مکانیزم ماشه- وزیر امور خارجه

ایران می‌گوید اقدام ایالات متحده برای اعمال مجدد تحریم‌های سخت “ادعای نادرستی” است

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه | جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که اعمال مجدد قریب الوقوع تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران “ادعای کاذب” واشنگتن است که می‌داند این اتفاق نخواهد افتاد.

ظریف روز شنبه در تلویزیون دولتی صحبت کرد و گفت که هیچ سازوکاری برای اجرای “جنجالی” بحث برانگیز ایالات متحده وجود ندارد و هشدار داد که اگر سایر کشورها در برابر حرکت آمریکا مقاومت نکنند، سایر کشورها تحت همین رفتار قرار خواهند گرفت.

ادعای آمریکایی‌ها

ظریف گفت: آمریکایی‌ها ادعا می کنند که ظرف چند ساعت، قطعنامه‌های [تحریم‌ها] باز می‌گردند. اما  خود می‌فهمند که این ادعای نادرستی است.

وی گفت: آمریکایی‌ها قاعدتاً به عنوان یک قلدر عمل می‌کنند و تحریم‌هایی را اعمال می کنند. جامعه جهانی باید تصمیم بگیرد که چگونه در برابر قلدری رفتار کند.

فردا بقیه کشورهای دنیا هم با همین رفتار آمریکا در قبال پروژه نورد استریم روبرو خواهند شد. همانند سایر پروژه‌ها، چرا که اگریک قلدر یکبار مجاز شود کاری را انجام دهد به زورگویی خود ادامه خواهد داد.

ظریف افزود:ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی با خط لوله نورد استریم ۲ که به گفته آنها اعتماد اروپا به گازروسیه را افزایش میدهد مخالفت می‌کنند.

اعمال مجدد تحریم‌ها

مقامات آمریکایی روز شنبه گفتند که “تمام تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران” از نیمه شب به وقت گرینویچ اعمال می شود.

این اقدام متکی بر اقدام جنجالی موسوم به سازوکار “مکانیزم ماشه” اعلام شده توسط آمریکا است که ادعا می‌کند در صورت نقض تعهدات تهران در قبال این توافق، هر یک از شرکای توافق هسته ای برجسته ۲۰۱۵ اجازه دارند تا دوباره تحریم های سازمان ملل را اعمال کنند.

اما ایالات متحده با توجه به اینکه دونالد ترامپ یکجانبه از توافق در سال ۲۰۱۸ خارج شد و تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران را اعمال کرد، به ویژه از طرف شرکای اصلی انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه با عدم پذیرش گسترده‌ای روبرو شد.

پس از حدود یک سال، ایران به این اقدام آمریکا پاسخ داد و از برخی تعهدات هسته‌ای خود در توافق عقب نشینی کرد.

فعال کردن مکانیزم ماشه

واشنگتن در حال حاضر اصرار دارد که حتی اگر آن را ترک کرده باشد، همچنان یک شرکت کننده در توافق است، بنابراین م‌ تواند گزینه “مکانیزم ماشه” را فعال کند.

ظریف گفت: آمریکایی‌ها ادعا می کنند ظرف چند ساعت تحریم‌ها را برمی گردانند. اما آنها خود می‌دانند که این یک ادعای نادرست است.

او ادامه داد: :ایالات متحده می داند که تحریم‌های سازمان ملل باز نخواهد گشت “بنابراین آنها به زورگویی روی آورده‌اند و گفتند هر کسی که به ایران سلاح بفروشد را تحریم خواهند کرد.

ظریف اصرار کرد:چیزی به نام مکانیزم ماشه وجود ندارد.روش خودکاری وجود ندارد.

در اواسط ماه اوت، ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل متحد متحمل یک شکست قاطع شد، زیرا تلاش کرد تحریم تسلیحاتی را برای تهران “به طور نامحدود” تمدید کند که  مهات آن منقضی می شود.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو، متحدان انگلیس، فرانسه و آلمان را به “همراهی با آیت الله‌های ایران” متهم کرد  چرا که آنها از تمدید تحریم خودداری کردند.

ظریف گفت: “پمپئو معتقد است که این یک سازوکار ساده است. اینگونه نیست ،” و او متهم ساخت که  قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل یا متن توافقنامه را نخوانده است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند