۰۵ / ۰۵ / ۱۴۰۰
سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان قوچان

سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان قوچان

06:008۰

کلام تازه | استاندار خراسان رضوی در ادامه سفر‌های شهرستانی خود به شهرستان قوچان سفر کرد.

به گزارش کلام تازه به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، محمدصادق معتمدیان عصر یکشنبه در هجدهمین سفر شهرستانی خود در بدو ورود به شهرستان قوچان، ضمن غبارروبی مزار شهدا، از آلماجق مرکز بخش جدیدالتاسیس آبکوه بازدید کرد.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


برنامه‌های سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان قوچان

بازدید از یک محله عشایری، باجگیران، روستا‌های یدک و زوخانو، قوچان و شهر کهنه مرکز بخش جدیدالتاسیس قوچان عتیق، دیدار با خانواده شهید، تشکیل ستاد تسهیل با هدف پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، دیدار مردمی و برگزاری نشست بررسی مشکلات شهرستان، از برنامه‌های سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان قوچان بود.

معتمدیان در بازدید از عشایر طایفه ایزانلو از بخش باجگیران شهرستان قوچان، عشایر را قشری مولد و اثرگذار در اقتصاد معرفی کرد و افزود: استاندار خراسان رضوی در بازدید از عشایر طایفه ایزانلو از بخش باجگیران شهرستان قوچان، این قشر را مولد و اثرگذار در اقتصاد خواند و افزود: بازارچه‌های اقتصادی عشایر می‌تواند در اقتصاد و توانمندسازی زنان عشایر تاثیرگذار باشد.

وی در این بازدید ضمن شنیدن مشکلات عشایر این منطقه، دستورات لازم را در جهت توانمندسازی زنان، بیمه عشایر، اشتغال‌زایی، استقرار پنل‌های خورشیدی، تقویت بهداشت و امور دام عشایر صادر کرد.

استاندار خراسان رضوی همچنین در بازدید از بازارچه مرزی باجگیران، ضمن بررسی مشکلات موجود در این بازارچه، پایانه و منطقه مرزی، دستورات لازم را درجهت تقویت و رفع آن صادر کرد.

محمدصادق معتمدیان در دومین روز از سفرهای استانی خود به شهرستان قوچان از روستاهای یدک، زوخانو و مزرج دیدار کرد و با جمعی از اهالی این روستاها به گفت‌وگو پرداخت.

گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان تا پایان سال جاری

وی از روستای یدک به‌عنوان روستایی زیبا در منطقه قوچان و از مناطق مستعد در استان نام برد و عنوان کرد: این منطقه  از مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهواست که می‌تواند زمینه توسعه و پیشرفت زیادی را با همدلی و هم‌فکری به وجود آورد.

استاندار خراسان رضوی افزود: با نگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به مناطق روستایی در ۴۲ سال گذشته خدمات ارزشمندی به مناطق دورافتاده و عشایری و مرزی انجام‌شده است.

وی با اشاره به برق‌رسانی همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در کشور، گفت: آب شرب و بهداشت،زیرساخت‌های آموزشی مدارس و مراکز بهداشتی و جاده‌های روستایی و ده‌ها خدمت دیگر حاصل زحمات دولت‌های مختلف بوده است و امروز دولت نهضت گازرسانی به مناطق مختلف و صعب‌العبور را در دستور کار قرار داده و شاهد استفاده مردم از نعمت گاز  هستیم و تا پایان سال امیدواریم همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز در استان برخوردار شوند.

معتمدیان از روستائیان به‌عنوان جمعیت مولد و اثرگذار نام برد و تصریح کرد: روستائیان در طول ۴۰ سال گذشته همیشه با آرمان‌های نظام و انقلاب همراه بوده و به همین دلیل تثبیت جمعیت روستاها از راهبردها و سیاست‌های اصلی دولت بوده که در حال پیگیری است.

وی از کم‌آبی به‌عنوان اصلی‌ترین دلیل مهاجرت از روستاها و حاشیه‌نشینی در شهرها نام برد و افزود: این موضوع تأمین معاش مردم را دچار مشکل کرده است اما با رویکرد خوب مجلس و دولت اشتغال روستایی و پرداخت تسهیلات اشتغال و وام کم‌بهره در سطح روستاها شدت گرفته و جهش در مناطق روستایی دیده می‌شود و در همین راستا از توانمندی‌های هر منطقه استفاده‌شده است.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: ایجاد اشتغال یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی به‌ویژه در مناطق روستایی است که استعداد خوب خدادادی دارند.

 وی بابیان این نکته که روستای یدک منطقه خوبی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال است، گفت: باید مشکل آب این منطقه را با توجه به اقلیم منطقه و وجود مشاغل کشاورزی و باغداری در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف شود. همچنین ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای هر واحد بوم گری ایجادشده در سطح منطقه در نظر گرفته شود.

استان خراسان رضوی درباره مشکلات روستای یدک نیز تاکید کرد: طرح باز نگری طرح هادی باید در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قرار بگیرد چرا که این روستا در مسیر و معرض خطر سیل است و ما تلاش می‌کنیم جهت تکمیل و ساخت سالن ورزشی، مدرسه، زمین چمن و ساختمان دهیاری اعتباراتی را اختصاص دهیم. 

وی همچنین افزود: مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار و ۵۰ تن سیمان رایگان برای اجرای پروژه های عمرانی روستا در اختیاری دهیاری قرار خواهیم داد و ۲۰ درصد روستای یدک نیز که به دلایل مختلف گازرسانی آن انجام نشده است باید هرچه سریعتر عملیات گازرسانی به این واحدهای مسکونی روستایی آغاز شود. 

معتمدیان در حاشیه بازدید از روستا یدک، دستور فوری برای بازنگری طرح هادی، گاز، آب و برق رسانی به واحد های مسکونی که خارج از طرح هادی  روستای یدک هستند را صادر کرد. 

استاندار خراسان رضوی در ادامه این سفر از روستای زوخانو که یکی از محروم ترین روستاهای شهرستان قوچان است بازدید کرد و در دیدار چهره به چهره و از نزدیک با اهالی، مردم این روستا مشکلات خود از قبیل گاز رسانی، تأمین آب شرب و اینترنت را با وی مطرح کردند. 

معتمدیان در این بازدید، دستور پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار به دهیاری روستای زوخانو را صادر کرد که با اولویت مشکلات این روستا برطرف شود.

منبع
صداوسیما خراسان رضوی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند