تعقیب قضایی و انتظامی ۱۷ نفر از کارکنان شهرداری، شورای شهر و شهرداران سابق و اسبق چناران

کلام‌تازه | دادستان عمومی و انقلاب شهرستان چناران از تعقیب قضایی و انتظامی ۱۷ نفر از کارکنان شهرداری، شورای شهر و شهرداران سابق و اسبق چناران خبر داد.

عباسعلی نظرجانی در تشریح این خبر گفت: در پی انتشار ویدیوئی در خصوص انتقادات وارده به مجموعه مدیریت شهری شهرداری چناران و استمداد از حوزه دادستانی جهت ورود و پیگیری موضوع به استحضار شهروندان محترم چناران می‌رسد که مطابق اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه اصول ۱۰۰ و ۱۰۱ و ۱۰۳ قانون اساسی، شورای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک نهاد مدنی و در راستای جلب مشارکت های مدنی جهت پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و سایر امور رفاهی مردم شکل گرفته است.


نظرجانی ادامه داد: برخورداری مردم و شهروندان از محیط و فضای شهری سالم، متناسب، متوازن و زیبا با زیرساخت‌های توسعه و پیشرفت از جمله خیابان‌ها، معابر و حداقل‌های امکانات رفاهی و تفریحی جزو حقوق اولیه، مسلم و ضروری آنان محسوب می‌شود.


بیشتربخوانید: آقای دادستان! به داد مردم چناران برسید! / قانون ترک فعل را برای آن دسته از مدیران خاطی شهرداری و شورای شهر چناران اعمال کنید


وی تاکید کرد: مدیریت شهری قبل از هر گونه پول و اعتبار مستلزم دارا بودن دانش و تخصص، ایده‌های نو، توانمندی، دلسوزی، سلامت و انضباط مالی نیروی انسانی است تا بتواند با اصول حاکم بر مدیریت ساخت و سازها و توسعه شهری، ضمن جلوگیری از رانت و فساد از هدر رفت منابع و سرمایه های مادی و معنوی جلوگیری نموده و زمینه فضایی سالم، شاداب و مفرح را در شهر برای مردم ایجاد نماید. مقام معظم رهبری (حفظه ا…) حکیمانه فرموده‌اند «زیبا سازی شهر یک امر تجملاتی نیست، زیبا سازی در روحیه، اعصاب، فکر و در نگاه مردم و در نتیجه در عمل مردم تاثیر می‌گذارد. وقتی نمای شهری متوازن و زیبا است موجب آرامش اعصاب مردم می‌شود… زیبا سازی به معنای سالم سازی اعصاب مردم است و در ساخت شهری یک معیار است».

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان چناران افزود: از نگاه جرم شناسی نقش تعیین کننده ساخت و ساز شهری و مبلمان و مدیریت آن و تامین لوازم و رفاهیات در ایجاد امنیت و پیشگیری از وقوع جرم، امروزه بر کسی پوشیده نیست. لکن متاسفانه این مهم در ادوار و به ویژه دوره اخیر شورای اسلامی چناران مورد غفلت، تسامح و انفعال واقع شده است که ضمن اعتراض و گلایه شهروندان، زمینه سوء استفاده را برای افراد فرصت طلب، سودجو و رانت خوار فراهم کرده و خسارات مهم مادی و معنوی را متوجه مردم و بیت المال مسلمین نموده است.

نظرجانی تشریح کرد: در این راستا مجموعه دادستانی شهرستان براساس رسالت و وظیفه‌ی ذاتی خود در راستای معنویات مقام معظم رهبری (حفظه‌ا…) در مورد مبارزه جدی با فساد و رانت و تاکید مسئولان محترم عالی قضایی و پیگیری و حمایت رییس کل محترم دادگستری استان و دستورالعمل پیگیری ترک فعل مسئولان و مدیران، با ورود جدی به موضوع از بدو امر تذکرات و مکاتبات متعدد، جمع آوری اسناد و مدارک لازم از منابع مردمی و اطلاعات و ورود سازمان بازرسی استان، نهایتا ۱۷ نفر از کارکنان شهرداری، شورای شهر و شهرداران فعلی، سابق و اسبق چناران در مورد تخلفات و جرائمی همچون ۱- مشارکت در اختلاس ۲- تصرف غیرقانونی در وجوه شهرداری ۳- جعل و استفاده از سند مجعول ۴- نقص قانون منع مداخله وزرا، نمایندگان و کارمندان در معاملات دولتی ۵- سوءاستفاده از مقام و موقعیت اداری ۶- کم کاری یا سهل انگاری در انجام وظایف محول شده، تحت تعقیب قضایی و انتظامی قرار گرفته‌اند و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار تامین قضایی مناسب بعضا بازداشت و روانه زندان شدند.

وی ادامه داد: پرونده‌های مربوطه به لحاظ پیچیدگی و لزوم کارشناسی‌های مالی و به فراخور صلاحیت در شهرستان و مرکز استان در حال رسیدگی است و قطعا برخورد قضایی و اداری بازدارنده صورت خواهد گرفت. لکن اطلاع رسانی از جزئیات پرونده‌ها با معذوریت و مانع قانونی مواجه است.


کلام‌تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


نظرجانی افزود: نهایتا توصیه اینجانب به عنوان مدعی العموم به شورای محترم و منتخب جدید شهر چناران و سطح شهرستان این است که پشتوانه رای و اعتماد عمومی را ارج دهند و به دور از قومیت، قبیله گرایی و فرافکنی سیاسی برای جبران حداقل بخشی از عقب ماندگی‌ها و ناکارآمدی های دوره قبلی کمر همت ببندند که وضعیت فعلی شهر از حیث مدیریت شهری اعم از وضعیت نابسامان خیابان‌ها، بلوارها، جداول، آسفالت و در مجموع مبلمان شهری زیبنده مردم نجیب، شریف، متدین و انقلابی چناران نیست و در این مسیر قطعا مجموعه قضایی، اجرایی، تقنینی و امنیتی شهر از هرگونه حمایت و پشتیبانی در جهت توسعه و رفاه مردم منطبق با اصول و مقررات و دمیدن روح امید و نشاط در کالبد شهر دریغ نخواهند کرد.

وی در پایان گفت: از مسئولان محترم و رسانه های خبری و فضای مجازی که صادقانه و دلسوزانه مطالبات مردمی را پیگیری می‌نمایند صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم.

منبع
کلام تازه

1 دیدگاه

  1. حسن

    ضمن تشکر از رسانه مردمی کلام تازه و قدردانیراز دادستان محترم شهرستان چناران,
    از وقتی چند تا کانال خبری توی چناران و گلبهار راه افتاده حواس خیلی ها جمع شده پس باید از رسانه هایی مثل کلام تازه حمایت کرد. درو به شرفتان

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند