۰۵ / ۰۵ / ۱۴۰۰
هنگامه برندسازی در گلبهار

هنگامه برندسازی در گلبهار

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – انسیه سروش | ایده تشکیل شهرهای کوچک در حاشیه شهرهای بزرگ برای بهبود شرایط و رشد و توسعه، ایده مناسب و قابل قبولی است اما آیا از ظرفیت این فضاهای جدید به اندازه کافی استفاده می‌شود و یا اگر بخواهیم از نگاه مردم این شهرها، به این امر بنگریم باید بپرسیم شرایط رشد و یا بهبود روند زندگی این افراد در زمان تشکیل شهر، توسط متولیان آن، پیش‌بینی و تعیین ظرفیت شده است؟

شواهد امر، حکایت از پاسخ منفی به این پرسش دارد؛ پتانسیل بالایی در زمینه نیروی انسانی به ویژه بانوان در این شهر دیده می‌شود که می‌تواند چرخ اقتصاد آن را به حرکت  در آورد و در مسیری رو به جلو، حرکت کند اما چنین اتفاقی نمی‌افتد.

متولیان و مسئولین شهر، منتظر حضور افراد بلند همت و خود کفا که انتظاری هم از آن‌ها نداشته باشند، هستند و مردم نیز، راه همواری در مسیر خود نمی‌بینند و این در حالی است که گلبهار در ابتدای مسیر تبدیل شدن به شهرستان قرار دارد و همین ویژگی، بهترین فرصت برای برندسازی و توسعه اشتغال در آن است.

گلبهار زیستگاه منفکی نیست

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی طراحی شهر جدید گلبهار در حاشیه شهر مشهد را کار درست و اندیشمندانه‌ای می‌داند و اظهار می‌کند: گلبهار، یک زیستگاه منفک از مشهد و یا توسعه اجتماعی انفرادی نیست و در آینده نه چندان دور، به بخشی از شهر مشهد تبدیل می‌شود و این فاصله خالی مانده از مشهد تا گلبهار، پر و گلبهار نیز همانند طرقبه و شاندیز به جزئی از مشهد تبدیل می‌شود، هرچند که شهردار و یا ارگان‌های اداری مستقلی داشته باشد.

وی افزود: از همین جهت، نمی‌توان برای گلبهار فضای شغلی مستقل و تجارت انحصاری ایجاد کرد، همین‌طور که نمی‌توان شهرک‌های صنعتی در جاده قوچان و شهرک صنعتی توس را مختص به مشهد یا گلبهار دانست چراکه این فضا، مربوط به هردوی شهرهاست.

محمدحسین روشنک می‌افزاید: جهت حرکت گسترش شهر مشهد، به سمت غرب است و گلبهار هم در همین جهت بوده و به همین دلیل است که در آینده، تبدیل به بخشی از شهر مشهد خواهد شد و این گسترش حتی در سال‌های نه‌چندان دور تا چناران، ادامه پیدا می‌کند اما شهرستانی (مثل فریمان که در جهت شرق مشهد و خلاف جهت حرکت گسترش شهر مشهد است و هم‌چنین فاصله بیشتری نسبت به گلبهار با مشهد دارد، به صورت مستقل رشد می کند و پس از این هم با شهر مشهد ادغام نمی‌شود.)

اهمیت برنامه‌ریزی در جهت مراقبت بر نحوه گسترش فضای بین مشهد فعلی با گلبهار

وی گلبهار را مکمل زیستگاه مشهد و وجود آن را به دلیل توسعه شهر مشهد و کنترل جمعیت آن، ضروری می‌خواند و ابراز می‌دارد: برنامه‌ریزی در جهت مراقبت بر نحوه گسترش فضای بین مشهد فعلی با گلبهار، بسیار مهم است و باید این برنامه‌ریزی برای بلندمدت، مورد بررسی قرار گیرد؛ همینطور که سال‌ها پیش، مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی در رابطه با ساخت صحن جامع رضوی در حرم مطهر امام رضا (ع)، گفتند: ما این فضا را برای امروز نمی‌سازیم، دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما می‌کاریم تا دیگران درو کنند.

اشتغال بانوان در گلبهار

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی عنوان می‌کند: اشتغال بانوان در شهر جدید گلبهار به نسبت کلان شهر مشهد، سهل‌تر است چراکه شهرک صنعتی توس و شهرک‌های صنعتی پیرامون، به این منطقه نزدیک و می‌توان صنایع بسته‌بندی مکمل را به عنوان مشاغل خانگی به بانوان سپرد و یا بانوان برای اشتغال حضوری در این شهرک‌های صنعتی مشغول به کار شوند. همچنین، هنر صنایع دستی نیز از اقدامات موثری است که بانوان می‌توانند به آن بپردازند.

روشنک تشریح می‌کند: شهر جدید گلبهار باید به عنوان فضای ییلاقی و قشلاقی یا فضای ییلاقی فرهنگی مشهد معرفی شود، همان‌طور که می‌بینیم طرقبه و شاندیز به عنوان یک رکن ییلاقی معرفی و به یکی از فضاهای گردشگری مشهد تبدیل شده است، البته گلبهار باید علاوه بر رکن ییلاقی، دارای اشتغال دانش‌بنیان و یا اشتغال هنر صنایع دستی نیز معرفی شود.

پیش‌بینی برای سالیان آینده

وی اذعان دارد: باید در گلبهار فضایی ایجاد شود که در شهر مشهد وجود نداشته باشد تا مسافران و زائرانی که به مشهد سفر می‌کنند برای بازدید از آن، به گلبهار بروند و با توجه به گسترش خطوط قطار شهری در آینده، این اتفاق به راحتی روی می‌دهد، درواقع باید کارکردهایی را در گلبهار پیدا و باتوجه به آن، اقدام کرد. از طرفی، استانداری خراسان رضوی، تولیت آستان قدس، نماینده مقام معظم رهبری در خراسان رضوی، نمایندگان مجلس، شورای شهر مشهد و شهرداری گلبهار باید به طور جد به بررسی وضعیت فاصله بین مشهد-گلبهار و گلبهار-چناران، در سالیان بعد بپردازند و مقدمات مقتضیات این مسیرها را پیش‌بینی و فراهم کنند.

گلبهار فرصت نوآوری دارد

روشنک تصریح می‌کند: بانوان گلبهاری باید سنبلی را مختص به خود ایجاد و آن را به برند تبدیل کنند که این سنبل می‌تواند وابسته به طبیعت گلبهار باشد و یا اینکه محصول خود آن‌ها باشد مثل سبزی یا نان نیشابور، که در همه جا معروف شده و متقاضیان خود را دارد.نظر به اینکه گلبهار در ابتدای راه و در حال شکل‌گیری است، این امر، امتیاز بزرگی برای شروع و راه‌اندازی برند خاص گلبهار است، حضور چند بانوی خوش‌فکر، توانمند، ایثارگر، عاشق کار و فعالیت در گلبهار می‌تواند اتفاق بزرگی را برای این شهرستان رقم بزند و به همت این بانوان اشتغال آن رونق پیدا کرده و نوآوری‌های ویژه بانوان گلبهار شکل گیرد. امروز، گلبهار فرصت نوآوری دارد و باید این نوآوری ایجاد شود تا برای حضور گردشگران و زائران، جاذبه ایجاد کند مثل ویلاهای زیبا، رستوران، قهوه‌خانه سنتی و یا هتل نوآوری که می‌تواند جاذبه آن‌را دوچندان کند.

گلبهار نباید به یک شهر حاشیه‌ای تبدیل شود

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی یادآور می‌شود: شهر جدید گلبهار هم‌چون مومی در دستان مسئولین، متولیان، سیاسیون، اقتصاددانان و مردم است که می‌توانند از آن شیر یا موش بسازند که این امر در رابطه با سایر زیستگاه‌های جدید حاشیه‌ای همچون بینالود هم صدق می‌کند، اگر همت کنند می‌توانند گلبهار را به محل شیران تبدیل کنند، همینطور که فضاهای بسیاری این گونه هستند.

وی اضافه می‌کند: گلبهار نباید به یک شهر حاشیه‌ای تبدیل شود که فقط افراد کم درآمد آنجا ساکن شوند بلکه باید توسعه موزون داشته باشد، سکونت در گلبهار باید به یک افتخار تبدیل شود که این امر با وجود سرمایه‌داران صنعتی خراسان و مالکین آنها در این مسیر بصورت جدی ممکن و قابل دسترسی است.

آینده‌ای روشن در انتظار گلبهار

شهر جدید گلبهار و ساکنین آن، این پتانسیل را دارند که آن را گسترش داده و به یک جاذبه گردشگری در استان تبدیل کنند و امید است که روزی فرا رسد که علاقه مسئولین از صرف کلنگ زنی پروژه‌ها و آغاز به ساخت شهرهای جدید، جای خود را به تکمیل پروژه و گسترش و ایجاد ظرفیت‌های رشد شهرهای از قبل ایجاد شده، دهد و به جای انواع پروژه‌های نیمه کار که تنها سبب هدررفت منابع می‌شود، به تکمیل و گسترش و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، بپردازند. مردم شریف گلبهار و به ویژه بانوان می‌توانند با همت و سلیقه خود، کارآفرین بوده و به ایجاد فضای شغلی جدید و گسترش برند خاص شهر خود، بپردازند و به رشد و توسعه آن، سرعت بخشند.

این مطلب در سیزدهمین شماره ماهنامه کلام تازه و پیش از ابلاغ تصویبنامه شهرستان شدن گلبهار به چاپ رسیده است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند