گلبهار، سکوی پرش برای جمعیت مهاجر نیست

کلام تازه | فرماندار شهرستان چناران گفت: در حال حاضر مطلوبیتی برای شهر گلبهار ایجاد شده که اگر قبلا سرریز جمیعت مشهد به این شهر می‌آمد اکنون شهر گلبهار در نقطه هدف اسکان مردم قرار گرفته و افراد با قصد سکونت به این‌جا مهاجرت می‌کنند و دیگر گلبهار سکوی پرش برای جمعیت مهاجر نیست که پس از مدتی زندگی در این شهر، مجددا به مشهد مهاجرت نمایند.

حمید انصاری در مراسم معارفه سرپرست فرمانداری شهرستان گلبهار گفت: اکنون با توجه به ارتقا شهر گلبهار از بخش به شهرستان، خواسته دیرینه مردم گلبهار به عرصه ظهور رسید و به لطف خدا فرمانداری در این‌جا مستقر خواهد شد.

وی ادامه داد: این ارتقا خواسته مردم گلبهار بود و باعث خیروبرکت برای مردم این شهر خواهد بود.

فرماندار شهرستان چناران درخصوص موقعیت جغرافیایی شهرستان گلبهار خاطر نشان کرد: این بخش هزار کیلومتر مربع وسعت و دارای ۲ دهستان به نام گلمکان و بیزکی بود که اکنون و پس از ارتقا یافتن گلبهار به شهرستان در تقسیمات جدید۴ دهستان از جمله ۲ بخش مرکزی و گلمکان را شامل می‌شود.

انصاری تصریح کرد: در ۲ بخش مرکزی و گلمکان ۷۶ روستا و ۴۸ دهیاری و ۲ شهرداری مستقر هستند و زیرساخت‌های مناسبی در این شهرستان آماده است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر تعدادی از دستگاه‌های اجرایی در گلبهار مستقر هستند گفت: این شهرستان شرایط خاصی دارد و آینده خوبی در انتظار گلبهار خواهد بود و جمعیت زیادی در این‌جا مستقر خواهد شد و گلبهار می‌تواند بزرگترین شهرستان در استان شود.

فرماندار شهرستان چناران با ذکر این‌که استقرار جمعیت در بازده زمانی کوتاهی در گلبهار رخ داده افزود: می‌بایست جمعیت در طی یک دهه در این‌جا سکونت پیدا می‌کرد اما متاسفانه در طی ۲ سال اخیر جمعیت عظیمی به دلیل سختی‌های زندگی در کلان شهر مشهد، در این‌جا سکونت یافتند.

انصاری ادامه داد: در حال حاضر مطلوبیتی برای شهر گلبهار ایجاد شده که اگر قبلا سرریز جمیعت مشهد به این شهر می‌آمد اکنون شهر گلبهار در نقطه هدف اسکان مردم قرار گرفته و افراد با قصد سکونت دائم به این‌جا مهاجرت می‌کنند و دیگر گلبهار سکوی پرش برای جمعیت مهاجر نیست که پس از مدتی زندگی در این شهر، مجددا به مشهد مهاجرت نمایند.

وی با اشاره به جمعیت شهرستان گلبهار تصریح کرد: طبق آمارسرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۹۵، جمعیت بخش گلبهار حدود ۶۵ هزار نفر بود و اکنون فقط در شهر گلبهار حدود۸۰ تا ۸۵ هزار نفر، در این شهر ساکن هستند و به احتمال زیاد در سرشماری سال ۱۴۰۰ جمعیت گلبهار به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

فرماندار شهرستان چناران با ذکر این‌که در حوزه زیرساخت‌ها با توجه به افزایش جمعیت گلبهار، این شهر احتیاج به نگاه جدی‌تر دولت و مسئولان ذیربط دارد بیان کرد: طرح اقدام ملی مسکن، در مشهد به مرحله اجرا نرسید و با وجود این‌که در گلبهار ما ۱۵ هزار واحد مسکونی را کلنگ زده بودیم، ۳۵ هزار واحد دیگر به دلیل این‌که در مشهد اجرا نشد در گلبهار کلنگ‌زنی شد و ۴۲ واحد مسکونی به طرح مسکن گلبهار اضافه گردید و بدین ترتیب ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که  دولت آن را مدیریت می‌کند در گلبهار احداث خواهد شد و به همین دلیل نیز جمعیت زیادی از مشهد و سایر استان‌ها به این‌جا مهاجرت و زندگی خواهند کرد و باید در حوزه آموزش و پرورش، درمانی و سایر خدمات زیر ساخت‌ها فراهم شود.

انصاری هم‌چنین با اشاره به مشکل آب دولت آباد و اسجیل افزود: این پروژه، جزو پروژه‌های مهم استان است که امیدواریم با حضور فرماندار جدید این مشکل نیز حل شود.

وی در خصوص جاده مواصلاتی آسیایی نیز بیان کرد: به طور میانگین ۱۰ میلیون مسافر از محور این جاده عبور می‌کنند و این جاده مشکلات خاص خودش را دارد و باید به ۲ شهرستان چناران و گلبهار کمک کرد تا با برطرف نمودن مشکلات این جاده، بتوان از خیل جمعیتی که از این جاده مواصلاتی به مشهد سفر می‌کنند بخوبی پذیرایی کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان چناران در پایان صحبت‌های خویش خواستار همکاری و مساعدت تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی و مردم با سرپرست فرمانداری گلبهار شد و خاطر نشان کرد: از تمامی روستاوندان و شهروندان گلبهاری حلالیت می‌طلبم و  از همراهی‌های دستگاه‌های اجرایی، شهرداران، شوراهای اسلامی و بالاخص امام جمعه محترم این شهرستان نیز تقدیر و تشکر می‌کنم و از مردم فهیم و خونگرم گلبهار نیز درخواست می‌کنم تا همان‌گونه که با بنده همکاری داشته‌اند با فرماندار جدید نیز همکاری و همیاری داشته باشند.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند