کشت نخود آبی رقم گوکسو

کشت نخود آبی رقم گوکسو در شهرستان چناران

کلام تازه | برای اولین بار نخود آبی رقم گوکسو در رادکان چناران کشت شد.

مسئول زراعت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چناران در گفت‎و گو با کلام تازه هدف از کشت نخود رقم گوکسو را این‎گونه توضیح داد: گسترش کشت حبوبات به‎صورت مکانیزه و استفاده از ارقام اصلاح شده و معرفی به کشاورزان عنوان نمود.


بیشتر بخوانید: بخشی از اراضی کشاورزی چناران تحت پوشش بیمه قرار گرفت


مریم کیوان شکوه افزود: کشت این رقم توسط دستگاه پنوماتیک با حضور کارشناس زراعت و کارشناس مکانیزاسیون سازمان در سطح یک هکتاربا فاصله ۵۰ سانتی متر بین ردیف جهت استفاده از کولتیواتور برای کنترل علف‎های هرز استفاده می‎گردد.

وی بیان نمود:این رقم دانه درشت با ارتفاع بلند بوته ، قابلیت برداشت مکانیزه را دارد و می‎توان آن را توسط کمباین درو کرد و همچنین به بیماری برق زدگی و فوزاریوم مقاوم است.

مقاوم به سرمای زمستان و خشکسالی

کیوان شکوه اظهار کرد: این رقم مقاوم به سرمای زمستان و همچنین مقاوم به خشکسالی در مناطق معتدل و سرد قابلیت کشت انتظاری از اوایل آذر ماه به بعد را دارد.


تلگرام کلام تازه را دنبال کنید


وی با بیان اینکه رقم گوکسو قابلیت کشت بصورت دیم و آبی را دارد تبیین کرد: بهترین شرایط برای کشت دیم این رقم مناطقی با بارندگی بالای ۲۵۰ میلمیتر در سال و یا مناطقی که دارای آب مناسب برای انجام آبیاری تکمیلی است.

او ادامه داد: کشت دیم این رقم در سطح ۵ هکتار به صورت انتظاری کشت گردید.

شایان ذکر است که این نوع نخود برای اولین بار در ۱۳۹۱ سال معرفی و تیپ این کشت تیپ بوته ایستاده ، نیمه مقاوم به سرما و متحمل به خشکی ، مقاوم به بیماری فوزاریوم ، زمان مناسب کشت پاییزه و انتظاری ، اقلیم سرد و معتدل با عملکرد ۱۴۰۰کیلوگرم در هکتار است.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند