اختتامیه لیگ ورزش در خانه

۵۶ درصد جامعه و ۶۴ درصد بانوان فعالیت ورزشی مناسب ندارند

کلام تازه | رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور گفت: با وجود این‌که اولویت سیاست‌گذاری در ورزش کشور «رشد ورزش همگانی» می‌باشد طبق آمار رسمی، حدود ۵۶ درصد جامعه و ۶۴ درصد بانوان فعالیت ورزشی مناسب ندارند.

به گزارش کلام تازه، صبح امروز و در ششمین روز از دهه مبارک فجر، مراسم اختتامیه و اهدای جوایز” لیگ ورزش در خانه” با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با حضور رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور، رئیس هیات ورزش‌های همگانی استان خراسان رضوی و جمعی از مسئولان شهرستان گلبهار، در محل سالن اجتماعات شرکت عمران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، عضو هیات مدیره شرکت عمران و مسئول نمایندگی ورزش و جوانان گلبهار گفت: ایده و اجرای طرح “لیگ ورزش در خانه” توسط هیات ورزش‌های همگانی شهرستان گلبهار صورت گرفت و در ٧ حرکت ورزشی که در منزل قابل انجام می‌باشد به مرحله اجرا رسید.

حسن خالقی مقدم افزود: این طرح با استقبال بسیار خوبی مواجه شد به‌طوری‌که، طی دو ماه حدود ۴۵٠ کلیپ ورزشی دریافت نمودیم که پس از داوری، اکنون از نفرات برگزیده تقدیر خواهیم نمود.

وی ادامه داد: فیلم‌های ارسالی از مردم، به هئیت داوری ارجاع داده شد تا داورهای عزیز صحت حرکات ورزشی را تشخیص و نفرات برتر اعلام شوند..

در ادامه امام جمعه گلبهار گفت: قبل از انقلاب، زن‌ها تنها در کاباره‌، دارای شان و منزلت بودند و تنها مورد استفاده ابزاری قرار می‌گرفتند.

بانوان و روحانیون مدیون انقلاب

حجت‌الاسلام جواد غلامی، افزود: دو قشر روحانیون و بانوان، مدیون این نظام هستند و باید توجه بیشتری به این نظام داشته باشند چرا که تا قبل از انقلاب به هیچ وجه دیده نشده و محصور واقع شده بودند اما اکنون عرصه‌ای برای استعدادهای وجودی خود پیدا کرده‌اند.

وی بیان کرد: بانوان بعد از انقلاب در رشته‌های ورزشی بیشتری فعالیت داشته و به قله‌های موفقیت در این رشته‌ها نیز دست یافتند و این امر غیرقابل مقایسه با قبل از انقلاب است.

رسیدن به نقطه ایده آل

امام جمعه گلبهار ادامه داد: در ورزش‌های همگانی و حرکات اصلاحی، تا نقطه ایده‌آل فاصله داریم و باید سرانه مطالعه را در این خصوص افزایش داده تا افراد جامعه با کسب و افزایش آگاهی کمترین آسیب را به بدن خود وارد کنند.

عدم امکانات ورزشی در مجتمع‌های مسکونی

وی تاکید کرد: مردم بایستی همانند حضور در هیئت‌های مذهبی، در ورزش‌های همگانی نیز شرکت کنند.

حجت‌الاسلام غلامی توضیح داد: مجتمع‌های مسکونی بالای ۸۰ واحد مسکونی، امکانات ورزشی شایسته‌ای ندارند و مردم گلبهار به سالن‌های ورزشی بزرگ‌تر و بیشتری نیازمند هستند.

وی خبر داد: ما امید داریم مردم ورزش‌های همگانی را مورد استقبال بیشتری قرار بدهند چرا که نشاط و سلامتی بدن حائز اهمیت بوده و در گروی ورزش همگانی است.

گلبهار جوان

سرپرست فرمانداری شهرستان گلبهار گفت: ۹۵ درصد جمعیت شهرستان تازه تاسیس گلبهار را قشر جوان تشکیل می‌دهد.


کانال خبری کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


مهدی دونده افزود: ۴۱ درصد از مرگ و میر در کشور ما متعلق به ۵ بیماری بوده که کم‌تحرکی ۳ تا از این ۵ بیماری را شامل می‌شود و این بیان‌گر این موضوع است که ما از ساده‌ترین راه سلامت جسم خود که ورزش است بی اطلاع یا بی توجه هستیم. در عین حال، نباید فراموش کرد که توسعه شهری در گرو داشتن جامعه سالم است.

استفاده از ظرفیت‌های گلبهار در خصوص ورزش همگانی

رییس هیات ورزش‌های همگانی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: پرچم‌دار ورزش همگانی در استان خراسان رضوی، هومن گریوانی، مدیرعامل شرکت عمران گلبهار است.

رضا آذریان ادامه داد: ظرفیت گلبهار بیش از تفکر هیات استان بوده چرا که جمعیت این شهرستان را جوانان تشکیل داده‌اند.

وی تبیین کرد: تمام راهبردهایی که هیات استان در خصوص رفع نگرانی مردم پیش‌بینی کرده راجع به ابتلای به کرونا، مانند ورزش در خانه، ورزش در همسایگی، پویش ملی در این شهرستان به اجرا درآمده است.


بیشتر بخوانید:نقش ورزش همگانی درسلامت عمومی


آذریان در خاتمه بیان کرد: ما به این شهر در خصوص ورزش‌های همگانی امیدوار بوده و آینده خوبی را برای این شهر پیش رو می‌بینیم.

اولویت رهبر انقلاب؛ ورزش‌های همگانی است

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور که آخرین سخنران این مراسم صحبت‌های خویش، قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب را قرائت نمود و گفت: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند «به ورزش اهمیت دهید به‌ویژه ورزش همگانی؛ من تاکید می‌کنم من ورزش را به عنوان یک کار بین‌المللی، نمایشی و هیجانی در دجه دوم قرار می‌دهم در درجه اول ورزش، برای تقویت و سلامت جسم است که این کار را برای همه جوانان کشور از زن و مرد لازم می‌دانم»

افشین ملایی افزود: بنابراین رهبر این نظام و انقلاب به عنوان یک سیاست‌مدار ارشد بین‌المللی نسخه‌ای که برای رویکرد اصلی و حاکمیتی کشور ما ترویج می‌کنند ورزش همگانی است؛ هر مقام مسئولی از وزیر و استاندار و … که تلاش کند ورزش همگانی در اولویت نخست کشور قرار بگیرد تلاش‌های او در مسیر تبعیت از سخنان رهبر است. و هرکسی خواسته یا ناخواسته تلاش کند حجم خبری کشور و ظرفیت‌های کشور را به سمت اولویت‌های بعدی ببرد این تلاش به سمت تحقق آرمان رهبری نخواهد بود.

اولویت ورزش‌های همگانی بر ورزش‌های هیجانی

ملایی با انتقاد از عمل‌کرد صدا و سیما در خصوص پوشش خبری برنامه‌های مرتبط با ورزش همگانی گفت: اگر برنامه‌های صدا و سیما را بررسی کنید متوجه خواهید شد که شاید بیشتر از ۹۵ درصد تولید خبر، برنامه‌ها و اقداماتی که در شبکه‌های مختلف پخش می‌شود مربوط به ورزش پهلوانی و ورزش حرفه‌ای است و کجای این سیاست، با فرمایش مقام معظم رهبری منطبق است.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور ادامه داد: اکثر ساخت و سازهای ورزشی کشور نیز جهت تقویت ورزش‌های پهلوانی و قهرمانی بوده که این منطبق با فرمایشات رهبری نبوده چرا که رهبری نظام، توجه به ورزش‌های همگانی را مدنظر قرار داده‌اند که این موضوع حتی در صدا و سیمای کشور نیز به وقوع نپیوسته است.

وی تشریح کرد: از ۵۲ فدراسیون ورزشی در کشور حداقل ۴۹ فدراسیون مرتبط با ورزش‌های پهلوانی و قهرمانی است.

تبعات اجتماعی عدم توجه به ورزش همگانی

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور ادامه داد: به صراحت اعلام می‌کنم که سازمان ورزشی کشور، در راستای اولویت ورزش همگانی نیست که این سیاست ملی، قطعا تبعات زیادی را نیز به همراه داشته است.

وی توضیح داد: در کشور جمهوری اسلامی ایران که رهبر آن، اولویت سیاست‌گذاری ورزش را بر ورزش همگانی توصیه کرده‌اند، طبق آمار رسمی حدود ۵۶ درصد مردم و ۶۴ درصد بانوان فعالیت ورزشی مناسب ندارند.

ملایی اذعان کرد: آینده کشوری که ۶۴ درصد بانوان آن کم‌تحرک و بدون فعالیت ورزشی مناسب هستند چه خواهد بود؟

سرعت رشد جامعه به سمت سالمندی

وی اظهار داشت: رشد و سرعت جمعیت سالمند ایران ۳ برابر نُرم کشوری بوده یعنی جمعیت ایران به شدت به سمت سالمندی و پیر شدن در حال حرکت است.

ملایی گفت: ایران یک کشور کم تحرک بوده و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، تنها ۳۰ درصد از مردم به میزانی فعالیت ورزشی می‌کنند که بر تندرستی و سلامت آن‌ها نتیجه مثبت بگذارد و حدود ۷۰ درصد مردم فعالیت و ورزش مناسب ندارند.

کم تحرکی عامل ایجاد ۸۲ در صد بیماری‌ها

وی با ارائه آماری اعلام کرد: ۸۲ درصد از بیماری‌های کشور به کم‌تحرکی مربوط می‌شود و نیز ۱۰ درصد از جمعیت کشور ما مبتلا به دیابت هستند و جالب توجه است که این بیماری با ورزش کنترل و مدیریت می‌شود.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور توضیح داد: ۲۵ درصد از جمعیت کشور در مرحله پیش‌دیابت قرار دارند به این معنی که اگر سبک زندگی خود را تغییر ندهند به جمعیت دیابت افزوده می‌شوند.

وی تاکید کرد: یکی از اصلی‌ترین دلایل کم‌تحرکی جامعه که خارج از کنترل ما نیز بوده، ماشینی شدن زندگی و استفاده مفرط از تکنولوژی است به‌طوری‌که مسیر زندگی بشر به‌شدت، به سمت IT در حال حرکت بوده و این امر اجتناب ناپذیر است و باید سیاست‌هایی را در نظر گرفت تا این خلا را پر کرد.

اصلاح فرآیند و رویکرد در توسعه ورزش‌های همگانی

ملایی تبیین کرد: تلاش ما جهت ریشه‌کنی استفاده از دخانیات و دیگر آسیب‌های اجتماعی از این جهت موفق نبوده که ما از طریق علم، به این موضوع ورود پیدا نکرده‌ایم. دولت برای ترویج و تثبیت رفتاری در بین عامه مردم، باید ۴ نوع مداخله داشته باشد.

وی اولین نوع مداخله را این‌گونه توضیح داد: ترویج با آموزش است و تا زمانی که مردم از تاثیر مثبت ورزش، آگاه نباشند به سمت آن حرکت نمی‌کنند.

ملایی ادامه داد: نوع دوم مداخلات، توسعه زیر ساخت‌ها، مناسب با نیاز است. زیرساخت‌ها، بایستی دارای یک ویژگی باشد که سالمندان بتوانند در کمترین زمان، به زیرساخت‌های ورزشی دسترسی پیدا کنند.

وی اظهار کرد: مداخله سوم، رویداد متناسب با نیاز است؛ ما معتقدیم برای دانش‌آموزان، دانشجویان، نیروهای مسلح، بانوان‌خانه‌دار، کارمندان و اقشار مختلف جمعیت، بایستی رویداد متناسب با خودشان را برنامه‌ریزی کنیم.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور توصیه کرد: آخرین نوع مداخله، پایش میزان مشارکت است، سالانه آمار مشارکت مردم، باید بررسی شده و در اختیار فرماندار قرار بگیرد.

وی اعلام کرد: تا زمانی که ورزش به عنوان یک ارزش در سبک زندگی مردم تعریف نشود ما در توسعه ورزش دچار مشکل هستیم و باید به این سمت و سو حرکت کنیم.

گلبهار شهر فعال می‌شود

ملایی توضیح داد: شهر فعال شهری بوده که از فعالیت بدنی شهروندان حمایت کرده و آن‌ها را به انجام و توسعه فعالیت بدنی تشویق می‌کند و برای قشرهای مختلف جامعه، متناسب با نیاز برنامه‌ریزی دارد.

وی گفت: اکنون ۲۲ شهر متقاضی این موضوع شده‌اند و گلبهار، متناسب با جوان بودن شهر و در نظر گرفتن این موضوع که این شهر در حال توسعه است می‌تواند یک کاندید بسیار خوب و قوی برای شهر فعال باشد تا زیر ساخت‌های خود را متناسب با آن توسعه بدهد و برند شهر فعال را از آنِ خود کند.

ملایی در پایان خاطر نشان کرد: شهر دوست‌دار بازی، کودک، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و ورزش از جمله شاخصه‌های شهر فعال می‌باشد.

گفتنی است رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور، با اهدای لوح تقدیر، از هومن گریوانی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار، به عنوان «حامی ورزش و جوانان کشور» تقدیر و تشکر نمود و این مراسم با اهدای جوایز و لوح تقدیر به نفرات برتر “لیگ ورزش در خانه” در ٧ رشته مختلف ورزشی، به پایان رسید.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند