مهم‌ترین هدف کانون محبت؛ تقویت بنیاد خانواده و پیشگیری از طلاق

کلام تازه | آغاز به فعالیت کانون محبت در نیمه اول سال گذشته به صورت نمادین در فرمانداری شهرستان چناران با حضور رزم‌حسینی استاندار آن زمان خراسان‌رضوی انجام شد؛ فرماندار چناران در آن مراسم گفت: این طرح برای اولین بار و به صورت پایلوت در این شهرستان اجرا شده و هدف از فعالیت این کانون کاهش آسیب‌های اجتماعی جهت پیشگیری از طلاق در سطح شهرستان می‌باشد. اکنون بعد از گذشت دو سال برای بررسی جزئیات اهداف این کانون گفت و گویی با مدیرعامل کانون محبت شکل گرفت؛ آنچه می‌خوانید حاصل گفت و گوی کلام تازه با مدیرعامل کانون محبت است.

مدیر عامل کانون محبت شهرستان چناران گفت: امیدواریم با کمک مردم، خانواده‌ها، مسئولین با هیئت‌مدیره تشکیل شده، اهداف این کانون را که مهم‌ترین آن تقویت بنیاد خانواده و پیشگیری از طلاق است اجرا و عملی کنیم.

محسن داوودی در گفت و گو با کلام تازه اظهار داشت: کانون محبت با توجه به افزایش آمار طلاق در سطح کشور، خصوصا دراستان خراسان‌رضوی و شهرستان چناران که طی سال‌های اخیر آمار طلاق افزایش پیدا کرده بود، برای تقویت بنیان خانواده خصوصا در پنج سال اول زندگی آن‌ها با هدف تحت پوشش قرار دادن زوجین جوان شکل گرفت.

داوودی افزود: این کانون خدماتی هم‌چون مباحث آموزشی و مشاوره به خانواده‌ها ارائه می‌دهد و برای تشویق به شرکت در این کلاس‌های آموزشی امتیازاتی به خانواده‌ها داده می‌شود.

مدیرعامل کانون محبت بیان کرد: طبق بررسی‌ و تحلیل‌های انجام شده توسط دادگستری، مرکز مشاوره بهزیستی و خانم بذری، چند عامل عمده طلاق مباحثی از جمله بحث اقتصادی خانواده است؛ بحث معیشت خانواده‌ها که زوج‌های جوان به دلیل مشکلات اقتصادی که اغلب علت بیکاری همسر است، ناشی از نداشتن برنامه لازم در اقتصاد خانواده هست و اولویت اول بحث اقتصاد عنوان‌بندی شده است.

محسن داوودی ادامه داد: اولویت بعدی نداشتن مهارت زندگی است، در مرحله سوم خیانت زوجین هست؛ حالا هرکدام از طرفین، آقا و خانم فرقی نمی‌کند و در مرحله آخر اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی است که این عوامل، عنوان خانواده در شهر چناران را خصوصا، تهدید می‌کند.

داوودی مطرح کرد: در جهت پیشگیری و رفع مشکلاتی از این قبیل، کانون کارگروه‌های مختص و مشخصی را تشکیل داده است. اعضای هیئت مدیره کانون محبت به علاوه عضو هیئت مدیره، مسئول یک کارگروه هم هستند. برای مثال یک نفر مسئولیت کارگروه اشتغال را به منظور تدبیر و توسعه اشتغال زوجین جوان خصوصا آقایان به عهده دارد که مشغول به کار شوند و قطعا زمانی که اشتغال داشته باشند مشکلات اقتصادی‌شان هم برطرف می‌شود.

وی تصریح کرد: یک کارگروه دیگر، کارگروه مسکن هست که تلاش می‌کند با اداراتی که با مسکن مرتبط هستند مراوده و تبادل نظر کند تا بتواند در تهیه مسکن، برای آن‌ها تسهیلات ایجاد کند.


مدیرعامل کانون محبت تاکید کرد: منظور از این عمل اهدای مسکن به خانواده‌ها نیست؛ به‌طوری هست که اگر بنیاد مسکن بخواهد وام دهد اولویت با کسانی که از طریق کانون معرفی می‌شوند باشد. و همین‌طور زمین شهری برای اعطای زمین کسانی را در اولویت قرار دهد که در کلاس‌های کانون شرکت کرده‌اند.

محسن داوودی گفت: کانون محبت هیچ منبع درآمدی ندارد و یک نهاد مردمی است. از طریق فرمانداری شهرستان جهت فعالیت اجتماعی مجوز گرفته و به ثبت رسیده است. و این مجوز از طریق فرمانداری و اداره صمت در شرکت‌ها ثبت شده و یک نهاد رسمی محسوب می‌شود.

داوودی اضافه کرد: این کانون در سطح شهر در حال فعالیت است و حدود سه هفته پیش رسما با حضور معاون کل دادگستری خراسان‌رضوی، مدیرکل ورزش و جوانان، نماینده‌های شورای اسلامی مشهد و چناران، فرماندار و عده‌ای از مسئولین که از استان و شهرستان حضور داشتند، افتتاح و فعالیتش شروع شد‌.

وی اظهار کرد: کانون محبت از دو سال پیش بناگذاری شده و یک سال است عملاً شکل گرفت. قرار بر شروع برنامه‌ها در کانون بود که متاسفانه به علت شیوع ویروس کرونا ما موفق به برگزاری امور عملی نشده‌ایم.

مدیرعامل کانون مردمی محبت تشریح کرد: مهم‌ترین دغدغه ما برگزاری کلاس‌های مشاوره بود؛ و اگر ویروس کرونا وقفه ایجاد نمی‌کرد، اهداف و برنامه‌هایی که امسال داشتیم را سال گذشته اجرا می‌کردیم.

محسن داوودی افزود: طبق برنامه‌ریزی که ما داشتیم، مقصد این بود که کلاس‌های عملیات رسمی را از اردیبهشت سال گذشته آغاز کنیم و الان هم اهتمام همه بر این هست که کلاس‌ها سریع‌تر برگزار شود و شرایط قرمز شهرستان چناران وقفه در کار ما ایجاد کرد.کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


داوودی ادامه داد: فارغ از همه‌ی این چالش‌ها و مشکلات، زیرساخت‌ها انجام شده، کارگروه‌ها تشکیل شدند و ارتباطات برقرار شده‌است.

وی مطرح کرد: با کمک خیرین و مسئولینی که قرار است به بخش مالی و اقتصادی کانون کمک کنند تبادل نظر و تعامل شده است و به محض از بین رفتن این معزل ویروس کرونا، کانون محبت رسماً کلاس‌های حضوری‌اش را برگزار می‌کند.

مدیرعامل کانون محبت بیان کرد: در خصوص مکان هم پیش‌بینی شده، این‌جا به عنوان مکان اداری استفاده می‌شود و سالن آموزشی در اماکنی از جمله مدرسه آقای شاهچراغی قرار می‌گیرد.

محسن داوودی در پایان اضافه کرد: کلاس‌ها به صورت رسمی و منظم برای خانواده‌ها برگزار می‌شود که امیدواریم با کمک مردم، خانواده‌ها، مسئولین و با هیئت‌مدیره‌ای که تشکیل شده به اهدافی که داریم و مهم‌ترین آن تقویت بنیاد خانواده و پیشگیری از طلاق است برسیم.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند