۲۸ / ۰۲ / ۱۴۰۰
دکتر رضا واعظی/ عضو هیئت علمی دانشگاه

لیست های احتمالی انتخاباتی و چند نکته

03:36۰

کلام تازه | انتخابات ۱۴۰۰ به لحاظ موقعیت زمانی چه در سطح داخلی یا بین المللی از حساسیت و اهمیت بسیاری برخودار است. باوجود این‌که به ظاهر جریان‌های سیاسی حضور فعالی ندارند اما برخی تحرکات و تحولات از تلاش همه جانبه این جریان‌ها برای کسب تک کرسی سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری و کرسی‌های شوراها در خرداد ۱۴۰۰ حکایت دارد.

شاید یکی از ویژگی‌های این دوره که در عین حال حرکتِ چراغ خاموش مشتاقان کرسی ریاست جمهوری صورت می‌گیرد، انتشار لیست‌هایی در قالب کابینه است. حرکتی که اگر چه در بسیاری از موارد، فضای رسانه‌ای و مجازی آن را به باد تمسخر گرفته‌اند اما نشان از این واقعیت است که در دوره جدید، نگاه مردم به گروه‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف است. زیرا این کابینه است که به عنوان بازوان رییس جمهور، امور را پیش می‌برد؛ با این حال ذکر چند نکته در مورد این مدل از تبلیغات خالی از لطف نیست.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


۱- صحت و سقم این لیست‌ها به گردن تنظیم‌کنندگان آن‌ها است و چون تا کنون تکذیبیه‌ای علیه هیج‌کدام از لیست‌های جدی نه شوخی‌ها، صادر نشده، می‌توان این‌ها را بخشی از واقعیت پنداشت، خصوصا این‌که تایید یا عدم تایید از طرف لیدرها، کفه باور را تقویت می‌کند.

۲- در این لیست‌ها چند رویکرد دیده می‌شود که در هرکدام از ضریبی برخوردارند. از رویکرد جوانگرایی گرفته تا رویکرد انقلابی، تجربه‌گرایی، عمل‌گرایی، اقتصاد محور به عنوان مثال ترکیب کابینه منتسب به محمد باقر قالیباف به گونه‌ای است که رویکردی عملگرا و نسبتا فراجناحی دارد؛ اگرچه چهره‌های جوان در این لیست کمتر دیده می‌شوند و میانگین سن این کابینه بالای ۵۰ سال است. همین شرایط در کابینه منتسب به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با شعار دولت کار و کرامت، اقدام و عمل، با این تفاوت که فراجناحی نیست، دیده می‌شود.

۳- برخی مثل لیست منتسب به دکتر امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی یا دکتر مهرداد بذر پاش از درصد بیشتری نیروی جدید و یکدست جریانی بهره برده‌اند و برخی مثل لیست منتسب به دکتر ظریف کفه به نفع وزرای قدیمی است. برخی مثل لیست منتسب به حجت الاسلام مصباحی مقدم کفه اقتصادی می‌چربد تا جایی که وزیر کشور، وزیر علوم، معاون علمی نیز چهره های اقتصادی انتخاب شده اند.

کابینه پیشنهادی به دکتر سعید جلیلی، برغم عنوان دولت جوان انقلابی، از میانگین سنی بالایی برخوردار است.کابینه منتسب به دکتر امیرحسین قاضی زاده هاشمی موصوف به دولت اعتماد، دولت مردم، نیز با چهره‌های اکثرا جوان و با گرایش کاملا اصول‌گرایی و جریانی معرفی شده است.

دولت فردای منتسب به دکتر محمدجواد ظریف با شعار توسعه ایران، تعامل با جهان، همچون دولت اول آقای دکتر روحانی، ملقمه ای از پیشکسوتان و کهنه سربازان با معدود چهره های جدید است. همین ترکیب را می توان در کابینه منسوب به دکتر محمدرضا عارف دید اما با تلفیق اهل تجربه نیروهای اصلاح طلب و اعتدال.

۴- شاید بتوان کابینه منتسب به دکتر قاضی‌زاده هاشمی را جوانترین و اصولگرا و جریانی ترین کابینه، دولت منتسب به دکتر ظریف و عارف را مسن ترین و کابینه منتسب به دکتر مصباحی مقدم را اقتصادی ترین کابینه نامید.

۵- با این اوصاف، ارتباط و نسبت ترکیب این لیست‌ها با مهم‌ترین مسائل کشور و مطالبات نسل جوان قابل توجه است. اما به نظر می‌رسد نسبت این لیست‌ها با جامعه نخبگانی کشور کم و افراد مطرح شده کمتر در سطح متخصصان درجه اول کشور و در واقع شایسته ترین‌ها هستند.

منبع
خبر فوری

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند