۲۸ / ۰۲ / ۱۴۰۰
دلایل برکناری شهردار

دلایل برکناری شهردار گلبهار چه بود؟

08:00۰

کلام تازه | رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر گلبهار، در مراسم معارفه سرپرست شهرداری، دلایل برکناری شهردار را تشریح کردند. با گزارش اختصاصی کلام تازه همراه باشید.

رئیس شورای شهر گلبهار در آئین معارفه سرپرست شهرداری گلبهار که صبح امروز در محل شهرداری این شهر برگزار شد گفت: ارزش مسئولیت‌ها خدمت به مردم است، بنا به فرمایش حضرت امام (ره) پست‌ها و مسولیت‌ها وسیله آزمایشند ، امانت‌داری و رساندن امانت به مقصد کار سخت و سنگینی است و روی دوش هر فردی که احساس مسئولیت دارد سنگینی می‌کند.

محمد حسین بابایی خاطرنشان کرد: همه چیز مشخص است و می‌دانیم به کجا می‌خواهیم برویم، این قطار قطعا مسافرینی دارد که ابتدا سوار می‌شوند و نهایتا در مقصد پیاده می‌شوند در مسائل دنیوی نیز یک آمدنی هست و یک رفتنی هم وجود دارد و نهایتا خوشا به سعادت کسانی که با دست پر می‌روند و باقیه‌الصالحاتی برای خود به جای گذاشتند و انشا الله عاقبت به خیر بشوند.

شهردار، شورا را باور نداشت

رئیس شورای شهر گلبهار در خصوص علت برکناری شهردار اظهار نمود: بدیهی است که طرح‌ها و برنامه‌های پیشنهادی از سوی شهردار باید جهت تصویب به شورای شهر ارائه شود اما شهردار عزل شده چون شورا را باور نداشت تاکنون در هیچ جلسه‌ای برنامه‌های هفتگی، کوتاه مدت و بلند مدت خود را ارائه نکرده بود.

بابایی ضمن تشکر از زحمات ۲ ساله سید ابوالفضل فاضلی حق‌پناه ادامه داد: یادگاری که در طول خدمت یک مدیر از او بر جا می‌ماند شیوه مدیریتی و روابط و عواطف و احساسات انسانی حاکم بر رفتار اوست. در کار هیچ چیز جای محبت، عواطف و انضباط  اداری را نمی‌گیرد. متاسفانه شهردار عزل شده با برخورد نامناسب و غیراخلاقی با مراجعین و کارکنان زیر مجموعه، عدم تعامل با مسئولین شهرستان، خودمحوری در انجام امور و برخی از تخلفات موجبات نارضایتی را فراهم آورد.

رئیس شورای شهر گلبهار در خاتمه گفت: با توجه به مصوبه شورا، آقای محمد امین رستم زاده که از نیروهای با تجربه و با اخلاق شهرداری گلبهار هستند به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شده‌اند که امیدواریم با حمایت‌های مجموعه پرسننل شهرداری و با برنامه هایی که ایشان دارند شرایط نسبت به گذشته بهتر شود.

نظارت بر عملکرد شهرداری؛ از وظایف اصلی شورا

در ادامه قاسم نظری، سخنگوی شورای شهر گلبهار گفت: مطالبی را که عنوان خواهم کرد از جایگاه یک عضو شورا و هم از جایگاه سخنگو شورا می‌باشد، که امیدوارم این مطالب به صورت کامل منعکس شود و افکار عمومی که اخیرا در فضای مجازی به صورت غیر کارشناسی مطالبی را مطرح کرده و باعث تشویش اذهان و ابهاماتی در جامعه شده‌اند به واقعیت‌ها پی ببرند.

نظری ادامه داد: در ابتدا از شهردار بابت زحمات‌شان تقدیر می‌کنیم، اما وظایف متعددی در قانون شورا بر دوش اعضای آن نهاده شده است و دو مسئله مهم و اساسی که یکی تصمیم گیری در اداره امور شهر می‌باشد، بخصوص در مسائلی که طبق قانون برای شورا در قالب طرح‌ها، لوایح، مکاتبات، پیگیری‌ها، جلسات و کمیسیون‌های مختلف تعریف شده که بخشی رسیدگی شده و بخشی در حال رسیدگی هستند.

قاسم نظری ادامه داد: مورد بعدی که در شورا وجود دارد بحث نظارت است و قانون گذار نظارت بر عملکرد شهرداری را بر عهده شورا نهاده است و اگر نظارت نباشد ممکن است بسیاری از تصمیمات شهرداری به سرانجام نرسد.

شهرداران مکلف به سکونت در شهر محل خدمت خود هستند

سخنگوی شورای شهر گلبهار در ادامه در خصوص دلایل برکناری شهردار چنین گفت: یکی از مسائلی که باعث این تصمیم شد بحث سکونت شهرداران در شهر محل خدمت، طبق قانون خصوصا دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور می‌باشد که بر اساس این دستورالعمل تمامی شهرداران مکلف هستند پس از یک ماه در محل خدمت خود سکونت داشته باشند.

نظری تشریح کرد: از ابتدای فعالیت شهردار، یک خانه ویلایی با مبلغ ۱۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه سه میلیون و پانصد هزارتومان اجاره در یکی از محلات خوب شهر که در جای مناسب و در خور شان شهردار باشد برای ایشان تهیه و تحویل داده شد که اسناد آن در بایگانی امور مالی موجود است.

وی افزود: اما پس از مدتی متوجه شدیم که آقای شهردار در این خانه سکونت ندارند و سکونتشان به صورت دائمی نیست و خانواده نیز مستقر نشده اند. در حالی که نصح صریح قانون دلالت بر این دارد که شهردار و خانواده وی شامل همسر و فرزند یا فرزندان تحت تکفل وی باید در داخل محدوده شهر، سکونت و اقامت داشته باشند.

نظری ادامه داد: در همین خصوص اول در قالب همکار به ایشان تذکر دادیم و گفتیم برای بحث سکونت خودتان تدابیری اتخاذ کنید تا مشکلی ایجاد نشود. اما باز هم مشاهده شد که ایشان این مورد را رعایت نکردند و شهروندان ما این گله را داشتند که چرا آقای شهردار ساکن شهر نیستند.

سخنگوی شورای شهر گلبهار افزود: سپس مجبور شدیم موضوع را در قالب طرح سوال در جلسه شورا مورخ ۱۳ دی ۹۹ مطرح کرده و از ایشان بخواهیم که کتبا به این موضوع پاسخ بدهند. انتظارمان این بود که نسبت به درخواست شورا پاسخگو بوده و مدارک و مستنداتی که دال بر سکونتشان در شهر وجود دارد را ارائه نمایند. ولی متاسفانه پس از ۱۰ روز مهلت قانونی، پاسخگو نبودند و هیچ مدرکی ارائه ندادند. اگر چه ممکن است برای خیلی ها توضیح داده باشند اما به شورا پاسخی ارائه نشد. ممکن است خیلی رایزنی ها کرده باشند، ممکن است خیلی از افراد ذی‌ نفوذ شهر را دیده باشند ولی آنچه که قانون ایشان را مکلف می‌کرد ارائه مدارک و مستندات به شورا بود. من صراحتا این جمله را تکرار می‌کنم که به شورا هیچ مدرکی دال بر سکونت ارائه ندادند.

وی افزود: آمار و گزارشات و اطلاعات دیگری هم که نمی‌شود به جزئیات آن پرداخت، باعث شد که ما مجددا این موضوع را با اعضای شورا به اشتراک گذاشتیم و در ۲۷ دی ماه مجددا این سوال را در قالب موضوع دیگری مطرح کردیم و باز هم منتظر جواب از شهردار بودیم اما پاسخی دریافت نشد.

نظری در خصوص تایید مصوبه شورا توسط هیئت تطبیق فرمانداری شهرستان گفت: بر اساس قانون مصوبه شورا را به همراه مدارک و مستندات به فرمانداری ارسال کردیم، هیئت تطبیق مستقر در فرمانداری متشکل از رئیس دادگستری، فرماندار، یک نماینده از شورای شهرستان و یک مشاور که حق رای ندارد، تمام مدارک و دلایل را در چندین نوبت بررسی کردند و نهایتا مصوبه شورا مبنی بر برکناری شهردار گلبهار تایید گردید.

تمام جوانب را درنظر گرفتیم / بعضی‌ها دست از شیطنت بردارند!

نظری در خصوص حساسیت‌هایی که در زمان باقیمانده تا انتخابات وجود دارد، گفت: شورا شرایط را درک کرده و بر اساس ملاحظه کردن بسیاری از جوانب و مواردی که در آستانه انتخابات ممکن است ایجاد شود، این تصمیم را گرفته است. همه موارد را در کنار هم قرار دادیم. شورای شهر گلبهار وام دار و وام خواه هیچ یک از گروه‌ها و اشخاص نیست و نخواهد بود، بر اساس تدبیر، منطق، قانون، نظریه‌های کارشناسی و عدله های موجود با رعایت صبر و شکیبایی ورود به عرصه شد و تصمیم نهایی خودمان را گرفتیم.

سخنگوی شورای شهر گلبهار با انتقاد از برخی از اظهارات که در فضای مجازی منتشر می‌شوند، تاکید کرد: خدمت آن دسته از دوستانی که با انتشار برخی مطالب و نظرات غیر کارشناسی در فضای مجازی باعث تنش می‌شوند و با افکار مردم بازی و جوسازی می‌کنند دوستانه عرض می‌کنیم دست از این کارها و شیطنت‌ها بردارند. چرا که استفاده کردن از برخی کلمات بار حقوقی دارد  و عواقبی خواهد داشت که ما هم حتما پیگیری قضایی خواهیم کرد و نمی‌گذاریم شان شورا و مردم وارد بازی‌های سیاسی بعضی از افراد شود.

در پایان محمدامین رستمی زاده، سرپرست شهرداری گلبهار ضمن عرض تبریک ایام ماه مبارک رمضان از اعضای شورای اسلامی شهر بابت انتخاب وی تشکر نمود و گفت: همچنین از زحمات آقای فاضلی حق پناه تشکر می‌کنم و از تمامی اعضای شورای شهر و همکارانم در شهرداری درخواست کمک و حمایت دارم.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند