گزارش کلام تازه از وضعیت مجتمع علوم قرآنی چناران

گزارش کلام تازه از وضعیت مجتمع علوم قرآنی چناران؛ چه کسی پاسخگوی خسارت وارده به بیت ‏المال است؟

کلام تازه | یکی از مهمترین پروژه‌‏های قرآنی شهرستان چناران که بیش از یک دهه از کلنگ‌‏زنی آن می‏‌گذرد، «مجتمع علوم قرآنی چناران» بوده است که به منظور بررسی سرانجام این پروژه، سری به خیابان امام رضا (ع) ۳ واقع در شهر چناران زدیم ولی به جای پژوهشکده علوم قرآنی، با ساختمانی بی در و پیکر که به شدت تخریب شده و بعضی از ابنیه آن به سرقت رفته است روبرو شدیم.

شکل‏‌گیری پیشرفت و توسعه‌‏یافتگی در شهرها و روستاها، بطرز کاملا محسوسی وابستگی به توسعه زیرساخت‏‌های عمرانی دارد. چرا که در دنیای امروز، توسعه زیر ساخت‏های عمرانی، یکی از مهمترین مولفه‌های توسعه یافتگی درهر کشوری قلمداد می‌‏شود. اما این توسعه عمرانی، ارتباط مستقیمی با چگونگی تخصیص ومدیریت بودجه به این بخش دارد.
اما آن‏چه عملا درسال‌های اخیر شاهد آن بوده‌‏ایم و در بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور بوضوح قابل مشاهده است اختصاص نیافتن اعتبارات لازم به پروژه‌‏های عمرانی است که سبب رکودی چندساله در پروژه‌‏ها شده و یا روند تکمیل آن‏ها را به بازه زمانی طولانی و در بعضی موارد خسارت به پروژه نیمه تمام کشانده است.
یکی از مهمترین پروژه‌‏های قرآنی شهرستان چناران که بیش از یک دهه از کلنگ‌‏زنی آن می‏‌گذرد، «مجتمع علوم قرآنی چناران» بوده است که انتظار می‏‌رفت پس از سال‏‌ها، به بار نشسته و فضای آن، پذیرای خیل علاقمندان به قرآن و علوم قرآنی باشد. به منظور بررسی سرانجام این پروژه، سری به خیابان امام رضا (ع) ۳ واقع در شهر چناران زدیم و در کمال شگفتی، به جای پژوهشکده علوم قرآنی، با ساختمانی بی در و پیکر که به شدت تخریب شده و بعضی از ابنیه آن به سرقت رفته است روبرو شدیم.


این گزارش در شماره هجدهم ماهنامه کلام تازه به چاپ رسیده است

برای تهیه‌ی این شماره به اینجا مراجعه فرمایید


شماره 18 ماهنامه کلام تازه

در حالی که پروژه حدود ۷۰-۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، ادامه‏‌ی کار متوقف و ساختمان به حال خود رها گردید

با توجه به این‏که بهره‌بردار پروژه‌‏ی یادشده اداره تبلیغات اسلامی چناران است، برای پیگیری علت وقوع تخریب‌های صورت گرفته در این ساختمان که هنوز به بهره‌برداری کامل نرسیده است، به سراغ رییس این اداره رفته و از حجت‏‌الاسلام فاخر می‌خواهم در خصوص این مجتمع برایم بگوید و او با استقبال از ورود «کلام تازه» به این ماجرا، گفت: آن ساختمان، مجتمع علوم قرآنی است که در سال ۱۳۸۸ کلنگ‏‌زنی شد و قرار بود که «اداره مسکن و شهرسازی» به عنوان مجری طرح، آن را آماده کرده و به اداره تبلیغات اسلامی چناران، به عنوان بهره‌‏بردار تحویل دهد. اما پس از سال‌‏های متمادی، در سال ۱۳۹۹، در حالی که پروژه حدود ۷۰-۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، ادامه‏‌ی کار متوقف و ساختمان به حال خود رها گردید.

از او علت توقف عملیات ساخت پروژه را می‌پرسم و او در جواب می‌گوید: در سال گذشته پیمانکار اعلام کرد که من تا این مرحله قرارداد داشتم و برای تکمیل پروژه باید قرارداد دیگری با من منعقد گردد. ما پس از مشاهده‌‏ی تخریب‏‌های صورت گرفته به همراه سرقت رفتن کُم پنجره‌‏ها و برخی لوازم لوله‏‌کشی آب پروژه، بعلت عدم استقرار نگهبان، بلافاصله طی نامه شماره ۱۵۷۴۰۰/۱۳۹۹۳۲۵ مورخ ۲۸/۸/۱۳۹۹ با معاونت اداری و مالی تبلیغات اسلامی استان مکاتبه کردیم و ضمن بیان موارد بوجود آمده در پروژه و هشدار نسبت به عواقب ناشی از رها کردن عملیات ساخت پروژه بدون رعایت نکات حفاظتی در آن، اعلام کردیم که اگر این پروژه تکمیل نگردد، محل تجمع معتادان و مفسدان خواهد شد و بلایی که بر سر ساختمان شرکت گاز آوردند، در اینجا نیز تکرار خواهد شد. در بازگشت به نامه‌‏ی فوق، در مورخ ۲۱/۱۰/۱۳۹۹ جوابیه مدیر کل راه و شهرسازی استان به شماره نامه ۷۰۵۶۹/۴۱۲ مورخ ۵/۹/۱۳۹۹ به ما ارسال گردید که از معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری درخواست تامین اعتبار به مبلغ ۲۵ هزار میلیون ریال در راستای اتمام عملیات اجرایی پروژه کرده و یادآور شده بود که پروژه مذکور در سال جاری (۱۳۹۹) از محل اعتبارات استانی مبلغ ۵۰۰۰ میلیون ریال دارد.

باید اداره راه و شهرسازی استان که متولی اجرای طرح است و مبالغ بودجه را دریافت کرده‏‌اند، آن را بسازد و به ما تحویل دهد

حجت‌‏الاسلام فاخر ادامه داد: باید اداره راه و شهرسازی استان که متولی اجرای طرح است و مبالغ بودجه را دریافت کرده‏‌اند، آن را بسازد و به ما تحویل دهد. ما بارها طی مکاتبات فراوان و تماس‌های تلفنی مکرر درخواست تخصیص اعتبار لازم را داشته‌ایم. وقتی هم شاهد موارد تخریب و سرقت شدیم درخواست کردیم که حداقل یک نگهبان برای پروژه بگذارند. اما گفتند اعتبار نداریم. پیشنهاد کردیم شما یک نگهبان بگذارید و از اعتبار بعدی که برای پروژه خواهید گرفت، هزینه‏‌اش را تامین کنید. نگذارید بیت‏‌المال از بین برود. متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت و پروژه‏ای که نزدیک به ۷۰-۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، به علت تخریب و سرقت در آن، صدمات زیادی دیده است.
وی در ادامه افزود: ما پس از رها کردن پروژه توسط مجری، یک قفل خریدیم و بر در اصلی نصب کردیم که از غارت بیشتر بیت‏‌المال جلوگیری کنیم و به موازات آن از طریق نماینده مجلس و همچنین فرماندار که از وضعیت بوجود آمده بازدید کردند، پیگیر شدیم ولی متاسفانه مسکن و شهرسازی هیچ عکس‏العملی در این خصوص نشان نداد.
برای پیگیری علت عدم تخصیص اعتبار و رها شدگی ساختمان «مجتمع علوم قرآنی چناران» به سراغ مهندس ناظر پروژه رفته و از وی روند اجرای پروژه را جویا شدم.

با توجه به تخریب‌‏ها و سرقت‌ها اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه بسیار زیاد خواهد بود

«نیما جمیلی» با بیان این‏که «بتازگی از محل پروژه بازدید کرده‌‏ام» درخصوص تامین اعتبار پروژه گفت: اعتبارات این پروژه‏، از محل تملک دارایی فرمانی از طریق استانداری تامین می‌گردد. بر اساس هر مبلغ اعتباری که تعیین می‏کردند، به همان میزان با پیمانکار قرارداد می‌‏بستیم و آخرین مرحله نیز با تعیین اعتباری در حدود ۳۰۰-۴۰۰ میلیون تومان، با پیمانکار قرارداد بسته شد و پیمانکار نیز به تمام تعهد خود که اجرای سنگ و سرامیک پروژه بود، عمل کرد و با اتمام آن قرارداد و عدم تخصیص مجدد اعتبار لازم، ادامه عملیات ساخت نیز متوقف گردید.

جمیلی در ادامه گفت: با مشاهده‏‌ی تخریب‏‌های اولیه در ساختمان، شخصا به مدیریت استانداری نامه نوشتم و گفتم که اگر این پروژه رها شود، شرایط بدتر خواهد شد اما ترتیب اثری داده نشد.
جمیلی با بیان این‏که برآورد خسارات وارد شده بر ساختمان نیاز به بررسی دقیق دارد، افزود: با توجه به تخریب‌‏های صورت گرفته و به سرقت رفتن درها و لوله‏‌ها و … اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه بسیار زیاد خواهد بود و اگر در همان آغاز، اعتبارات کافی به پروژه‌های عمرانی اختصاص داده شود، آن پروژه با هزینه‏ کمتر و در زمان زودتری کامل شده و به بهره‌‏برداری می‏رسد.
از وی پرسیدم آیا نمی‏شد با توجه به اتمام اعتبار، تمهیداتی برای جلوگیری از ورود معتادان و سارقان به پروژه اندیشید؟ او در پاسخ گفت: اتفاقا خواهشی که ما از شورای برنامه‏‌ریزی شهرستان و شخص فرماندار داشتیم این بود که حداقل بخش‏‌هایی را تابلوبندی کرده و تحویل بهره‌‏بردار، که همان اداره تبلیغات اسلامی چناران می‌باشد، بدهید تا یک واحد در آنجا مستقر شده و چراغ ساختمان روشن شود.

ساختمان تحویل مجموعه مدیریت شهرستان نشده است

به سراغ فرماندار شهرستان چناران رفته و از او در خصوص این پروژه می‌‏پرسم؛ حمید انصاری با ابراز تاسف از وضعیت بوجود آمده می‌گوید: در کمیته برنامه ریزی استان پروژه ها تعریف شده به شهرستان ابلاغ می‌گردد و امکان تخصیص اعتبارات دستگاه‌های دیگر به پروژه‌‏های دستگاهی دیگر عملا توسط این فرمانداری وجود ندارد.
انصاری افزود: اداره کل راه و شهرسازی استان می‌بایست اعتبار لازم را در خصوص پروژه‌‏های پیشنهادی خود در شهرستان تخصیص دهد که متاسفانه بعلت عدم تخصیص به‌‏موقع اعتبار لازم پروژه رها شده و باعث بوجود آمدن خساراتی در آن نیز شده است.
از فرماندار چناران می‏‌پرسم «آیا امکان این‏ نبود که مدیریت شهرستان چناران تمهیداتی در جهت حفظ و حراست از پروژه بعمل آورده تا مانع بروز خسارت و پدید آمدن وضع فعلی شود» و او در پاسخ گفت: چون ساختمان تحویل مجموعه مدیریت شهرستان نشده عملا امکان چنین کاری در شهرستان وجود ندارد و وظیفه پیمانکار و کارفرمای پروژه بوده که تمهیدات لازم را در این خصوص بکار ببرد و وضعیت بوجود آمده در این پروژه، ناشی از کوتاهی اداره کل راه و شهرسازی استان و مسئولان وقت آن می‌باشد که اعتبارات لازم را به پروژه تخصیص نداده‏‌اند.

بارها با مسئولین مکاتبه کرده و نسبت به تبعات رها شدن ساختمان بصورت نیمه کاره هشدار دادیم

وی با ابراز گلایه از کوتاهی متولیان و مسئولان مربوطه گفت: بارها با مسئولین مکاتبه و نسبت به تبعات رها شدن ساختمان بصورت نیمه کاره هشدارهای لازم را بیان کرده‌‏ایم تا وقتی اعتبارات در شهرهایی همچون مشهد، نیشابور و سبزوار هزینه می‌گردد و از مسئولین شهرستان توقع می‌‏رود که اعتبارات بخش‌‏های دیگر شهرستان را در انصاری در خصوص استقرار واحدی از اداره تبلیغات اسلامی در این ساختمان گفت: ساختمانی که هنوز انشعابات آب، برق و گاز در آن ایجاد نشده و هنوز تحویل کسی نگردیده، چگونه می‌‏توان انتظار داشت تا واحدی از اداره تبلیغات اسلامی در آن مستقر گردد.
با نگاهی به وضع پروژه‏‌ی مجتمع علوم قرآنی چناران، بسادگی می‏‌توان تشخیص داد که اکنون باید اعتباری مضاعف، جهت جبران خسارت‏‌هایی که می‏توانست رخ ندهد اما بوقوع پیوسته تخصیص داده شود، اعتباری که مسئولان و متولیان اصلی این پروژه‏‌ها، هر ساله براساس وظیفه خویش می‌‏بایست جهت پیشرفت و تکیمل پروژه اختصاص می‌‏دادند و هم‏چنان یک سئوال در ذهن باقی ماند چه کسی پاسخگویی خسارت وارده به بیت‌‏المال مسلمین است؟

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند