سفر استاندار به چناران

در سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان چناران چه گذشت؟

کلام تازه | محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی به شهرستان چناران سفر کرد. گزارش کامل این بازدید را به همراه متن کامل مصوبات را برای اولین بار در کلام تازه بخوانید.

به گزارش کلام تازه محمدصادق معتمدیان، در ابتدای بیست و پنجمین سفر شهرستانی خود، در ساعت ۷ صبح روز سه شنبه نهم شهریورماه از استانداری خراسان رضوی به مقصد چناران حرکت کرد. ساعتی بعد با همراهی نماینده مردم چناران، طرقبه شاندیز و گلبهار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و امام جمعه وارد گلزار شهدای گمنام شهر چناران شد. در بدو ورود استاندار خراسان رضوی به مزار شهدا ضمن غبارروبی، وی به مقام والای شهیدان ادای احترام استاندار خراسان رضوی پس از بازدید از شهر «چناران»، شهری واقع در ۵۰ کیلومتری مشهد، از روستای محروم فیض آباد به   منظور حل مشکلات این روستا بازدید کرد.


دانلود فایل کامل تمامی مصوبات سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان چناران


سرنوشت روستای فیض آباد تغییر خواهد کرد

محمدصادق معتمدیان با بررسی وضعیت روستای فیض آباد، روستایی از توابع شهرستان چناران و دارای جمعیتی حدود ۴۷ خانوار و ۱۵۶ نفر، تصمیماتی در خصوص بهبود وضعیت این روستا گرفت. تصمیماتی که برای روستای فیض آباد سرنوشت ساز است و به آبادانی این روستا کمک خواهد کرد. 

استاندار از اهدای تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت ۲۰ ساله به هر یک از اهالی روستا که به هر دلیلی فاقد مسکن هستند، خبر داد. همچنین وعده‌ی ساخت به سرعت مدرسه‌ای جدید با کلاس‌های هوشمند را به فرزندان این روستا داد و گفت: ساخت مدرسه ۲ کلاسه جدید با ترک تشریفات در این روستا به سرعت در دستور کار اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قرار خواهد گرفت  و ۲۰۰ میلیون تومان برای این امر اهدا و تا دهه فجر آماده بهره‌برداری خواهد شد. اجرای طرح هادی روستایی و عملیات اجرایی آن به منظور احیای معابر و به‌سازی محیط، تامین آب آشامیدنی روستاییان، بررسی و رفع مشکل قطع مکرر برق از طریق شرکت توزیع برق خراسان رضوی، ایجاد تسهیلات ارزان قیمت برای تقویت طرح بوم‌گردی جهت زیبایی محیط و ایجاد اشتغال، تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار گرفتن خانوارهایی که مشکل معیشتی دارند و زیر نظر هیچ نهادی نیستند و اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان، از جمله دستورات معتمدیان برای حل مشکلات این روستا بود تصویب طرح مطالعاتی توسعه منطقه گردشگری رادکان و اجرای فاز اول آن تا پایان سال، اختصاص وام‌های ارزان قیمت برای ایجاد بوم گردی در حوزه طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌ای و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز شهرداری از جمله دستاوردهای بازدید استاندار خراسان رضوی از شهر تاریخی رادکان بود

تامین مسکن و مایحتاج روستانشینان محمدآباد

استاندار خراسان رضوی همچنین با حضور در جمع اهالی روستای محمدآباد چناران با ۷۰ خانوار و ۲۱۳ نفر، یک میلیارد ریال کمک بلاعوض برای تامین بخشی از نیازهای مردم این روستا اختصاص داد.

محمدصادق معتمدیان در بازدید از روستای محمدآباد افزود: اعتبار لازم برای تامین قیر و اجرای آسفالت معبر اصلی این روستا از سوی بنیاد مسکن خراسان رضوی تامین و کار به سرعت اجرایی می‌شود. همچنین وام‌های قرض الحسنه ارزان قیمت با دوره بازپرداخت طولانی برای تامین مسکن و به‌سازی مسکن روستایی مردم روستای محمدآباد اختصاص یافته و به سرعت در دستور کار بنیاد مسکن استان قرار می گیرد.

معتمدیان ادامه داد: توافقات لازم با آستان قدس رضوی برای اختصاص زمین مورد نیاز روستاییان انجام خواهد گرفت تا مشکل تامین زمین برای این منظور و تامین مسکن و سایر اماکن مورد نیاز روستا برطرف شود.

اعضای شورای روستای محمدآباد نیز مهمترین مشکلات و درخواست‌های مردم این روستا را نبود پارک کودک، ساختمان دهیاری، تامین و اجرای آسفالت خیابان اصلی روستا به مساحت چهار هزار متر، ضرورت نصب دکل مخابراتی به دلیل عدم آنتن دهی و ضرورت مذاکره با دایره موقوفات آستان قدس به منظور دریافت زمین برای ساخت پارک کودک و دیگر فضاهای خدماتی عنوان کردند.

معتمدیان، در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز برای ساخت مسجد این روستا نیز قول مساعدت داد. همچنین ۱۰۰ میلیون تومان به دهیاری روستای محروم محمدآباد برای حل بخشی از مشکلات این روستا اختصاص یافت.

زمانی که استاندار خراسان رضوی در سفر شهرستانی خود از روستاها و شهرها بازدید می‌کرد، اشرفی، معاون وی ساعت ۱۰ صبح در جلسه تشکیل کارگروه رفع موانع تولید شهرستان چناران در شهرک صنعتی حضور داشت.

معتمدیان در ادامه به شهر‌های تازه تاسیس سیدآباد و رادکان سفر کرده و در منزل پدر شهیدان والامقام فخرایی و بسته قماش حضور یافت و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.


بیشتر بخوانید: بازدید استاندار خراسان رضوی از روستاهای محروم فیض‌آباد و محمدآباد


شهر رادکان، مقصد بعدی بیست و پنجمین سفر شهرستانی استاندار

شهر رادکان ۲۶۰۹ نفر جمعیت را در خود جای داده است و از توابع شهرستان چناران محسوب می‌شود. استاندار خراسان رضوی از ابلاغ تاسیس شهرداری شهر رادکان ظرف روزهای آتی از سوی وزیر کشور خبر داد و هدف از ارتقای تقسیمات کشوری را ارائه خدمات بیشتر به مردم دانست و مطرح کرد: در این راستا ۵۰۰ میلیون تومان به شهرداری رادکان جهت تحقق کارهای عام المنفعه اختصاص می‌دهیم

سیدآباد؛ یکی از ۱۶ شهر تازه تاسیس

محمدصادق معتمدیان در بازدید از شهر سیدآباد، شهری با جمعیت ۵۳۱۲ نفر ضمن بررسی وضعیت این شهر بیان کرد: شهر سیدآباد یکی از ۱۶ شهر جدید التاسیس خراسان رضوی است که به زودی حکم شهردار آن نیز ابلاغ شده و شهرداری آغاز به کار خواهد کرد. به منظور تجهیز شهرداری جدید التاسیس سیدآباد، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز از سوی ادارات مربوطه تامین و به این شهر اختصاص خواهد یافت.

معتمدیان اظهار کرد: با هدف تعیین تکلیف دامداری‌ها در این شهرستان، تامین زمین به سرعت انجام می‌گیرد تا بتوان مجتمع دامپروری را به زودی تاسیس کرد و امید است بتوان سرمایه گذاری مناسبی در توسعه صنایع تبدیلی از محل دام‌های پرورش یافته این شهر ایجاد کرد.

از دیگر دستاورد ها و اقدامات استاندار برای شهر سیدآباد می‌توان به اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان، تامین زمین برای ساخت زمین چمن و بهره برداری تا دهه فجر، ارائه خدمات توانبخشی و تامین مسکن به یک خانواده دارای سه معلول در شهر سیدآباد، اشاره کرد.

همچنین رییس شورای شهر سیدآباد در این دیدار ایجاد رشته‌های نظری در دبیرستان‌ها، تکمیل پروژه آبرسانی به سیدآباد، توجه به کشاورزان و پرداخت خسارت بابت خشکسالی، ایجاد ساختمانی برای بخشداری، ایجاد سالن ورزشی ویژه بانوان، تخصیص اعتبار ویژه سالانه به این شهر، ایجاد کتابخانه عمومی، به‌سازی و روکش آسفالت معبر اصلی و ورودی شهر سیدآباد، طراحی و اجرای میدان و تامین روشنایی معبر اصلی این شهر را خواستار شد.


دانلود فایل کامل تمامی مصوبات سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان چناران


در ادامه این بازدید استاندار خراسان رضوی به همراه نماینده مردم در مجلس و فرماندار چناران به منظور تکریم مقام والای خانواده شهدا، در خانه پدری شهید بسته قماش حضور یافتند و به مناسبت یادبود ایثارگری‌های این بزرگواران از خانواده شهیدان بسته قماش و فخرایی تقدیربعمل آمد. شهید ابراهیم فخرایی تنها شهید خلبان شهرستان چناران بوده است و فرماندار قول نامگذاری یکی از میادین اصلی شهر به نام این شهید را داد

بهره برداری کارخانه فولاد خراسان

در ادامه‌ی بیست و پنجمین سفر شهرستانی‌ استاندار خراسان رضوی، واحد فولادسازی چناران در شهرک صنعتی این شهرستان افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

استاندار خراسان در آیین افتتاح واحد تولیدی «رهام خراسان» گفت: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و برای ۱۲۰ نفر شغل ایجاد کرده است. این واحد تولیدی از طریق جمع آوری آهن قراضه‌ها و آهن اسفنجی، اقدام به تولید شمش آهن می‌کند.

 استاندار خراسان رضوی در این بازدید نسبت به رفع مشکل عدم پذیرش وثیقه این واحد توسط بانک‌ها برای دریافت وام و تامین زیرساخت‌ها برای اجرای طرح‌های توسعه آن از جمله برق، قول مساعدت داد .محمدصادق معتمدیان مطرح کرد: همزمان با هفته دولت و با وجود محدودیت‌های مالی و فشارهایی که بر مردم کشورمان وارد شده بود ۷۷۹ طرح عمرانی و خدماتی با اعتبار ۳۴ هزار میلیارد ریال در بخش‌های مختلف توسط ۲۵ دستگاه اجرایی و ۱۳ شهرداری در استان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

معتمدیان افزود: ۲۸ طرح از طرحهای بهره برداری شده مربوط به حوزه صنعت خراسان رضوی با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به طرح‌های صنعتی بهره برداری شده در هفته دولت پارسال ۱۰ درصد افزایش اعتبار دارد.

بازدید سرزده از خانه اتیام چناران

استاندار خراسان رضوی ضمن نشست صمیمانه با اتیام و شنیدن صحبت‌های آنان، به تمامی کودکان مستقر در مراکز نگهداری نصر، فدگ و ایثار به تعداد ۹۰ نفر کمک‌های نقدی به حسابشان واریز کرد. همچنین کلیه تولیدات کودکان مرکز ایثار را خریداری و دستور تامین تجهیزات ورزشی از قبیل دوچرخه، میز پینگ پنگ و… را صادر نمود.

انجام مصوبات سفر یک تکلیف قانونی است

استاندار و هیات همراه، به همراه مسئولین اجرایی شهرستان، نماینده و امام جمعه این شهر در پایان سفر یک روزه خود به شهرستان چناران در جلسه جمع‌بندی مصوبات این سفر در سالن اجتماعات فرمانداری چناران حضور یافته و پس از بررسی در مورد مسائل و مشکلات شهرستان به تایید مصوبات این سفر پرداختند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مصوبات سفرهای شهرستان یک تکلیف قانونی است و باید در اولویت دستگاه‌های اجرایی باشد، افزود:  58 مصوبه سفر به چناران نقشه راه شهرستان است و دستگاه‌های اجرایی هم باید در خصوص تحقق آن وقت بگذارند

وی ادامه داد: با این وجود در معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، دبیرخانه پیگیری مصوبات سفر ‌راه‌اندازی شده و به صورت هفتگی پیگیر اجرای مصوبات است و گزارش را مرتب به ما ارائه می‌دهد.

محمدصادق معتمدیان اظهار کرد: بحث مصوبات سفر یک کار کارشناسی شده است که بر اساس مطالعات میدانی و مطالبات مردمی تدوین می‌شود.

وی با بیان اینکه وقت کاغذ بازی نیست و باید مردانه به میان مردم برویم، گفت: در این راستا چناران ظرفیت‌های بالقوه زیادی نظیر صنعت، کشاورزی، گردشگری و زیارت دارد که پتانسیل بالایی بوده و می‌توانیم در بستر آن‌ها  سرمایه‌گذاری کنیم.

شهرک صنعتی چناران، یکی از بزرگ ترین شهرک صنعتی‌های شرق کشور

در ادامه این جلسه، فرماندار چناران به برخی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان اشاره کرد و گفت: چناران با برخورداری از بزرگترین شهرک صنعتی به لحاظ وسعت در شرق کشور که به زودی از لحاظ تعداد نیز در رتبه‌های برتر استان در صنعت فعال خواهد شد و درخواست توجه و عنایت ویژه به این بخش را داشت.

حمید انصاری همچنین به توانمندی‌های بخش کشاورزی شهرستان چناران را اشاره و اظهار کرد: چناران به عنوان قطب کشاورزی در تولید بسیاری از محصولات مهم این بخش کسب رتبه‌های اول تا سوم استان را از شاخه‌ها دانست و پیگیری مشکلات و کمک به این بخش را باعث توسعه شهرستان دانست.

وی ادامه داد: چناران بدلیل قرارگیری در ۵۵ کیلومتری کلانشهر مشهد – عبور سالانه بیش از ۱۰ میلیون نفر مسافر و زائر از مسیر شهرستان – حدفاصل رشته کوه‌های هزار مسجد و بینالود – مناطق ییلاقی و تاریخی – رودخانه‌های دائمی و فصلی و… از نقاط برجسته گردشگری استان بوده که توجه ویژه به این مهم می‌تواند در ضریب ماندگاری مسافر در استان و بالاخص مشهد مقدس کمک شایانی را ارائه نماید.

مجتمع‌های فرهنگی چناران نیازمند رسیدگی هستند

امام جمعه چناران نیز در ادامه این جلسه گفت: باید تمام تلاش‌های ما پیوست فرهنگی داشته باشد زیرا هدف از خلقت بشر اینگونه بوده است.حجت الاسلام تاجی ضمن گلایه از وضعیت فرهنگی شهرستان گفت: سالهاست یک مجتمع قرآنی در حال احداث است ولی نیمه تمام باقی مانده و از سوی دیگر مجتمع فرهنگی و هنری میقات الرضا ارشاد اسلامی نیز سال‌هاست نیمه تمام و بلاتکلیف رها شده است.

وی به استعداد و توانمندی‌های کشاورزی شهرستان اشاره کرد و گفت: مدیریت آب در شهرستان یک ضرورت است. کشاورزان در تحریم آسیب‌های زیادی دیده اند و باید به آنان کمک و مساعدت شود.

وی گردشگری را یکی از ظرفیت‌های توسعه شهرستان عنوان کرد و گفت: به ظرفیت گردشگری شهرستان کمک کنید تا بخشی از زائران و مسافران مشهد را پوشش دهد.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


چناران؛ شهرستانی سرشار از ظرفیت و پتانسیل

سپس نماینده مردم چناران، طرقبه شاندیز و گلبهار در مجلس شورای اسلامی حضور مسئولین در میان مردم را یکی از برکات انقلاب اسلامی و نظام عنوان کرد و گفت: این نعمت باید قدر دانسته شود.

حسین امامی راد سپس به ظرفیت‌های شهرستان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های شهرستان چناران همجواری با مشهد به عنوان میقات‌الرضا است که البته هم فرصت است و هم تهدید که باید تهدیدهای آن کاسته و فرصت‌های آن مورد بهره‌برداری بیشتر قرار گیرد.

وی صنعت را از دیگر ظرفیت‌های شهرستان چناران دانست و گفت: ۲۵۲ واحد در شهرک صنعتی چناران فعالیت دارند که بزرگترین شهرک صنعتی شرق کشور است و از این تعداد ۹۳ واحد محصولات صادراتی دارند.

امامی راد افزود: شهرستان چناران با این همجواری، آمادگی و پوشش حوزه‌های مختلف آموزشی فرهنگی سلامت و بهداشت مشهد را داراست که از بار مشهد کاسته شود که این همجواری موجب تمرکز زدایی از مشهد می‌شود و  ظرفیت‌های شهرستان نیز استفاده می‌شود.

وی به پروژه‌های ناتمام شهرستان اشاره کرد و گفت: یکی از این پروژه‌ها به عنوان بزرگترین پروژه استانی فعال، قطار برقی مشهد ـ گلبهار چناران است که یک پروژه ویژه است.

نماینده مردم چناران طرقبه شاندیز و گلبهار ادامه داد: سالیانه بیش از  ۱۸ میلیون زائر امام رضا از مسیر چناران به مشهد وارد می‌شوند که این یک ظرفیت ویژه است. احداث آزاد راه مشهد چناران که کارگاه آن فعال است اگر پروژه فعال و نیمه تمام شهرستان محسوب می‌شود انتظار این است که کمک شود تا این پروژه این پروژه مهم و منطقه به اتمام برسد.

امامی به ضعف مبلمان شهری چناران نیز اشاره کرده و گفت: مبلمان شهری از جذابیت کمی برخوردار بوده و قابلیت جذب و پذیرش مسافران ندارد و نیازمند توجه ویژه است.

او خواستار رسیدگی بیشتر به وضعیت آب شرب چناران شد و اظهار کرد:  اگرچه اقدامات خوبی انجام شده، اما بخش عمده‌ای از آب شرب مشهد از چناران تامین می‌شود که بیش از یکصد حلقه چاه است. ضروری است با توجه به حوزه آب به حوزه آبخیزداری و آبخوانداری منطقه توجه ویژه شود تا سفره‌های آب زیرزمینی منطقه تقویت گردد. /کلام تازه

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند