افزایش 90 درصدی دستگیری حفاران غیر مجاز در شهرستان چناران و گلبهار در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹

افزایش ۹۰ درصدی دستگیری حفاران غیر مجاز در شهرستان چناران و گلبهار

کلام تازه | مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چناران و گلبهار از کشف و ضبط چهار دستگاه فلزیاب غیرمجاز در شهرستان چناران و گلبهار در شش ماهه دوم سال ۹۹ با همکاری نیروی انتظامی چناران خبر داد.

به گزارش کلام تازه به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد طاهریان مقدم اظهار کرد: در پی افزایش حفاری‌های غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی شهرستان چناران و گلبهار گشت‌های شبانه با مشارکت بسیج و نیروی انتظامی و یگان حفاظت فرهنگی تشدید گرفت که خوشبختانه در شش ماه دوم سال گذشته تعداد چهار دستگاه فلزیاب غیرمجاز از ۹ متهم کشف گردید .

طاهریان مقدم با تاکید بر این‌که حمل و نگهداری دستگاه فلزیاب بدون اخذ مجوز، جرم است، گفت: به دلیل این‌که دستگاه فلزیاب برای کشف اشیای تاریخی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از این دستگاه نیاز به دریافت مجوز از سوی وزارت میراث فرهنگی دارد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چناران و گلبهار نیز گفت: بر اساس ماده واحده قانون مصوب ۷۹، هر گونه ساخت، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلزیاب بدون اخذ مجوز از سوی وزارت میراث فرهنگی جرم محسوب می‌شود.

محمد طاهریان مقدم افزود: چنانچه دستگاه فلزیاب در حفاری غیرمجاز به قصد کشف اموال فرهنگی – تاریخی مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر ضبط دستگاه به نفع وزارت میراث فرهنگی، مرتکب به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود.

طاهریان مقدم ضمن تقدیر و تشکر از همکاری خوب نیروی انتظامی شهرستان بیان کرد: خوشبختانه گشت‌های مشترک یگان حفاظت میراث فرهنگی با محیط زیست، نیروی انتظامی، بسیج، انجمن میراث فرهنگی شهرستان چناران و گلبهار باعث شده تا شهرستان محیط ناامنی برای حفاران غیر مجاز تبدیل گردد .

وی در پایان گفت: دستگیری حفاران غیر مجاز در شش ماه سال گذشته رشد ۹۰ درصدی داشته و بیشتر دستگیری‌ها و کشفیات در شهر گلمکان، دهستان بقمچ و رادکان بوده است.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


منبع
روابط عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند