اولین شهید انقلاب

اولین شهید انقلاب چناران کیست؟

کلام تازه | محمد جعفر فردی جسور بود و به هیچ‌ عنوان زیر بار زور نمی‌رفت و از همان دوران ابتدایی کسی توان زور گفتن و انداختن ترس در دل اورا نداشت.

انقلاب اسلامی ایران با هدف بازگرداندن دین به عرصه مدیریت جامعه در قالب آزادیخواهی و استکبارستیزی با خروش دلیرمردان و زنان شجاع انقلابی به رهبری امام خمینی (ره) در بهمن ۱۳۵۷ حماسه‌ای جهانی و بی‌بدیل را خلق کرد تا چراغ راهی همیشه فروزان برای همه مسلمانان و آزادیخواهان در سراسر گیتی باشد.

در ادامه با برادر شهید رواز زاده به گفت‌و گو نشستیم تا بیشتر با اخلاق و شخصیت اولین شهید انقلاب چناران آشنا شویم.

محمدرضا زوارزاده گفت: اصالتا مشهدی هستیم و پدرم یک کارگر فنی بود که از کارخانه آبکوه مشهد برای افتتاح کارخانه چناران، به این شهرستان مهاجرت کردیم.

وی افزود: محمد جعفر دو سال پس از مهاجرت به چناران،  پس از چهار فرزند دیگر در ۱۳۳۸/۷/۹به دنیا امد و دوران ابتدایی خود را در چناران و در مدرسه‌ صنیع‌الدوله که اکنون به نام تغییر یافته شروع به تحصیل کرد.

برادر شهید تبیین کرد: محمّد جعفر دوره راهنمایی را درمدرسه  نوبنیاد کارخانه قند چناران که به تازگی جنب  مدرسه ابتداییش بنا شده بود، آغاز و طی سه سال با موفّقیت به پایان رساند. در طول دوره راهنمایی، دروس زبان انگلیسی، شیمی، فیزیک و ریاضی را خیلی دوست داشت و در فراگیری آن تلاش بسیاری کرد. مهارت برقکاری ساختمان را نیز در همین دوره  فرا گرفت.

علاقه به ورزش‌های رزمی

وی ادامه داد: درسال ۱۳۵۴ برای ادامه  تحصیل در هنرستان فنی سینا، به مشهد عزیمت  و در رشته حسابداری مشغول تحصیل شد.  ریاضی را با علاقه دنبال و ورزش وزنه برداری  و دفاع شخصی را به طور جدی پیگیری کرد؛ او به ورزش بوکس نیز علاقه فراوانی داشت و شیفته محمّد علی کِلِی، قهرمان مسلمان بوکس جهان بود. 


بیشتر بخوانید: مهم‌ترین دست آورد انقلاب اسلامی؛ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی


محمد رضا زوار زاده اظهار کرد: مسیر زندگی محمدجعفر از زمانی دستخوش تغییر قرار گرفت که او یکی از دوستان قدیمی خود را دید و پس از دیدار با او هنرستان و حسابداری را رها کرده و در حوزه علمیه موسوی‌نژاد مشهد مشغول به تحصیل طلبگی شد.

ورود به حوزه علمیه

وی گفت: با توجه به عزم راسخش، در طی دو سال تمام دروس عربی و حوزوی را به اتمام رسانده و در اواخر سال ۱۳۵۷ موفق به کسب رتبه پوشش روحانیت شد، اما این لباس را به تن نکرد.

برادر شهید اشاره کرد: محمد جعفر خیلی قبل‌تر از شروع تظاهرات و انقلاب، فعالیت‌های سیاسی را انجام داده اما با شروع انقلاب با شور و همت بیشتری فعالیت‌های سیاسی خود را ادامه داده و در تظاهرات مشهد شرکت میکرد.

وی ادامه داد: شهید با جمع کردن تعدادی از دوستانش به همراه من و دوستانم یک مقر و پایگاهی تشکیل داده و بیانات و اعلامیه‌ها و نوارهای سخنرانی امام را از مشهد به چناران اورده و بین مردم تقسیم می‌کردند.

یکشنبه خونین مشهد

محمدرضا زوار زاده بیان کرد: دهم دی‌ماه در چهارراه زرینه محمد جعفر مورد اصابت ۳ گلوله قرار گرفت، اگرچه اورا به بیمارستان منتقل کردیم اما به علت خونریزی زیاد در تاریخ ۱۳۵۷/۱۰/۱۰ درسن ۱۹ سالگی آسمانی شد.

در زمان انقلاب تمام جنازه‌هارا شبانه سوار ماشین‌های سنگین کرده و به ناکجا آباد منتقل می‌کردند

 وی گفت: شهید جعفرزاده به دلیل مجروحیت در بخش منتقل شده و به همین دلیل از کامیون جا ماند و صبح یازدهم با خانواده رفته و جنازه‌اش را تحویل گرفتیم.


دنبال کننده کانال خبری کلام تازه در تلگرام باشید


برادر شهید اذعان کرد: در روزهای خونین دی‌ماه سال ۵۷ در ورودی خواجه ربیع و بهشت‌رضا تانک‌هایی مستقر شده بود و اگر افراد برای تدفین به این دو آرامستان می‌رفتند مورد اصابت گلوله و آتش قرار می‌گرفتند.

وی ادامه داد: پس از چاره‌اندیشی، به تصمیم پدرم قرار شد  جنازه محمد جعفر به چناران منتقل شود و با هزار بدبختی و سختی یک ماشین شخصی پیدا کرده و جنازه شهید را بین پتو پیچیده و در صندلی عقب ماشین گذاشته و به سمت چناران حرکت کردیم.

اولین شهید چناران

برادر شهید خبر داد: از آنجا که محمد جعفر اولین شهید چناران محسوب شده مردم چناران و روستاهای اطراف که از شهادت او و انتقال او به چناران مطلع شدند، در ابتدای جاده سنتو گرد هم آمده و منتظر جنازه شهید شده و از ابتدای جاده سنتو تا خواجه کبیر که اکنون بهشت زینب نام دارد، شهید را تشییع کردند.

علت نام‌گذاری مدرسه به نام شهید

وی گفت: پس از پیروزی انقلاب، مدارس و گذرگاه‌ها و خیابان‌ها به نام شهدا تغییر کردند و بنا بر تصمیم آموزش و پرورش مبنی بر نام‌گذاری مدرسه به نام او، اکنون مدرسه ابتدایی به نام شهید مزین شده است.

محمدرضا ادامه داد: محمد جعفر فردی جسور بود و به هیچ‌ عنوان زیر بار زور نمی‌رفت و از همان دوران ابتدایی کسی توان زور گفتن و انداختن ترس در دل اورا نداشت.

متانت و آرامش شهید

وی افزود: با این اوصاف به شدت آرام و متین بود و اگر کسی اورا مورد آزار قرار نمی‌داد هرگز با کسی وارد بحث و جدال نمیشد، خوش خنده و بذله‌گو با دوستان و افراد اطرافش بود اما اگر به هر دلیلی خشمگین میشد به شدت عصبی و ترسناک میشد.

ساده‌پوشی/ خاطره‌ای از شهید

محمد جعفر بسیار ساده پوش بود و در خوراک نیز بسیار ساده و بدون تجملات بود.

از طرف ساواک چماق‌‌دارانی مامور شده بودند صف معترضان در قوچان و چناران را به هم بزنند و با چماق‌های خود مردم را مرعوب کنند.وی در مقابل چماق داران یکی از تابلوهای اعلانات شهرداری را که نوک تیزی داشت از زمین درآورده و ماموران ساواک را مورد ضرب قرار داده بود و اینقدر به افراد ضربه وارد کرده بود که از نوک تابلو خون چکه میکرد.و این یک نمونه خشم شهید در برابر زورگویان شاهنشاه بود.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند