۰۵ / ۰۵ / ۱۴۰۰

پیش‌بینی ۱۱ محور و ۴۰ اقدام در افق ۱۴۰۰ دادگستری چناران

07:00۰

کلام تازه | رئیس دادگستری شهرستان چناران گفت: در سال‌جاری، افق سال ۱۴۰۰ را در ۱۱ محور و ۴۰ اقدام پیش بینی کرده‌ایم که موفق شدیم مباحث مربوط به آن را در خرداد ماه به پایان برسانیم.

علی حشمتی در نشست خبری با اصحاب رسانه که بمناسبت هفته قوه قضاییه در محل دادگستری این شهرستان برگزار شده بود به تشریح اقدامات دادگستری چناران در طی سال قضایی (یک تیر ماه ۹۹ الی یک تیرماه ۱۴۰۰) پرداخت و خاطرنشان کرد: با توجه به گسترش شیوع ویروس منحوس کرونا در ایران و جهان اقدامات دادگستری چناران، اقداماتی ایثارگرانه و جهادگونه بود به نحوی که همکاران ما اجازه ندادند خللی در رسیدگی به پرونده‌ها ایجاد شود که آمارها نشانگر این واقعیت می‌باشد.

حشمتی با اشاره به ۶ برابر شدن پرونده‌های تمام الکترونیک در دادگستری چناران گفت: از یک تیر۹۸ تا یک تیر ۹۹، فقط ۸۸ فقره پرونده تمام الکترونیک در دادگستری چناران وجود داشت اما در طول سال بعد، به ۵۱۲ فقره پرونده تمام الکترونیک رسید در خصوص دادرسی‌های مجازی، برنامه‌ریزی ما بر این مبنا بود که در سال ۱۴۰۰ تمامی شعب دادگستری چناران به تجهیزات الکترونیکی مجهز بشوند که این امر، قبل از خرداد و تیرماه سال‌جاری تحقق پیدا کرد.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید.


وی ادامه داد: آمار دادرسی‌های الکترونیکی و مجازی برگزار شده در طول این یک‌سال، ۴۰۳ فقره پرونده می‌باشد که بدون اخذ هرگونه مبلغی برای رسیدگی مجازی صورت گرفته است.

علی حشمتی با اشاره به کسب رتبه دوم دادگستری چناران در خصوص میزان ارتباط و تشکیل جلسات ویدئو کنفرانس در استان خراسان رضوی گفت: تشکیل جلسات ویدیو کنفرانس، یعنی ارتباط مجازی با زندان‌ها به منظور حفظ سلامت زندانیان با توجه به موقعیت فعلی همه‌گیری کرونا و ایجاد مزایایی همچون امنیت و جلوگیری از حمل و نقل بیهوده زندانی و ورود و خروج مواد مخدر به زندان و .. می‌باشد که در این راستا طی سال قضایی گذشته، موفق به برگزاری ۵۵۶ جلسه ارتباط ویدئویی با اردوگاه چناران، زندان مشهد و سایر زندان‌های سطح کشور شدیم.

رئیس دادگستری شهرستان چناران با ابراز خوشحالی از عدم ابتلای حتی یک نفر از زندانیانِ زندان چناران و اردوگاه کاردرمانی، از اعطای مرخصی با اخذ تامین لازم و با استفاده از تجهیزات پابند الکترونیکی به زندانیان خبر داد و گفت: با توجه به میزان ورودی و خروجی حدود ۳ هزار زندانی در مجموعه اردوگاه کاردرمانی چناران، با تمهیدات صورت گرفته توانستیم از فوت و یا ابتلای زندانیان به ویروس منحوس کرونا جلوگیری نمائیم.

حشمتی در ادامه صحبت‌های خویش به اعلام آمار پرونده‌های رسیدگی شده در دادگستری و شورای حل اختلاف چناران پرداخت و گفت: در خصوص آمار اقدامات انجام شده توسط دادگستری چناران باید به ۳ نکته توجه ویژه داشت ۱- ورودی پرونده ۲- خروجی پرونده و در آخر هم موجودی پرونده‌های رسیدگی نشده، که در شعب خانواده در طول یک سال قضایی گذشته، شاهد ۲۰۸۷ پرونده وارده بوده‌ایم که این میزان پرونده نسبت به سال قبل از آن، حکایت از افزایش ۵۹۱ پرونده یعنی ۳۹ درصدی دارد. در همین بازه زمانی و با توجه به افزایش پرونده از ابتدای سال تاکنون، موفق به رسیدگی به ۲۱۰۷ پرونده شدیم که این امر نشان از تلاش ۴۰ درصدی همکاران قضایی ما با توجه به شرایط کرونایی و ملاحظات خاص این ایام در شعب خانواده را دارد. در حال حاضر نیز ۱۶۹ پرونده در شعب خانواده موجود می‌باشد که در سال گذشته ۱۴۹ پرونده موجود بوده است.

وی ادامه داد: پرونده‌های حقوقی نیز با تعداد ۱۵۵۲ ورودی حاکی از افزایش ۲۰۶ پرونده نسبت به سال قبل می‌باشد که نشان از افزایش ۱۵ درصدی آن دارد که با ۱۵۱۵ پرونده خروجی متاسفانه در این حوزه فعالیت‌مان اندکی منفی بوده است و با موجودی ۳۷ پرونده در شعب حقوقی متاسفانه ۱۶.۳ درصد افزایش داشته‌ایم.

او افزود: در شعب کیفری نیز با ورود ۴۴۳۸ پرونده شاهد افزایش ۱۲۶۹ پرونده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و معادل ۴۰ درصد افزایش بوده‌ایم و همچنین توانسته ۴۴۱۵ را مختومه نمائیم. هم اکنون نیز در این شعب ۲۲۵ پرونده موجود است که به آن رسیدگی نشده است.

وی تصریح کرد: همچنین شعب اجرای احکام کیفری با ۲۹۰۷ ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حکایت از افزایش ۲۴۷ پرونده معادل ۱۷.۶ درصد دارد که عدد ۳۲۲۰ پرونده خروجی از این شعب نشان از عملکرد مثبت ۲۶ درصدی پرونده مختومه دارد.

حشمتی ادامه داد: اجرای احکام مدنی، با ۹۳۵ پرونده ورودی، افزایش ۲۰ پرونده معادل ۲/۲ درصد را نشان می‌دهد.  که خروجی پرونده‌های اجرای احکام مدنی نیز با ۱۱۶۳ پرونده، نشان از افزایش ۲۰ درصدی رسیدگی به این پرونده‌ها را داشته است. در حال حاضر نیز موجودی شعب اجرای احکام نیز ۱۴۹۸ پرونده می‌باشد که ۳۶٫۵ درصد کاهش پرونده را در این شعب شاهد هستیم.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


وی تشریح کرد: شعب دادسرا که شامل ۳ شعبه دادیاری و ۲ شعبه بازپرسی می‌باشد با ورودی ۶۰۷۶ پرونده، شاهد افزایش ۳۱۶ پرونده معادل ۵.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ است که ۶۲۰۸ پرونده خروجی، حکایت از رسیدگی بیشتر به ۵۰۰ پرونده و افزایش ۸ درصدی عملکرد در این حوزه دارد.

حشمتی تشریح کرد: پرونده‌های وارده به شورای حل اختلاف جهت سازش ۵۰۰۱ پرونده بوده که نسبت به سال قبل ۱۲۳۸ فقره پرونده معادل ۳۶ درصد افزایش داشته است که در این بین تعداد ۲۲۳ پرونده مربوط به طلاق بوده که نسبت به سال گذشته، متاسفانه ۵۰ درصد افزایش داشته‌ایم‌ که از این تعاد نیز توانستیم ۱۴۵ پرونده را به سرانجام برسانیم. از تعداد پرونده‌های وارده به شورای حل اختلاف، تعداد ۵۱۶۲ پرونده نیز مختومه شده، یعنی با ۱۶۱ پرونده افزایش رسیدگی معادل ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده‌ایم. از این تعداد ۱۱۲۶ پرونده معادل ۲۳ درصد منجر به سازش شده که این آماربا توجه به پرونده‌هایی که امکان سازش در آن وجود ندارد فوق العاده است و در حال حاضر نیز موجودی پرونده در این شورا ۳۳۱ پرونده است.

وی افزود: در سال گذشته از تعداد ۵۱۶۲ پرونده که در شورای حل اختلاف رسیدگی شد تعداد ۱۳۰ فقره منجر به درخواست تجدیدنظرخواهی گردید که در نهایت از این تعداد ۳۲ پرونده نقض و ۹۸ پرونده تائید گردید هر چند تکلیف ۳۲ پرونده دیگر هنوز مشخص نشده است.

رئیس دادگستری چناران با بیان این‌که «توجه به مشارکت‌های مردمی، بمنظور کاستن از مشکلات اجتماعی را با ایجاد تشکلی به نام کانون محبت در دستور کار خویش قرار دادیم» خاطر نشان کرد: با ایجاد این کانون در صدد هستیم تا با مشارکت مردم، بسیج، نیروهای مردمی، دولت و سایر نهادها تلاش کنیم تا مسائل و مشکلات مردم را در خصوص طلاق کاهش دهیم.

علی حشمتی در پایان گفت: در سال‌جاری، نیز افق سال ۱۴۰۰ را در ۱۱ محور و ۴۰ اقدام پیش بینی کرده‌ایم که اولین آن انتخابات بود که موفق شدیم مباحث مربوط به آن را در خرداد ماه به پایان برسانیم. محورهای بعدی نیز شامل پیشگیری از وقوع جرم، بیت‌المال، منابع طبیعی، تعامل و مشارکت مردمی با قوه قضاییه، شورای حل اختلاف، جرایم خاص، کاهش جمعیت کیفری، زندان، اهتمام جهت ورودی و خروجی پرونده‌ها و رسانه چشم‌اندازی است که در افق ۱۴۰۰ در دادگستری شهرستان چناران ترسیم شده است که مجری این ۱۱ محور رئیس دادگستری چناران و جناب دادستان می‌باشند.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند