۰۵ / ۰۵ / ۱۴۰۰

عکس‌العمل جهانی نسبت به عادی‌سازی روابط بحرین و اسرائیل

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – وحید قوام‌‌نژاد | بحرین به عنوان بخشی از فشار دیپلماتیک گسترده  توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و دولت وی، به آخرین کشور عربی تبدیل شده است که موافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.

در بیانیه مشترک، ایالات متحده، بحرین و اسرائیل گفته شده است که این توافق پس از صحبت روز جمعه ترامپ با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و حمد‌بن‌عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین حاصل شده است.

ترامپ از این توافق به عنوان “دستیابی به موفقیت تاریخی” استقبال کرد.

این توافق تنها یک ماه پس از آن صورت گرفت که امارات متحده عربی به اولین کشور عربی خلیج فارس تبدیل شد که توافق نامه‌ای را برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل انجام داد و از سال‌ها محدودیت روابط محرمانه دو کشور در زمینه تجارت و فناوری جلوگیری کرد.

بحرین چهارمین کشور عربی است که پس از مصر، اردن و امارات به چنین معامله‌ای با اسرائیل رسیده است.

در اینجا نحوه واکنش سایر ملت‌ها و ذینفعان نزاع اسرائیل و فلسطین نسبت به توافق بحرین و اسرائیل آمده است:

رهبری فلسطین

تشکیلات خودگردان فلسطین  توافق عادی‌سازی روابط بحرین و اسرائیل را به عنوان خیانت دیگر توسط یک کشور عربی محکوم کرد.

احمد مجدلانی، وزیر امور اجتماعی در تشکیلات خودگردان کرانه باختری اشغالی، به خبرگزاری فرانسه گفت: این توافق یک خنجراز پشت به آرمان فلسطین و مردم فلسطین بود، مانند توافق امارات و اسرائیل که ماه گذشته اعلام شد.

حماس، که نوار غزه را کنترل می‌کند، گفت: این توافق “تجاوزی” است که “پیش داوری جدی” به آرمان فلسطین را به دنبال دارد.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی از تصمیم بحرین و اسرائیل برای برقراری روابط استقبال کرد و گفت امیدوار است که این امر تأثیر مثبتی در صلح و همکاری در منطقه و جهان داشته باشد.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در بیانیه‌ای گفت: این اقدام گام مهمی به سمت عصر امنیت و رفاه است… و دامنه همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی و دیپلماتیک را گسترش می‌دهد.

۱۵ سپتامبر، امارات متحده عربی به طور رسمی روابط خود با اسرائیل را عادی می کند، اقدامی که ماه گذشته اعلام شد. بحرین و اسرائیل در یک روز اعلامیه امضا می‌کنند.

ایران

به دنبال این توافق، ایران گفت: بحرین اکنون شریک “جنایات” اسرائیل است.

وزارت امور خارجه ایران روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: “حاکمان بحرین از این پس شریک جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان تهدیدی همیشگی برای امنیت منطقه و جهان اسلام خواهند بود.

مصر

عبدالفتاح السیسی ، رئیس جمهور مصر گفت که او از “گام مهم” اسرائیل و بحرین در توافق برای ایجاد روابط دیپلماتیک قدردانی می کند.

السیسی در توئیتر گفت: این توافق می‌تواند به ایجاد ثبات و صلح در خاورمیانه کمک کند، به گونه‌ای که به یک حل و فصل عادلانه و دائمی مسئله فلسطین دست یابد.

ترکیه

وزارت خارجه ترکیه تصمیم بحرین در ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل را به شدت محکوم کرد و افزود: این ضربه جدیدی به تلاش‌های دفاع از آرمان فلسطین وارد خواهد کرد.

در بیانیه وزارتخانه آمده است: این اسرائیل را بیشتر به ادامه اقدامات نامشروع در قبال فلسطین و تلاش‌های آن برای دائمی ساختن اشغال سرزمین‌های فلسطین تشویق می‌کند.

اردن

ایمن صفادی، وزیر امور خارجه اردن در بیانیه‌ای گفت: اقدامات لازم برای دستیابی به صلح عادلانه و همه جانبه در منطقه باید از طرف اسرائیل انجام شود.

صفدی افزود: اسرائیل باید تمام اقداماتی که روند راه حل  بین دو کشور را خدشه‌دار می‌سازد متوقف کند و به اشغال غیرقانونی سرزمین‌های فلسطین پایان دهد.

عمان

تلویزیون عمان روز یکشنبه گفت: این کشور از تصمیم بحرین برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل استقبال می‌کند.

این کانال در حساب توئیتر خود گفت: پادشاهی عمان از ابتکار عمل پادشاهی خواهر بحرین استقبال می کند.

عمان امیدوار است این راه استراتژیک جدید که برخی کشورهای عربی در پیش گرفته‌اند به ایجاد صلح مبتنی بر پایان اشغال  در سرزمین‌های فلسطین توسط اسراییل و ایجاد یک کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی کمک کند.

:


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند