آمریکای آینده، زلزله‌های سیاسی فراوانی را به خود خواهد دید

آمریکای آینده، زلزله‌های سیاسی فراوانی را به خود خواهد دید

کلام تازه | امام جمعه چناران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: آمریکا همواره روی گسل‌های تجزیه‌طلبی بوده است. جنگ‌های شکل‌گیری آمریکا که به چند نوبت جنگ داخلی منجر شد اکنون دوباره درحال شعله‌ورشدن است. ماه‌ها و سال‌های آینده گسل‌های تحریک‌شده تجزیه‌طلبی با شدت بیشتری تحریک خواهد شد و آمریکای آینده زلزله‌های سیاسی فراوانی را به خود خواهد دید.

مظفر تاجی با اشاره به پیام‌های دو هفته رزمایش‌های بازدارنده و امنیت آفرین‌ گفت: این رزمایش‌های دو هفته‌ای و ترکیبی و مبتکرانه که مبتنی بر خلاقیت و استعدادهای بومی، پیام‌های زیادی را با خود به همراه دارد: اولین پیام این است که، برخلاف جیغ بنفش معاندان و جاهلان و دوگانه‌سازان فرصت‌طلب، این رزمایش در راستای تأمین معیشت و زندگی آرام برای مردم است. کیست که نداند معیشت پایدار در گرو امنیت پایدار و بادوام است. با امنیت است که رونق اقتصادی و تولید و توزیع را موجب می‌شود و شکوفایی اقتصادی و علمی را به بار می‌آورد.

تاجی ادامه داد: دومین پیام این رزمایش این است که اگرچه انجام این رزمایش‌ها مستلزم انجام هزینه است اما این نوع هزینه‌کردن‌ها جلوگیری از هزینه بیشتر است. چنان‌چه دشمن بر اثر انفعال ما فقط یکی از پالایشگاه‌های ما را هدف قرار دهد برای بازسازی آن باید چندین برابر هزینه کنیم.

وی به پیام روشن ایران به بایدن به‌عنوان سومین پیام این رزمایش اشاره کرد و گفت: این رزمایش نشان می‌دهد که قدرت بازدارندگی ما خصوصا اقتدار موشکی یک حرکت رو به جلو است. نه توقف دارد و نه کُندی و نه بازگشت، لذا هم «بایدن» و هم کسانی‌که در سودای برجام‌های ۲ و ۳ هستند، پیام روشن ایران را باید دریافته باشند.

مظفر تاجی چهارمین پیام رزمایش را نمایش قدرت جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این رزمایش علاوه بر این‌که ارعاب‌بخش دشمن است اطمینان‌بخش دوستان نیز هست، حامیان منطقه‌ای ما در جبهه مقاومت اکنون دو نوع‌ اعتماد به ایران دارند: اول این‌که ایران حامیان و دوستان خودش را تنها نمی‌گذارد دوم این‌که: جبهه مقاومت به‌خوبی درمی‌یابد که ایران توانمندتر از گذشته و مقتدرتر از قبل با دستی پُر و نیرویی مستعد، آماده پیکار با دشمنان مقاومت است.


بیشتر بخوانید: با غنی‌سازی ۲۰درصد قابلیت «فرار هسته‌ای» ایجاد می‌شود


وی ادامه داد: این رزمایش حاوی پیام‌های متعدد دیگری هم هست؛ پیام آزمایش و تست قدرت دفاعی و رفع موانع احتمالی، پیام تولید دانش بومی و ترویج علم جهت‌دار و مبتکر پرور. پیام آرامش به مردم ایران و خنثی‌سازی جنگ روانی دشمن، پیام وحدت ارتش و سپاه و بسیج در معرکه دفاع از دشمن، پیام این‌که نسخه علاج مشکلات کشور در روحیه جهادی و مدیریت جهادی است.

امام جمعه چناران با  اشاره به آغاز به کار رئیس جمهور جدید آمریکا و چالش‌های پیش‌روی “جوبایدن” در چهار سال آینده گفت: جوبایدن که متولد ۱۹۴۲است اکنون و در سال ۲۰۲۱ درآستانه ۸۰ سالگی قرار دارد. سن۸۰ سالگی اساسا سن مناسبی برای اداره اجرایی کشوری مانند آمریکا نیست. مضافا به این که او با بیماری‌های گوناگونی روبروست. حالا این پیرمرد ۸۰ساله با چندین بیماری می‌خواهد رییس جمهور شود. اولین چالش پیش‌روی جوبایدن؛ «جوبایدن» است که معلوم نیست بتواند دوره ۴ساله‌اش را به پایان ببرد.

تشدید دوقطبی عوام‌گرایی و خواص‌گرایی میراث‌های ترامپ برای آمریکا می‌باشد

مظفر تاجی با بیان این‌که یکی از میراث‌های ترامپ برای آمریکا تشدید دوقطبی عوام‌گرایی و خواص‌گرایی است گفت:  تقویت روحیه افراطی ملی‌گرایی در مقابل منطقه‌گرایی، تشدید دوقطبی سیاهپوستان و سفیدپوستان است. همه این‌ها باعث شده است که بایدن با یک کشور شورش‌زده و نیمه‌جنگی روبرو باشد. شرایط کنونی آمریکا چیزی شبیه حاکمیت یک حکومت نظامی است. این وضعیت برای بایدن یک چالش بزرگ است. برگزاری مراسم تحلیف با ۲۵هزار نفر نیروی رزمی، یادآور زمان جنگ است.

تاجی در ادامه بیان کرد: آمریکا همواره روی گسل‌های تجزیه‌طلبی بوده است. جنگ‌های شکل‌گیری آمریکا که به چند نوبت جنگ داخلی منجر شد اکنون دوباره درحال شعله‌ورشدن است. ماه‌ها و سال‌های آینده گسل‌های تحریک‌شده تجزیه‌طلبی با شدت بیشتری تحریک خواهد شد و آمریکای آینده زلزله‌های سیاسی فراوانی را به خود خواهد دید.

وی عنوان کرد: بایدن علاوه بر دست به گریبانی با جهش بیماری کرونا در زمستان، با بی‌مدیریتی مفرط نظام درمانی اولین ابرقدرت جهان! روبروست. علاوه بر رکورداری آمریکا در ابتلا و فوت بر اثر کرونا، رسوایی‌ها و گسترش بی‌اعتمادی به واکسن آمریکایی هم‌زمان تبدیل به یک چالش داخلی و خارجی برای ایالات متحده شده است.

او افزود: چنان‌چه که قبلا هم گفتیم آمریکا دیگر ابرقدرت نیست. چون لازمه ابرقدرتی، قدرت جمع‌کنندگی و زدن حرف آخر در دنیا است. اکنون حرف آمریکا حتی در کشورهای کنار گوش خود هم، شنوا ندارد. وضعیت او در حوزه بین‌الملل به‌ویژه غرب آسیا هم معلوم است.  ره‌آورد هفت میلیون میلیارد هزینه در غرب آسیا چیزی جز تضعیف قدرت نفوذ آمریکا نبوده است. مقاومت در همه کشورهای اسلامی ریشه دوانده و از خاورمیانه‌ی بزرگ جز اسمی باقی نمانده است.

آمریکا با ترامپ یا بدون ترامپ، دست از یمن بر نخواهد داشت

خطیب جمعه چناران با بیان این‌که آمریکا با ترامپ یا بدون ترامپ، دست از یمن بر نخواهد داشت تصریح کرد: با آمدن جو بایدن پرواضح است که در سیاست‌هاى منطقه‌آمریکا در غرب آسیا تغییرات ظاهرى و مقطعى اتفاق خواهد افتاد. ازجمله این‌که جو بایدن با بن‌سلمان رابطه خوبى ندارد بنابراین به‌خاطر تضعیف‌ بن‌سلمان، گام‌هایى را برخواهد داشت، ازجمله این‌که به سمت عدم حمایت از حمله و اشغال یمن خواهد رفت، لکن این به‌معناى پایان ماجرا نیست. لابى صهیونیستى حاکم برقدرت حاکمه آمریکا براى تداوم تسلط بر یمن تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت. علت اهمیت یمن را باید در قرار گرفتنش در یک موقعیت راهبردى دانست و آن وجود «تنگه راهبردى باب المندب» است.

مظفر تاجی افزود: از میان۳ تنگه مهم مالاکا و هرمز و باب المندب که قلب تجارت جهانى هستند، باب‌المندب از همه مهم‌تر است، زیرا این آبراهه حیاتى به‌منزله کریدور اصلى دسترسى غرب به شرق جهان است. به تعبیر بهتر، هرکشورى که برباب المندب تسلط داشته باشد بر تجارت جهانى تسلط خواهد داشت.

تاجی ادامه داد: با تدبیر و هوشمندى که در انصارالله و قیادت حکیمانه آن سراغ داریم و نیز با محبوبیت بالاى این جنبش در بین همه طوایف یمنى، قطعاً آمریکا و هم‌پیمانان عبرى عربى‌اش به نتیجه نخواهند رسید. یمن قهرمان‌ هم‌چنان آوردگاه حوادث مهم و سرنوشت‌ساز به نفع جبهه مقاومت خواهد ماند و اختلالات دشمن مکار در راه تحقق این مهم، سود چندانى برایش نخواهد داشت.

خطیب جمعه چناران با طرح این سوال که آیا رهبر معظم انقلاب با واردات واکسن مخالف است؟ گفت: اگرچه رهبر معظم انقلاب با واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی مخالفت کردند اما این به‌معنای جلوگیری از هرگونه واردات نبود چراکه به‌صراحت اعلام کردند واردات از کشورهای دیگر مانعی ندارد.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


مظفر تاجی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران اولین کشور در غرب آسیا و هم‌چنین چهارمین کشوری بود که در هفته‌های گذشته واکسن ساخت داخل را به مرحله تست انسانی رساند و با انجام آزمایش‌های بعدی تولید انبوه آن آغاز خواهد شد.

تاجی تصریح کرد: در روزهای گذشته توافقی میان جمهوری اسلامی و کشور کوبا – که یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه پزشکی است- امضا شد که به موجب آن فناوری پیشرفته‌ترین واکسن نامزد تولید نهایی در هاوانا به ایران منتقل شود و انجام آزمایشات بالینی انسانی مرحله سوم در ایران انجام خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه همان گروهی که هفته گذشته به تمسخر واکسن تولید داخل پرداخته و خودتحقیری را ترویج می‌کردند، در برابر اقدام مهم رهبر انقلاب در به خطر نیفتادن جان هم‌میهنان و اعلام ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی، به هواخواهی از واکسن تولید آمریکا پرداختند و سلامت ۸۰ میلیون هم‌وطن را با مسائل سیاسی گره زدند.

امام جمعه چناران بااشاره به این‌که در این‌جا دو نکته جالب‌توجه است اظهار کرد: اولین نکته این‌که افرادی علیه بیانات رهبر انقلاب موضع‌گیری کردند و به دوقطبی‌سازی دامن زدند که قاطبه آن‌ها هیچ سررشته‌ای در علم پزشکی ندارند و نظراتشان کارشناسی شده نیست و صرفاً به‌دلیل عناد با مردم ایران، مسأله سلامت را با سیاست پیوند می‌زنند.

 مظفر تاجی در پایان  دومین نکته در قبال حامیان این کمپین یادآور این ضرب‌المثل درباره برخی اعضای حزب توده است گفت: که شیفتگی عمیق به شوروی داشتند و به کنایه می‌گفتند اگر در مسکو باران ببارد، توده‌ای‌ها در تهران چتر می‌گیرند! حکایت حامیان واکسن آمریکایی نیز از همین قرار است. آن‌ها در شرایطی که حتی کادر درمان که بیشترین خطر ابتلا به کرونا را دارند از تزریق واکسن خودداری می‌کنند، از آمریکایی‌ها گوی سبقت را ربوده و موضع‌گیری علیه واکسن آمریکایی را برنمی تابند و به بهای به خطر افتادن جان هموطنان‌شان حاضر نیستند کسی به آمریکا چپ نگاه کند.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند