۰۶ / ۰۸ / ۱۴۰۰

تمام آنچه که باید در خصوص بازگشایی مدارس در گلبهار بدانیم

کلام تازه | مدیر آموزش و پروش شهرستان گلبهار نکاتی را که دانش‌آموزان و والدین می‌بایست برای سال تحصیلی جدید بدانند؛از نحوه بازگشایی مدارس گرفته تا تعطیل نشدن مدارس حتی در شرایط قرمز را تشریح کرد و گفت: در هرصورت تعداد دانش‌آموزان کلاس نباید بیشتر از ۱۵ نفر باشد و اگر در مدارس دانش‌آموزان به کرونا مبتلا شوند مدرسه تعطیل نخواهد شد بلکه کلاس تعطیل خواهد شد.

علیرضا خمر در نشست خبری با اصحاب رسانه که صبح دیروز در سالن اجتماعات آموزش وپرورش شهرستان گلبهار برگزار شد گفت: ۲۴ شهریور سال ۱۴۰۰ دستورالعمل بازگشایی مدارس از طرف وزارت آموزش و پرورش و با تائید ستاد مقابله با کرونا تهیه شد و در روز ۲۸ شهریور از طریق استان ابلاغ شده است و در تمام کشور لازم الاجراست.   

  خمر با اشاره به نحوه برگزاری مدارس در خارج از کشور گفت:  تمام کشورهای جهان روی بحث آموزش حضوری خود تاکید می‌کنند و خیلی از کشورها سال تحصیلی گذشته را به صورت حضوری و نیمه حضوری برگزار کردند ولی در سال تحصیلی جدید رویکرد تمامی کشورهای جهان بر مبنای آموزش حضوری قرار گرفته است.

جبران افت تحصیلی؛ تکلیف اصلی آموزش و پرورش، اولیا و دانش آموزان

وی ادامه داد: نقش معلم، مدرسه و آموزش حضوری برهیچ کسی پوشیده نیست و همگان از اهمیت آن باخبرند، از افت تحصیلی که در دانش آموزان، مخصوصا دانش‌آموزان روستایی، در این ۱۸ ماه پیش آمده همه با خبر هستند که تکلیف آموزش و پرورش، اولیا و دانش‌آموزان بر جبران و رفع آن می‌باشد.  

  خمر گفت: خوشبختانه مقوله واکسینه شدن دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید از اموری است که به سلامت دانش‌آموزان و کادر   آموزشی کمک شایانی خواهد نمود. البته در سال جدید واکسیناسیون دانش‌آموزان متوسطه دوم به صورت اختیاری انجام خواهد شد.

نمی‌توانیم یک دستورالعمل را برای همه‌ی مدارس به کار بگیریم مدیر آموزش و پروش شهرستان گلبهار با بیان اینکه مدارس بصورت آرام، تدریجی، کاملا سنجیده و بدور از هرگونه شتاب زدگی بازگشایی خواهند شد گفت: با توجه به اینکه مدارس از لحاظ تعداد جمعیت دانش‌آموزی با یکدیگر متفاوت هستند نمی‌توانیم یک دستورالعمل را برای همه اجرا کنیم. 


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


 وی با بیان اینکه فعالیت مدارس در سال جدید از سوم مهر ماه به صورت رسمی آغاز خواهد شد خاطر نشان کرد: مدارس به سه دسته جمعیتی تقسیم شده است، مدارس کم جمعیت، جمعیت متوسط و پر جمعیت که ساز و کار در هر سه قسمت متفاوت خواهد بود. در گروه مدارس با جمعیت کم، باید در هر کلاس حداقل ۱۵ نفر دانش آموز حضور داشته باشند و اگر جمعیت دانش‌آموزان بیشتر از  ۳۰الی ۴۰ نفر باشد، باید به دو الی سه گروه تقسیم شوند. دانش‌آموزان یک مدرسه‌ی ۱۵ نفره باید کل هفته به مدرسه بروند، مدارس ۳۰ الی ۴۰ نفره اگر به دو گروه تقسیم شده باشند تا سه روز و اگر به سه گروه تقسیم شده باشند دو تا سه روز باید به مدرسه بروند، در هر حالت تعداد دانش‌آموزان از ۱۵ نفر نباید بیشتر باشد. برای بالا بردن کیفیت آموزشی نیز قصد داریم در صورت امکان روزهای پنجشنبه  هم کلاس‌های درس را دایر کنیم.

                                                 

زمانبندی کلاس‌ها در شرایط حضوری و مجازی

خمر ادامه داد: طبق دستورالعمل ابلاغی، زمانبندی کلاس ها در مدارس حضوری دوره اول ابتدایی۴۵ دقیقه و دوره دوم ابتدایی تا پایان متوسطه ۶۰ دقیقه است. البته آموزش در شاد و آموزش های تلویزیونی قطع نخواهند شد و زمانبندی کلاس های مجازی در دوره اول ابتدایی۳۰ دقیقه، دوره دوم ابتدایی۳۶ دقیقه و پایه های متوسطه ۴۵ دقیقه است. همچنین دروس کارگاهی و هنرستان در مقطع دوم متوسطه در تمامی رشته ها از ۳ مهر ماه به صورت حضوری برگزار خواهند شد. 

رئیس آموزش‌و‌پرورش گلبهار گفت: در مدارس دو ‌گروه تشکیل دادیم، گروه اول دو دسته دارند، دسته‌ی اول در مدارس روستایی و عشایری هستند که کمتر از ۱۵ نفر جمعیت دانش آموز دارند، این مدارس از ۳ مهر ماه کلاس های خود را به شیوه‌ی کاملا  حضوری با حفظ پروتکل های بهداشتی آغاز خواهند کرد. گروه دوم مدارسی هستند که از ۳۰ نفر تا ۳۰۰ نفر دانش آموز دارند و از ۳ مهر ماه در فرایند آموزش مجازی قرار می‌گیرند و به این مدارس اجازه داده شده تا پایان مهر ماه از آموزش مجازی استفاده کنند و تا اول آبان آماده‌ی حضور دانش‌آموزان شوند، البته در کنار آموزش حضوری، آموزش مجازی هم قرار خواهد داشت.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


 خمر ادامه داد: از ۵ تا ۱۵ مهر ماه به این مدارس برای آماده سازی خود برای حضور دانش‌آموزان مهلت داده شده است.

مدارس در شرایط قرمز کرونایی هم تعطیل نخواهند شد!؟

رئیس آموزش و پرورش در خصوص نحوه تعطیلی مدارس در زمان کرونا گفت: اگر در مدارس دانش‌آموزان به کرونا مبتلا شوند مدرسه تعطیل نخواهد شد بلکه کلاس تعطیل خواهد شد. تعطیلی یک مدرسه فقط با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا امکان پذیر خواهد بود.                  

وی ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته با کرونا گرفتن ۲ الی ۳ دانش‌آموز مدرسه کلا تعطیل می‌شد اما در سال تحصیلی جدید فقط کلاس تعطیل خواهد شد و خبری از تعطیلی مدارس نیست. این به این معنا می‌باشد که حتی در شرایط کرونایی خطرناک مانند وضعیت قرمز هم مدارس تعطیل نخواهند شد بلکه با تعداد دانش‌آموزان کمتری مشغول به فعالیت خواهند بود.

بازگشت به آموزش حضوری، بهبود خدمات آموزشی و تقویتی از اهداف آموزش‌و‌پرورش است

خمر ادامه داد: مدیریت و راهبری بازگشت به آموزش حضوری و بهبود کیفیت خدمات آموزشی و تقویتی از اهداف آموزش و پرورش است که بر اساس محورهایی چون سلامت دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها، بالابردن کیفیت آموزشی، عدالت آموزشی، اغنا شدن افکار عمومی در خصوص آموزش حضوری مدارس در سال تحصیلی جدید صورت خواهد پذیرفت.

  او در ارتباط با ایمنی و سلامت مدارس اضافه کرد: در مدارس روستایی مشکل سرویس‌های بهداشتی، لوله کشی، صابون و مایع، تفکیک سرویس‌های‌بهداشتی دختر و پسر که  در بعضی از روستاها مختلط بودند در حال رفع شدن است.خمر در ارتباط با بازدید‌های آموزش‌وپرورش از مدارس برای رعایت سلامت ایمنی دانش‌آموزان گفت: برای رصد روزانه موارد بهداشتی و فعالیت‌های آموزشی بازدیدهایی توسط آموزش و پرورش در پایان هر دو هفته انجام خواهدشد.

مدارس غیر دولتی برای آموزش حضوری به گوش باشند

وی در خصوص نحوه فعالیت سرویس مدارس هم اعلام کرد: طبق هماهنگی با شهرداری برای سرویس دهی کاملا آماده هستیم و ابلاغیه ها به مدارس ارسال شده است.

وی ادامه داد: مدارس غیردولتی برای آموزش حضوری خود باید با بخش کارشناسی غیردولتی آموزش‌وپرورش مکاتبه کنند تا بعد از کارشناسی های مربوطه اجازه درخواست آنها صادر شود. 

کمک به مدرسه اجباری نیست

وی در مورد نحوه اعطای کمک‌های مالی به مدارس و گلایه‌های بعضی از اولیای دانش‌آموزان در این خصوص گفت: بعضی از مدارس در سطح شهرستان هستند که با کمک های والدین شرایط خیلی خوبی را برای مدرسه خویش بوجود آوردند و لازم است انجمن اولیا و مربیان برای مدیریت بهتر باید در کنار مدارس باشند. البته کمک به مدارس اجباری نیست و اگر مدرسه‌ای از خانواده‌ها به زور پولی به نام کمک به مدرسه دریافت کند مرتکب تخلف خواهد شد.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند