۰۲ / ۰۲ / ۱۴۰۰

کرونا در صف نان!

07:53۰

کلام تازه | نزدیک به یک سال است که با مهمان ناخوانده‌ای  به نام کرونا آشنا شدیم و به زور وارد زندگی ما شد. هر چند این روزها خوی عجیبی با ما گرفته اما هیچ یک از ما دل خوشی از او نداریم.

هر جای شهر که قدم می گذاریم رد پایی از او را می یابیم که این روزها با وجود اینکه وحشت عجیبی در دل تمامی ما انداخته اما خیلی‌ها نیز بی محابا از کنارش گذر می کنند و حتی گاهی دست نوازشی نیز بر سر این مهمان ناخوانده کشیده و تعارفش می کنند که پیاله‌ای چای را در خدمتش باشند!

نان و نانوا کلمه‌ای آشنا برای هر ایرانی است که از دیرباز همدم تمامی ما ایرانیان شده و کسی از ما نیست که در صف نان  نایستاده باشد و طعم سرما و گرمایش را نداند.

صف های نانی که گاهی دوست یا همسایه خود را در این صف به آغوش می‌کشیدیم و با او هم صحبت می‌شدیم تا نوبتمان بشود، الان تبدیل به صف‌هایی با رعایت فاصله اجتماعی برای گذر از خطر بیماری کرونا شده است. اما بعضی از صفوف نانوایی هنوز کرونا را درک نکرده و نانواداران نیز با دلایل خاص خود ماسک نمی‌زنند.

ماجرا از اینجا شروع شد

شهر گلبهار همیشه برایم شهری مملو از آرامش و سکوت است. شهری که در آن همانند شهر بزرگی چون مشهد شلوغی و ترافیک نیست و در آسمانش نیز ستاره‌های بسیاری را می توان یافت و به شماره رفت. چندی پیش که برای ثبت تصاویری از آرامش و پاکی این شهر روانه کوچه و خیابانش شده بودم، پیرزنی دست چروکیده به سویم آمد و گفت: مادر شما خبرنگاری؟ پاسخ دادم بله. با مهربانی گفت اوضاع بهداشت در نانوایی‌های شهرمان مناسب نیست و در بسیاری از نانوایی ها رعایت بهداشت و فاصله اجتماعی نمی شود. همین شد که تصمیم گرفتیم شکایات مردم را به گوش امیر سلطانی، بخشدار گلبهار به عنوان عالی‌ترین مقام دولت در این شهر برسانیم.

آقای بخشدار هم به سرعت دست به کار شد، هماهنگی‌ها را انجام داد و توانستیم همراه با بخشدار گلبهار، ریاست اداره صمت شهرستان چناران، نماینده بهداشت، معاونت اتاق اصناف و رییس اتحادیه نانواداران چناران همراه شویم تا بازرسی‌هایی بصورت سرزده از نانوایی‌های شهر گلبهار داشته باشیم. 

معرفی نانواداران کم فروش به تعزیرات

محمدرضا مقدم سرپرست اداره صمت چناران در حاشیه این بازدیدها گفت: از واحدهای نانوایی و واحدهای فروشنده گوشت، مرغ و میوه بازدیدهایی صورت گرفت و ۲ مورد کم فروشی در نانوایی‌های سطح شهر ثبت و برایشان فرم تخلف صادر و به تعزیرات معرفی شدند. همچنین در خصوص نصب اتیکت مرغ و گوشت نیز به صنف مربوطه تذکر داده شد.

متخلفین عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا بلافاصله پلمپ می‌شوند

نماینده شبکه بهداشت چناران نیز اظهار داشت: طبق آخرین دستورالعملی که از مرکز بهداشت استان به ما رسیده است، موارد تخلف عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا، بدون صدور اخطار و یا حتی فرصت ۴۸ ساعته باید پلمپ شوند.

خانم چوپانی تصریح کرد: در چند نانوایی به متخلفین اخطار ۴۸ ساعته داده شد که در بازرسی بعدی حتما این موارد پیگیری خواهند شد.

وی همچنین بیان داشت: در کل، وضعیت مطلوبی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا شاهد نبودیم.

شاطرها مستثنا نیستند

نماینده بهداشت چناران در ادامه گفت: دستورالعملی در خصوص ماسک نزدن شاطرها و افرادی که پشت تنور هستند نداریم و طبق اصلاحیه ماده۱۳ و دستورالعمل های کرونا، کلیه شاغلین در یک مکان کسب باید ماسک بزنند و عدم استفاده از ماسک، توجیه خود شاطرین است!

وی در بخشی از صحبت‌های خود نیز به شکایاتی در خصوص عدم فاصله‌گذاری اجتماعی در نانوایی‌ها اشاره کرد و گفت: فضای داخل نانوایی‌ها باید خط کشی شده که فقط تعداد محدودی افراد با فاصله در آن بایستند و بقیه افراد باید توسط نانوادار به بیرون  راهنمایی شوند.

چوپانی در پایان گفت: مردم شکایات خود در خصوص نکات بهداشتی اصناف را به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند تا ظرف ۴۸ ساعت بازرسی از مکان مورد نظر انجام و با کد پیگیری که به شاکی داده می‌شود می‌توانند شکایت خود را پیگیری نمایند.

بازرسی‌ها ادامه‌دار خواهند بود

امیر سلطانی بخشدار گلبهار در خصوص ادامه‌دار بودن چنین بازرسی‌هایی گفت: در این بازدید مقداری رعایت کردیم و به متخلفین تخفیف دادیم اما در بازدیدهای بعدی با مشاهده هر گونه تخلف، حتما برخورد خواهیم کرد.

جوادعلی محمدی معاونت اتاق اصناف نیز آمادگی خود را برای ادامه دار بودن چنین بازدیدهایی اعلام کرد.

فروش آرد دولتی به قیمت آزاد

رییس اتحادیه نانواداران چناران در خصوص پیام‌های مردمی نسبت به شلوغی نانوایی‌ها و زمزمه‌هایی مبنی بر کمبود آرد و گرانی نان گفت: دو نوع آرد داریم. آرد یارانه‌ای و آرد نیمه‌یارانه‌ای که درصد سبوس آرد یارانه ای۱۵ درصد و آرد نیمه یارانه ای ۱۸ درصد است. به همین علت آرد نیمه یارانه‌ای سفیدتر و کیفیت پایین تری دارد و طبق بازرسی‌هایی که انجام دادیم، تخلفی برای فروش آرد و گرانی نان نداشتیم.

حمیدرضا دهقانی در خصوص کم‌فروشی‌ها تصریح کرد: با تعدادی کم فروشی نیز برخورد داشتیم که البته این مورد طبیعی است و علتش نیز افزایش نرخ دستمزد کارگر می باشد.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت گندم، برای نانوا صرفه اقتصادی ندارد که آرد مازاد تهیه کند و به همین علت نانواداران تا همان ساعت کاری که توسط وزارت صمت  اعلام شده است فعالیت دارند و آنها نیز تا همان ساعتی که آرد دارند پخت می کنند و همین باعث ازدحام و شلوغی مردم به نانوایی ها شده است که در تمام کشور این مورد صدق می کند و مختص چناران و گلبهار نیست.

کیفیت نان زیر ذره بین

دهقانی در ادامه در خصوص شکایت مردم از کیفیت نان ادامه داد: بازرس اتحادیه در هفته ۳ روز بازرسی از نانوایی ها را انجام می دهد و این بازرسی توسط اتاق اصناف نیز بصورت هفتگی انجام می شود که البته یک تا دو بار هم در هفته به همراه رییس اداره صمت شهرستان این مورد پیگیری می شود.

رییس اتحادیه نانواداران چناران در پایان گفت: مردم در صورت شکایت نسبت به کیفیت و یا گرانی نان می توانند به شماره ۰۹۱۵۵۲۱۷۲۱۲ پیامک دهند تا در اولین فرصت بازرسی از مکان مورد نظر انجام گیرد.

خطر را جدی بگیریم

این روزها باید پذیرفت که گاهی غریبه‌هایی چون کرونا نیز می توانند در بینمان حضور داشته باشند بدون اینکه به ما آسیبی برسانند. اما این را باید بدانیم که با نداشتن برنامه جدی برای زندگی در کنار این غریبه های خطرناک، زندگی خود و اطرافیانمان به خطر جدی می افتد. زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در تمامی مشاغل و در بین تمامی افراد می تواند بهترین راه مقابله با بیماری کرونا باشد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند