با انتخاب محسنی اژه‌ای، به ریاست قوه قضاییه، ضلع سوم مثلث تحول تکمیل شده است

11:00۰

کلام تازه | خطیب جمعه چناران با اشاره به انتصاب حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای،  ریاست قوه قضائیه گفت: اکنون و پس از تشکیل مجلس انقلابی و انتخاب دکتر قالیباف به ریاست مجلس برای سال دوم و نیز انتخاب قاطعانه آیت الله رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰، با انتصاب جناب آقای اژه‌ای ضلع سومِ مثلث تحول تکمیل شده است. حالا دیگر بهانه‌ای برای کم‌کاری و تعلل نمانده است. مردم از این تحول در سطح بالای مدیریت کشور انتظار تغییر و تحول به‌نفع منافع ملی و مردم را دارند.

فرمانده قرارگاه فرهنگی شهرستان چناران در خطبه‌های امروز نماز جمعه این شهر ضمن تبریک حلول ماه ذی‌الحجه و سالروز ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا سلام الله علیهما و روز ازدواج گفت: اسلام نیز در نظام اجتماعى خود براى مسإله ازدواج اهمیت فراوان و خاصى قائل شده است.

 وی بیان کرد: در آیات نورانی قرآن و سخنان پیامبر اکرم(ص) و پیشوایان معصوم(ع) به تشویق‌هاى وافر آنان درباره ازدواج برمى‌خوریم، به حدى که بنیان نهادن خانواده، از هر بنیان‌گذارى دیگر در پیشگاه خداوند محبوب‌تر شناخته شده است زیرا ازدواج و تشکیل خانواده پیمانى مقدس و ملکوتى است که جلو بى‌بند و بارى و هرج و مرج طلبى‌ها و هم‌چنین آشفتگى‌هاى جنسى را مى‌گیرد و پسران و دختران جوان را وا مى‌دارد که در چهارچوب قاعده و رعایت اصول و ضوابطى تن به حیات اجتماعى دهند و موجبات حفظ نسل شناخته شده و تربیت و سرپرستى آن‌ها را از این طریق فراهم آوردند و از پیدایش نسلى ناهنجار که بار سرپرستى احدى بر دوششان نیست جلوگیرى به عمل آورد.

او افزود: تشکیل خانواده مایه سکون و آرامش است در بین نسلى که بحران غرائز آن‌ها را به اضطراب و نابسامانى دعوت مى‌کند و این سکون خود موجب روابط پایدار و اندیشیده است و از درگیری‌ها و اختلافات جلوگیرى مى‌کند. خانواده موجب پدید آمدن دوستى‌هاى پرشور و مودت و صفاى بى‌نظیر دوستى‌هاى خالص و صمیمانه و بالاخره عشق است که خود در پاک نگه داشتن محیط و جلوگیرى از درگیری‌ها نقش فوق العاده دارد.


کلام‌تازه را در تلگرام‌دنبال کنید


خطیب جمعه چناران با اشاره به سالروز فاجعه خونین مسجد گوهرشاد و کشف حجاب رضاخانی به دشمنی رضاخان با اسلام گفت: رضاخان پس از رسیدن به قدرت، درصدد فریب مردم برآمد. او با پای پیاده همراه دستجات عزاداری حرکت می‌کرد و در مجالس عزاداری و تکیه‌ها حاضر می‌شد و خود را مقید به اصول مذهب نشان می‌داد. اما پس از استقرار حکومتش، همه تلاش خود را در راه زیر پا نهادن سنت‌های مذهبی به کار بست. او در راه رسیدن به اهداف شوم و پلید خود مردم را در حرم مطهر امام رضا علیه السلام به خاک و خون کشید. واقعه مسجد گوهرشاد نمونه بارز و علنی دشمنی او با اسلام بود.

مظفر تاجی تشریح کرد: در اوایل سال ۱۳۱۴، رضاخان دستور داد مردها کلاه شاپو بر سر بگذارند و زن‌ها بدون چادر از خانه خارج شوند. پاسبان‌ها اجازه داشتند چادرها و روسری‌ها را از سر زنان بکشند. کوچه‌ها و خیابان‌ها صحنه جنایات و فجایع رقت‌باری بود و همه روزه صدها زن بی‌دفاع مورد حمله پاسبان‌ها قرار می‌گرفتند. زنانی که به هیچ وجه نمی‌خواستند بدون حجاب از خانه خارج شوند، تصمیم گرفتند در خانه بمانند و برای عده‌ای این خانه‌نشینی تا رفتن رضاشاه ادامه داشت.

تاجی عنوان کرد: مسئله لباس و شکل و نوع آن، امری ساده و سطحی نیست… تغییر لباس همواره پیامد تغییر یک فرهنگ است و انسان تا با فرهنگ خود وداع نکند، نمی‌تواند با لباس خود وداع کند و تا فرهنگ یک قوم را نپذیرد، لباس آنان را به تن نمی‌کند. درست به همین دلیل است که در احادیث ما آمده است که هر که خود را به گروهی شبیه سازد، هم از آن گروه است.

وی در ادامه اظهار کرد: رضاخان پس از پا گرفتن قدرتش، از سوی استعمار انگلیس، مأموریت یافت که از طریق بی‌توجهی و حذف نمادهای دینی و سنن مذهبی، فرهنگ اسلامی را از صحنه زندگی مردم خارج کرده، فرهنگ غرب را جانشین آن نماید. کشف حجاب یکی از برنامه‌هایی بود که او در دستور کار خود قرار داده بود. این برنامه از جمله اقداماتی بود که او را به هدف شیطانی خود نزدیک می‌کرد.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


امام جمعه چناران ضمن تسلیت شهادت امام جواد (علیه السلام) به سیرۀ سیاسی آن حضرت اشاره کرد و گفت: امام جواد (علیه السلام)، در دوران امامت خود، با شرایط خاصی به لحاظ سیاسی و فرهنگی مواجه بود. هم‌زمانی حاکمیت مأمون و معتصم با دوران حیات آن حضرت از یک سو، و شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه به ویژه فعالیت فرقه‌های انحرافی و مذاهب شیعی از سوی دیگر امام جواد (ع) را بر آن داشت تا برای ادارۀ امور شیعیان، و مبارزۀ سیاسی – اعتقادی با مظاهر زور و تزویر روش هایی را به کار گیرد که در واقع ادامۀ همان سیاست های پدر بزرگوارشان حضرت امام رضا(ع) در برابر مأمون بود.

مظفر تاجی تصریح کرد: ادیان الهی و از جمله اسلام از ابتدای ظهور تا به امروز همواره تحقق حکومت جهانی مبتنی بر عدل الهی را به عنوان هدفی راهبردی دنبال کرده‌اند. در این راستا تلاش پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع)، بر دو محور تغییر اعتقادات و باورهای مردم و ایجاد تحول در ساختارهای سیاسی، اجتماعی حاکم قرار داشته است؛ که بیانگر پیوستگی پیشوایی دینی و سیاسی در این مکتب است.

تاجی بیان کرد: به همین دلیل امامان شیعه (ع) در طول حیات خود، همواره مبارزه با طاغوت‌های زمان و مقابله با ستم و بی‌عدالتی را برای برپایی جامعه توحیدی، مهم‌ترین رسالت خود دانسته و برای تحقق آن، بسته به شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم، به شکل‌های گوناگون تلاش کرده‌اند. امام جواد (ع)، نهمین امام شیعیان از جمله امامانی است که روش مبارزاتی وی تأمل برانگیز است.

وی اظهار داشت: امام جواد (ع) با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی آن عصر، از روش «تقیه» و سیاست «مبارزه مخفی» برای رهبری شیعیان و مبارزه با حاکمان استفاده کرده است.

حجت الاسلام تاجی خطیب جمعه چناران با اشاره به عملیات فریب آمریکا برای نجات از انزوا در غرب آسیا گفت: در اخبار روزهای گذشته گزارش‌هایی از خروج سربازان آمریکایی از افغانستان شنیدیم. نقل و انتقالات آمریکایی در عراق، جابجایی نیروهای آمریکایی از بزرگترین پایگاه نظامی در قطر و انتقال و نقل مکان به اردن و ورود نیروهای سنتکام به افغانستان، از این جمله است.

 مظفر تاجی افزود: جالب است بدانیم پایگاه نظامی آمریکا در قطر بزرگترین پایگاه این کشور در جهان بود که در جنوب دوحه قرار داشت و می‌توانست پذیرای استراحت ۲۰۰هزار نظامی باشد. این پایگاه سرپل اصلی عملیات آمریکا در افغانستان، عراق، سوریه و… بود.

وی ادامه داد:اکنون سئوال این است؛ علت این نقل و انتقالات چیست؟پاسخ را در چند نکته می‌توان خلاصه کرد: آمریکا علیرغم هزینه هنگفت و نجومی ۳۰۰۰ میلیارد دلاری در منطقه، آن‌چه را که در این سال‌ها کِشته، باد درو کرده است. حقیقت این است که امروز آمریکا در غرب‌آسیا بدترین روزهای انزوای خود را می‌گذراند. ابرقدرت اول دنیا امروز در همه کشورهایی که بیشترین هزینه را کرده و چند هزار کشته و مجروح داده است، تنهاتر از همیشه است. عراق، سوریه، افغانستان، حتی پاکستان آماده پذیرش ارتش این کشور نیستند. فرماندهان ارتش آمریکا حتی از ماندن در قطر هم بیم دارند.

وی افزود:از سوی دیگر آمریکا نگران شرق آسیاست. اژدهای خفته چین دارد بیدار می‌شود و چنان‌چه آمریکا دیر بجنبد اقتصاد رو به افول آمریکا توسط چین بلعیده خواهد شد و کدخدای دهکده جهانی دیگر جایی برای ماندن ندارد.

او بیان کرد: این شرایط آمریکا را در مخمصه عجیبـی قرار داده است. از سویی باید در منطقه غرب‌آسیا بماند تا حیاط خلوت خود را از دست ندهد و بتواند رژیم صهیونیستی راحفظ کند و از دیگر سو باید چهار چشمی مراقب کشورهایی چون روسیه و هند و خصوصا چین باشد. در غرب‌آسیا ابرقدرتی سیاسی و فرهنگی با اقتدار روبه رشد به نام ایران و جبهه مقاومت و در شرق آسیا چین و تهدیدهای بالفعل آن.

وی خاطر نشان کرد: برای نجات از این مخمصه و انزوا، جابجایی‌های تاکیتکی بعنوان عملیات فریب توسط آمریکا درحال انجام است. خروج از افغانستان تا حدودی فضای ضدآمریکایی در افغانستان را تلطیف خواهد کرد و درگیری‌های داخلی می‌تواند خیال آمریکا را موقتا راحت کند.


بیشتر‌بخوانید: پیام تسلیت امام جمعه گلبهار در پی درگذشت امام جمعه بجستان


او افزود: خروج از قطر و اردوکشی به اردن هم تاحدزیـادی ارتش تروریستی آمریکا را از تیررس نزدیک ایران دور می‌کند و هم باحضور ارتش آمریکا در اردن می‌تواند بر فلسطین و سوریه و عراق و مصر تسلط بیشتری داشته باشد و نیز بر آبراهه تجاری بسیار مهم شرق( چین تا مدیترانه) تاثیر بگذارد.

مظفر تاجی بیان کرد انچه در این میان اهمیت دارد توجه به نکات اساسی زیر است: اول اینکه آمریکا در شرایط سخت و سخت‌ترین شرایط سیاسی در حوزه بین‌الملل قرار دارد و پس از ۷دهه سیادت در غرب آسیا اکنون منزوی‌تر از همیشه است.

تاجی ادامه داد: این اقدامات، پیام بدی برای کشورهای عربی وابسته به آمریکاست که نشان می‌دهد نمی‌توان به آمریکا در هیچ شرایطی دل بست. شیطان بزرگ برای بقاء و امنیت خود به هیچ عهد و پیمان دو طرفه چند جانبه‌ای متعهد نخواهد ماند. این خودِ کشورهای منطقه‌اند که باید باهم به توافق برسند.

وی افزود: و اخرین نکته اینکه در این نقل و انتقالات که در بی‌خبری انجام می‌شود یک پیام بزرگ نیز نهفته است و آن این‌که؛ پیروز این میدان ایران انقلابی است و این ایران است که می‌تواند بعنوان محور مقاومت و کشور اول منطقه نقش محوری خود را در توافقات دوجانبه و چند جانبه منطقه‌ای تثبیت کند.

امام جمعه چناران تصریح کرد: موضع ایران در برابر کلیت افغانستان و آینده آن کاملاً روشن است، ایران به‌دنبال دولتی در افغانستان با حضور همه اقوام و برخواسته از آرای مردم افغانستان و هم‌چنین دولتی غیر وابسته به‌آمریکا و مسؤول در برابر منافع همسایگان هست. این اصول برای ایران اهمیت دارد و هر گروه در افغانستان برای ایران با این اصول سنجیده خواهد شد.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید.


خطیب جمعه چناران با اشاره به انتصاب حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، به ریاست قوه قضائیه گفت: اکنون و پس از تشکیل مجلس انقلابی و انتخاب دکتر قالیباف به ریاست مجلس برای سال دوم و نیز انتخاب قاطعانه آیت الله رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰، با انتصاب جناب آقای اژه‌ای ضلع سومِ مثلث تحول تکمیل شده است. حالا دیگر بهانه‌ای برای کم‌کاری و تعلل نمانده است. مردم از این تحول در سطح بالای مدیریت کشور انتظار تغییر و تحول به‌نفع منافع ملی و مردم را دارند.

مظفر تاجی در پایان گفت: با تبریک به حجت الاسلام اژه‌ای، برای اعتماد رهبر حکیم انقلاب اسلامی آرزو داریم انتظارات ششگانه مندرج در حکم رهبر انقلاب اسلامی سرلوحه فعالیت و خدمت ایشان باشد و تحولاتی که آیت الله رئیسی در دو سال اخیر ایجاد کرده‌اند با بهره‌مندی از فضای هماهنگ کنونی، باسرعت و دقت بیشتر تداوم یابد و قوه قضاییه به‌عنوان مامن محرومان و مستضعفان و دادرس مردم صبور و نجیب‌مان، به تراز مطلوب قوه قضاییه در گام دوم انقلاب اسلامی هرچه نزدیک‌تر شود.‌

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند