۰۵ / ۰۵ / ۱۴۰۰

چناران و گلبهار؛ یکی از قطب‌های تولید عمده محصولات کشاورزی در استان

03:55۰

کلام تازه | مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران گفت: شهرستان‌های چناران و گلبهار با تولید بیش از ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان یکی از قطب‌های تولید عمده در استان خراسان‌رضوی می‌باشد.

محمدرضا روستانژاد در گفتگوی اختصاصی با کلام تازه گفت: شهرستان‌های چناران و گلبهار دارای حدود ۴۵ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات آبی و بیش از پنج هزار و ۷۰۰ هکتار سطح زیر کشت محصولات دیم می‌باشد که از این سطح حدود ۲۵ هزار هکتار آن به محصولات باغی و بیش از ۲۵ هزارهکتار دیگر به محصولات زراعی اختصاص دارد. همچنین چناران دارای بیش از ۶۷۹ هزار واحد دامی، شامل سبک و سنگین، آبزیان، زنبورعسل و …می‌باشد.

روستانژاد افزود: در سال۹۸-۹۹ شهرستان چناران با تولید و خرید تضمینی بیش از ۶۳ هزار تن گندم دارای رتبه اول استان خراسان‌رضوی گردید.

وی در ادامه به تشریح اقدامات صورت گرفته طی سال گذشته تاکنون، توسط جهاد کشاورزی شهرستان‌های چناران و گلبهار پرداخت و گفت: اجرای پروژه‌های امنیت غذایی، طرح‌های آموزشی ترویجی ویژه بهره‌برداران، برگزاری مراسم روز مزرعه کلزا، گندم، گیلاس و توسعه اشتغال زنان روستایی و عشایر با ایجاد ۲۵ صندوق اعتباری خرد برای اشتغال زنان روستایی در شهرستان از اقداماتی است که می‌توان بدان اشاره نمود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران ادامه داد: از جمله اقدامات شاخص دیگر در سال ۹۹ می‌توان به صدور مجوز دامپروری ۵۰ هزار راسی دام سبک، افزایش ۱۰۰% نوغانداری شهرستان و ایجاد اشتغال و ارائه تسهیلات در این زمینه نسبت به سال قبل، توسعه فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی و دامداری، توزیع و نظارت بر نهاد دامی به میزان بیش از ۷۰ هزار تن خوراک دام، کنسانتره و سایر نهاده‌های خام دامی و توزیع بیش از هشت هزار و ۵۰۰ تن کود شیمیایی یارانه‌ای را اشاره کرد.

محمدرضا روستانژاد تصریح کرد: شهرستان‌های چناران و گلبهار دارای بیش از ۴۴۵۳,۱ هکتارزیر کشت آبی، پنج هزار و ۷۴۲ هکتار سطح زیر کشت دیم و دارای ۶۷۹۱۷۰ واحد دامی با تولید ۶۹۸ هزار تن محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان میباشد.

روستانژاد ادامه داد: مهم‌ترین محصولات زراعی، باغی شهرستان گندم، جو، چغندر قند، ذرت علوفه‌ای و گوجه فرنگی، سیب، گلابی، گیلاس و آلبالو می‌باشد و در تولید محصولات توتون تنباکو، شبدر، گندم، ذرت علوفه‌ای، گوجه فرنگی، پیاز و کدو بذری، انواع کدو، سیب، گلابی، شلیل، گردو، گیلاس، آلبالو، توت فرنگی گلخانه‌ای، توت فرنگی، آلو، فلفل گلخانه‌ای، قارچ دکمه‌ای و سایر محصولات گلخانه‌ای دارای رتبه های اول تا سوم استان می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران ارزش ناخالص اقتصادی کل تولیدات زراعی، باغی، دامی، و آبزیان شهرستان ۲۰۴۸۰۷۳۱ میلیون ریال دانست و گفت: ۵,۹ درصد ارزش تولیدات استان مربوط به این دو شهرستان می‌باشد که توانسته رتبه چهارم استان را نیز کسب نماید.

روستانژاد در پایان گفت: در این شهرستان تعداد ۹ هزار و ۱۷۵ نفر بهره‌برداران کشاورزی در بخش‌های زراعت، دام و باغداری فعالیت دارند و در حدود ۴۰۶ حلقه چاه، ۱۴۷ رشته قنات قرار دارد که بیش از ۱۹۳,۹ میلیون متر مکعب آب استحصال و به مصرف کشاورزی میرسد.

شایان ذکر است شهرستان چناران با وسعت ۸۵/۳۰۷۸ کیلومترمربع در فاصله ۵۵ کیلومتری از مراکز استان در مدارهای درجه ۵۸ و ۳۹ دقیقه طول شرقی/ غربی و ۵۹ درجه و۳۹ دقیقه عرض شمالی/ جنوبی قرار دارد.

گفتنی است که این شهرستان دارای ۲ بخش، ۳ شهر، ۵ دهستان و ۲۱۶ روستای دارای سکنه با جمعیت ۱۵۵۰۱۳ نفر می‌باشد که ۹۹۱۲۹ نفر از جمعیت آن در شهر و ۵۵۷۷۳ نفر جمعیت در روستاها ساکن می‌باشند.

ارتفاع شهرستان از سطح دریای آزاد ۱۰۲۶ متر، اقلیم منطقه نیمه خشک و سرد، متوسط بارندگی سالیانه حدود ۲۲۲,۵میلی‌متر، متوسط حداکثر درجه حرارت ۲۲,۳ و متوسط حداقل درجه حرارت شهرستان ۷,۸ سانتی گراد بوده و وسعت منابع طبیعی شهرستان نیز حدود ۲۱۱۰۷۲هکتار میباشد.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند