میزان مشارکت مردم خراسان رضوی بیشتر از میانگین کشور است

میزان مشارکت مردم خراسان رضوی بیشتر از میانگین کشور است

03:08۰

کلام تازه | استاندار خراسان رضوی با اشاره به شور انتخاباتی مردم در این استان گفت: طبق آمار مشارکت مردم استان در انتخابات ها بیش از میانگین کشور بوده است.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به مبحث انتخابات، اظهار کرد: میزان مشارکت مردم خراسان رضوی در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری به طور میانگین ۷۷.۷۵ درصد بوده در حالی که میانگین مشارکت در سطح کشور ۶۶.۹۶ درصد گزارش شده است.

استاندار خراسان رضوی افزود: میانگین میزان مشارکت مردم خراسان رضوی در پنج دوره انتخابات شورای شهر ۶۶.۱۸ درصد، ۱۱ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۶۳.۱۸ درصد و پنج دوره انتخابات مجلس خبرگان ۶۲.۷۲ درصد بوده است که در همه این انتخابات مشارکت خراسانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

وی بیان کرد: انتخابات، مصداق و نماد مردم سالاری دینی است و بر طبق فرمایش امام راحل و مقام معظم رهبری شرکت در انتخابات وظیفه دینی و شرعی ما است.

معتمدیان ادامه داد: انتخابات این دوره از شوراهای شهر و روستا در ۸۷ شهر و دو هزار و ۶۵۶ روستای خراسان رضوی برگزار خواهد شد.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


استاندار خراسان رضوی گفت: دو هزار و ۳۴ نفر از کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر خراسان رضوی که صلاحیتشان تأیید شده است برای کسب ۴۶۵ کرسی با هم به رقابت می‌پردازند که ۸۷ درصد آنان مرد و ۱۳ درصدشان زن هستند.

وی عنوان کرد: ۱۵ هزار و ۳۶ نفر نامزد انتخابات شوراهای اسلامی روستاها در خراسان رضوی هم که صلاحیت آنها تأیید شده است برای رقابت در هشت هزار و ۲۷۲ کرسی اصلی شورای اسلامی روستاها به رقابت می‌پردازند که ۹۶ درصد آنها مرد و چهار درصدشان زن هستند.

معتمدیان با اشاره به میزان واجدین شرایط شرکت در انتخابات این استان گفت: جمعیت واجدین شرایط شرکت در انتخابات در خراسان رضوی چهار میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر است که پس از تهران بیشترین میزان در سطح کشور است و هشت درصد کل واجدین شرایط کشور را شامل می‌شود.

استاندار خراسان رضوی تعداد شعب اخذ رأی پیش‌بینی شده در خراسان رضوی را پنج هزار و ۵۰ نفر عنوان کرد و افزود: ۸۲۰ شعبه از این تعداد سیار و بقیه ثابت است و انتخابات شوراها در استان به صورت تمام الکترونیک خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این دوره از انتخابات به خاطر شرایط کرونایی هزار صندوق اخذ رأی به تعداد صندوق‌های اخذ رأی در خراسان رضوی افزوده شده است.

معتمدیان از فعالیت ۱۲۰ هزار نفر عوامل اجرایی و امنیتی در انتخابات خراسان رضوی خبر داد و گفت: ۲۰ هزار نفر از این تعداد عوامل انتظامی و امنیتی هستند که امنیت این دوره انتخابات را در استان بر عهده دارند.

به گفته استاندار خراسان رضوی مسؤولان بهداشتی نیز بر سلامت انتخابات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رأی نظارت می‌کنند.


بیشتر بخوانید :

امام جمعه گلبهار: در انتخابات شورا از هیچ فرد و گروهی طرفداری نمی‌کنم


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مبحث کرونا گفت: در حال حاضر این استان به لحاظ کرونا در وضعیت پایدار اما شکننده‌ای قرار دارد و خطر موج پنجم بیماری و شیوع ویروس هندی با توجه به همجواری با کشورهای پاکستان و افغانستان در این استان وجود دارد.

معتمدیان افزود: در شرایط کنونی روند تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان رضوی رو به کاهش است.

منبع
مهر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند