۰۶ / ۰۵ / ۱۴۰۰

برداشت اسطوخودوس از مزارع چناران

02:00۰

کلام‌تازه | مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چناران از برداشت اسطوخودوس از مزارع این شهرستان خبر داد.

مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چناران بیان کرد: پرورش گیاه اسطوخودوس بسیار آسان است. با توجه به کم توقع بودن این گیاه نسبت به آب و خاک غنی، لذا انتخاب خوبی برای پرورش آن در سطح وسیع است.

برداشت اسطوخودوس از اواخر خردادماه با تکمیل گلدهی آغاز می شود. کشت این گیاه آرام بخش از سودآوری بالای برخوردار است و در حال حاضر هر کیلو گل خشک ۳۵۰ هزار تومان خریداری می گردد.با توجه به سه ساله بودن مزرعه پیش بینی می گردد ۶۰۰ کیلو برداشت گردد .


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید.


رزیتا بهاری گفت: در حال حاضر ۳ هکتار از اراضی این شهرستان زیرکشت این گیاه دارویی می باشد و باتوجه به آشنایی کشاورزان در سال جاری با این گیاه دارویی و اعطاء تسهیلات کم بازده درشهرستان خوشبختانه کشت این گیاه در حال توسعه می باشد.

بهاری خاطرنشان کرد: اسانس اسطوخودوس از ترکیبات اصلی برخی فراورده‌های بهداشتی و آرایشی است و در تولید عطرها، شامپو و خوشبو کننده هوا کاربرد دارد و همچنین اسطوخودوس آرام بخش ،نشاط آور به صورت دمنوش نیز استفاده می شود .گیاه اسطوخودوس در زمین‌های وسیع کاشته می‌شود. مراحل آماده سازی زمین شامل شخم مناسب، پنجه زنی یا دیسک زنی و استفاده از لولر در صورت تسطیح نبودن زمین، از عملیات قبل از کشت در سطح وسیع است.

بیشتربخوانید:عملیات برداشت گندم از سطح ۸۹۰۰ هکتار از مزارع شهرستان‌های چناران و گلبهار

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند