آقای دادستان! به داد مردم چناران برسید! / قانون ترک فعل را برای آن دسته از مدیران خاطی شهرداری و شورای شهر چناران اعمال کنید

کلام‌تازه | شهر چناران با وضعیت فعلی آن نیاز به روح دارد، نیاز به نشاط دارد. تصور کنید مردمی را که صبح خود را به هنگام افتادن چرخ ماشین‌شان در چاله‌ای، با ناسزا و فحش شروع کنند تا شب‌هنگام، چه بر سر روحیه و نشاط‌شان آمده است. به جرات می‌‎توان گفت چناران یکی از بی‌روح ترین شهرهای دنیاست. شهری که در آن به لحاظ عملکرد بعضی از مدیران شهری‌اش، صدای آه و حسرت شهروندان از وضع موجود در سطح شهر به گوش می‌رسد. 

به هر طرف که سر می‌چرخانی نشانی از ناکارآمدی در مدیریت شهری را به وضوح می‌بینی! آسفالت چهل تکه خیابان‌ها و معابر شهری، دست‌اندازهای ریز و درشت و گاها خیلی درشت، میدان شهید سلیمانی و مشکلات فرا روی مردم، بلوارها، روشنایی معابر، سیمای درهم و ناهمگون و غیرزیبای بصری شهر، جولان سگ‌های ولگرد، عدم ایمن سازی معابر جهت معلولان و اگر بخواهم باز هم به این لیست اضافه کنم، عده‌ای از هوچی‌گران، مرا متهم به سیاه نمایی‌ می‌کنند… گویی برای بعضی از کسانی که مدیریت شهر چناران را در دست دارند، چیزی بنام مدیریت شهری، رفاه و آسایش مردم و سکونت بی‌دغدغه در شهر برای ساکنین آن، محلی از اعراب ندارد.


متن این گزارش در نوزدهمین شماره ماهنامه کلام‌تازه به چاپ رسیده است برای دریافت این شماره از ماهنامه به لینک زیر مراجعه‌کنید

دریافت رایگان نسخه الکترونیکی شماره نوزدهم ماهنامه کلام تازه


چهره شهر، خسته است. چناران تبدیل شده به شهری بی‌روح! بنظر می‌رسد چناران به خاطر نوع نگاه‌ بعضی از مدیران شهری و برخی از شورانشینانی که سالیان متمادی بر اریکه تصمیم‌سازی و تصمیم گیری بر شهر تکیه داده بودند تبدیل به شهری خشن شده است. شهری که به نظر می‌رسد افسرده است.

دادستان محترم! روح چناران نیاز به درمان دارد. این شهر جان می‌خواهد. چون ساختنی‌هایی را که دیگران باید می‌ساختند، کسی نساخت. پس لطفا با اعمال قانونِ ترک فعل برای آن دسته از مدیران شهری شهرداری چناران و اعضای شورای شهری که وظیفه ساختن و آباد کردن و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم دوست داشتنی این شهر را داشتند، اما عمل نکردند، چناران را از شهر غم به شهر شادی تبدیل کنید. چناران را متحول کنید و به کسی هم اجازه ندهید با سیاسی کاری، روح و روان مردم را بخراشد. اجازه ندهید هر مدیر ناکارآمد و نابلدی سودای شهردار شدن را در سر بپروراند و ماحصل این تصاحب کردن بالاترین پست مدیریت شهری، بشود آنچه بر این شهر رفته است و برای خویش نیز حاشیه امنی را هم متصور شود. قانون ترک فعل را اجرا کنید و اجازه بدهید وقتی مردم، صبح از خانه بیرون می‌آیند روزشان را با ناسزا گفتن به زمین و زمان شروع نکنند.

باور کنید جناب دادستان عزیز و انقلابی شهر چناران! این که انسان‌ها به هر طریق و با هر مشکلی در شهر رفت و آمد داشته باشند، نشانه زندگی نیست. بنظر می‌رسد این نوع زندگی با اعمال شاقه، بیشتر شبیه انسان‌های آهنی است. بعضی از مردم دارند شهرشان را با آن همه پیشینه و قدمت، روستای چناران صدا می‌زنند! پس حالا که قانون‌گذار دست شما را چه از جهت پیشگیری و چه از جهت اعمالِ قانونِ ترک فعل، جهت مدیران خاطی، باز گذاشته و به شما اجازه داده حاشیه امن آن‌دسته از مدیران نابلد و ناکارآمد و تصمیم گیرانی که سالیان سال، برای مدیریت شهری و مردم این شهر (چه در کسوت شهردار و چه اعضای شورای شهر) تصمیم سازی و اجرا کرده‌ و شهر را به این حال و روز مبتلا کرده‌اند را ناامن کنید و زندگی در چناران را برای مردمانش همراه با رفاه.

ناگفته نماند نگرانیم که عملکرد ضعیف و ناکارآمد برخی از این اشخاص، موجب شود تر و خشک با هم بسوزند و افراد توانمندی که در بدنه مجموعه مدیریت شهری چناران حضور دارند، به علت ناکارآمدی برخی دیگر، بدنام شوند. خواهش ما و تعداد زیادی از شهروندان چنارانی از شما این است که از قدرتتان به نفع مردم استفاده کنید و ذره بین به دست بگیرید و عملکرد شهرداری و شورای شهر چناران را مورد بازبینی قرار دهید. در نهایت اعلام کنید که عاملین وضع موجود چه کسانی هستند. ما که نشانی از شفاف سازی از جانب شهرداران و شورانشینان چناران در این مدت ندیدیم؛ لااقل شما به مردم توضیح بدهید و شفاف‌سازی کنید.


بیشتربخوانید: پیش‌بینی ۱۱ محور و ۴۰ اقدام در افق ۱۴۰۰ دادگستری چناران


ما می‌بینیم و با صدای بلند می‌گوئیم؛ حتی اگر با ناسزا خطاب‌مان کنید

هر بار که دیدیم چه بر سر چناران آمده و دست به قلم بردیم احدی از اعضای شورای شهر چناران و عده‌ای اندکِ معلوم‌الحال، دست به هوچی‌گری زدند و آدرس غلط به مردم دادند. چه آن زمانی که از وضعیت نامناسب آسفالت معابر و خیابان‌های شهر گفتیم و نوشتیم. چه زمانی که فریاد زدیم «لوله‌فاضلاب خوابی» زیبنده مردم این دیار نیست. حتی زمانی که با اشک از کارتن خواب‌هایی گفتیم که غریبانه و تنها زیر سکوت شهر، در حال زندگی کردن بودند باز هم همین عده، بجای تدبیر و تغییر در نوع نگاهشان به مدیریت شهری، ادای انسان‌های روشنفکر را در آورده و از تفاوت میان گلبهار و چناران در نوشتن خبر، فرضیه سرایی کردن و قصه‌ها گفتند و تهمت‌ها زدند.

اما کاش این دسته از دوستان به این نکته توجه می‌کردند اگر قلمی و زبانی به انتقاد از مدیریت شهر چناران چرخیده، تنها یک هدف در پس آن وجود داشته و آن هم بهبود وضعیت شهر بوده و بس. چه زبان مردم باشد و چه قلم رسانه!

ما دو چشم بینا داریم که به راحتی با آن شرایط جامعه را می‌بینیم. ما می‌بینیم که میزان رعایت شاخصه‌های مبلمان شهری در شهر چناران، به پایین‌ترین حد خود رسیده است. ما می‌شنویم که صدای اعتراض مردم چناران از وضعیت موجود بلند است و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ما می‌بینیم سرمایه‌گذران چنارانی را که راهی گلبهار و شهرهای دیگر شده‌اند و کسی نبود که بپرسد چرا. ما وضعیت پیمانکاران شهرداری چناران را می‌بینیم که یا پروژه را نیمه کاره رها کرده و عطایش را به لقایش بخشیده‌اند و یا سالیانی است که بدنبال وصول مطالبات خویش دویده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند.

ما این‌ها را می‌بینیم و قلم به دست می‌گیریم و از اعضای شورای شهر پنجم سئوال می‌پرسیم و انتقاد می‌کنیم. هر چند به مذاقشان خوش نیاید و درسکوت، خود را به نشنیدن بزنند. راستی یک سوال! اگر صدای ما را نمی‌شنوید و ما را نمی‌خوانید، کامنت‌هایی که مردم زیر پست‌هایتان در اینستاگرام می‌گذراند را هم نمی‌بینید؟ چطور می‌توانید اینقدر راحت خودتان را به ندیدن و نشنیدن بزنید؟

فقط کافی است این آقایان مدعی، کمی در خلوت خویش به این فکر کنند که در این مدت که سکان مدیریت شهری و شورای شهر را در اختیار داشته‌اند چقدر حرف زده و چقدر عمل کرده‌اند. مردم آگاه چناران وعده‌های شما را در طول این سالیان شنیده‌اند و آن را در عمل هم می‌بینند و به این نتیجه می‌رسند که یک جای کار می‌لنگد، شما نمی‌خواهید بشنوید و تنها دوست دارید، با منتقدان خود کل کل کنید.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


مردم وضعیت چناران را می‌بینند و دهان‌شان از برخی حرف‌های اینان باز می‌ماند. کدام حرف‌ها؟ انداختن توپ به زمین دیگران و کوبیدن منتقدان! اما به ما و مردم حق بدهید که نگران وضعیت شهر باشیم و نگران تصمیمات شما.

مردمی که در این شهر زندگی می‌کنند، و صد البته رسانه‌ها، حق ندارند نگران وضع موجود باشند؟ اصلا ما و مردم چناران هیچ، بروید و یک آدم منصف از هر کجای دنیا را که دلتان می‌خواهد بیاورید تا او قضاوت کند که آیا وضعیت فعلی شهر چناران، شایسته این مردم هست؟

باور کنید در بسیاری از کشورهای دنیا به مدیر قانونمند احترام می‌گذارند و همیشه از او به نیکی یاد می‌کنند اما بنظر می‌رسد در چناران داستان فرق می‌کند. هر کسی که بیشتر قانون را زیر پا بگذارد، و از طریق رسیدن به منصبی به آلاف و الوفی رسیده باشد مورد احترام است و زرنگ خطاب می‌شود و نزد بعضی از بادمجان دور قاب چینانی که تا کمر جلوی آن‌ها خم می‌شوند عزیزتر است.

اگر مجری قانون، یقه کسانی که برخلاف قانون عمل کرده گرفته و بابت نوع مدیریت‌شان که مخل آسایش و رفاه مردم شدند مورد عتاب قرار دهد و آنان را مجبور به پاسخگویی به رفتارشان در قبال مردم کند حالا شاهد این نخواهیم بود که جای شاکی و مدعی عوض شود و اخلاق و قانون گرایی قربانی.

بر این نکته نیز واقف هستیم که معمولا مدیران شهری و دولتی تلاش می‌کنند تا شرایط و عملکرد دستگاه‌ متبوع‌شان را عادی نشان دهند، اما بصراحت اعلام می‌کنیم نارضایتی مردم از عملکرد یک دستگاه، چه دولتی باشد و چه خدمات رسان مانند شهرداری، خط قرمز ماست و مسلما با صدای بلند این نارضایتی را فریاد خواهیم زد هر چند به مذاق عده‌ای خوش نیاید و به فرافکنی روی آورده و ناسزایمان بگویند.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند