۲۸ / ۰۲ / ۱۴۰۰
کتابخانه‌ سیار به زودی در شهرستان چناران بهره‌برداری خواهد شد

کتابخانه‌ سیار به زودی در شهرستان چناران بهره‌برداری خواهد شد

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – نگار طاهونچی | نقش پراهمیت کتاب در تمدن‌سازی و انسان‌سازی و نیز جایگاه کتابخانه‌های عمومی در اعتلای فرهنگ؛ آگاهی؛ دانش، تحقق عدالت اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بر همگان واضح است.

اهمیت کتاب و کتابخوانی به ویژه در شرایط وجود ویروس کرونا که بسیاری از افراد باید در خانه بمانند، غیر قابل انکار است و این دوران بهترین فرصت است تا فرهنگ کتابخوانی در بین مردم ترویج شود و والدین همراه با کودکان در منزل کتاب بخوانند؛ چراکه اگر ما والدین بتوانیم زمینه مطالعه را برای کودکان در خانواده به وجود آوریم؛ در بزرگسالی کمتر در معرض آسیب قرار خواهند گرفت.

کتابخانه‌ سیار به زودی  در شهرستان چناران بهره‌برداری خواهد شد

در راستای فرهنگ ترویج کتابخوانی اقدامات خوبی در شهرستان چناران از سوی مدیران دغدغه‌مند به این حوزه صورت گرفته است. مریم نوروزی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان چناران از جمله مسئولینی است که در راستای ترویج کتابخوانی اقدامات در خور توجهی انجام داده است.

او اولویت فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است از سال ۱۳۸۰ وارد عرصه کار در این حوزه شده و در رشته مهندسی معماری تحصیل کرده است و از ابتدای سال ۹۶ ریاست کتابخانه‌های عمومی شهرستان چناران را بر عهده داشته است. هفته کتاب و کتابخوانی فرصت بسیار خوبی شد تا با وی در خصوص اقدامات انجام داده به گفت‌وگو بنشینیم.

وجود ۴ کتابخانه عمومی در شهرستان چناران

نوروزی در ابتدا بیان کرد: در شهرستان چناران ۴ کتابخانه عمومی نهادی و با مجموعه ۷۲ هزار و ۱۱۲نسخه کتاب و دو کتابخانه مشارکتی با مجموعه ۱۴ هزار و ۲۵۶ نسخه کتاب و همچنین صدها عنوان نشریه ماهنامه؛ هفته نامه و فصل‌نامه، خدماتی چون امانت؛ استرداد کتب؛ خدمات مرجع و فعالیت‌های فرهنگی را به عموم فرهنگیان ارائه می‌نماید.

وی با اشاره به شاخص‌های جمعیتی و فرهنگی و نیاز شهرستان به کتابخانه‌های بیشتر افزود: با پیگیری‌های انجام شده در شهرستان گلبهار و با حمایت مسئولین در سال ۹۷ در منطقه مسکن مهر این شهرستان و با توجه به افزایش جمعیت و استقبال چشمگیر شهروندان گلبهار از خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ شرکت عمران گلبهار به واگذاری کتابخانه‌ای با ساختمان مستقل در محله ۱۱ با متراژ ۲۲۰ متر، مشرف به چندین مدرسه و مجتمع مسکونی و مکان‌های عمومی موافقت نمود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی چناران توضیح داد: در روزهای آتی نیز چهارمین کتابخانه عمومی در بخش گلبهار به بهره‌برداری خواهد رسید.

اهدای ۴۰ کارتن کتاب از کتابخانه ملی

نوروزی با اشاره به کتابخانه محله ۱۷ تصریح کرد: این کتابخانه توسط خیر، تجهیز گردیده و در حال حاضر در مرحله نصب پیشخوان و رنگ آمیزی کودک می‌باشد و برای تهیه مجموعه منابع این کتابخانه نیز طی مکاتباتی که با تهران داشته‌ایم، قرار بر این شد که تعداد ۴۰ کارتن کتاب از کتابخانه ملی به این مجموعه اهدا شود.

وی همچنین مطرح کرد: در چناران نیز گفت و گوهایی در خصوص نیاز به  احداث کتابخانه در محلات محروم شهر با شهردار صورت گرفته است.

نوروزی در خصوص توسعه کتابخانه‌ها در شهرستان چناران گفت: در این رابطه از شهردار چناران تقاضا داریم علاوه بر کتابخانه باقرالعلوم (ع)  زمین و یا ساختمانی مناسب کتابخانه در بخش‌های دیگر چناران در اختیار اداره کتابخانه قرار دهد. همچنین پیشنهادی هم جهت استقرار کتابخانه مشارکتی و یا نهادی به اداره محترم فرهنگ و ارشاد اعلام کرده‌ایم که قول مساعدت و پیگیری در این زمینه را داده‌اند.

وی با بیان اینکه توسعه کتابخانه‌ها در چناران توجه جدی مسئولین و شهردار را می‌طلبد، خاطرنشان کرد: البته با حمایت فرمانداری به زودی کتابخانه سیار در این شهرستان به بهره‌برداری خواهد رسید؛ کتابخانه‌های سیار در افزایش میزان دسترسی اقشار مختلف جامعه به منابع و خدمات کتابخانه‌های عمومی به ویژه در مناطق کم برخوردار و محروم و روستایی نقش به سزایی دارند. لذا بهره‌گیری از این گونه کتابخانه‌ها می‌توانند در پیش برد اهداف کلان به نهادهای کتابخانه‌های عمومی یاری رساند.

اقدامات فرهنگی

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان چناران با بیان این‌که طی چهار سال اخیر تغییرات و اصلاحات بسیاری در راستای ارتقا سطح خدمات‌رسانی به مردم شریف شهرستان صورت پذیرفته است، بیان کرد: با توجه به پیشرفت‌های حاصله از سال ۹۶ تا کنون در بخش عمرانی شاهد افزایش دو باب کتابخانه عمومی، خرید کامیونت کتابخانه سیار شهرستان، شاداب‌سازی کتابخانه‌ها، توسعه زیربنا بخش کودک کتابخانه‌ها، نقاشی و رنگ‌آمیزی بخش کودکان، ساخت و اصلاح پیشخوان کتابخانه‌ها به شکل استاندارد، ساخت قفسه نشریات جدید دیواری، کمد امانت از اقدامات صورت گرفته در کتابخانه‌ها می‌باشد.

وی افزود: در بخش نیروی انسانی هم با پیگیری‌های انجام شده شاهد جذب یک نیروی بومی هستیم و مجوز استخدام  ۳ نیروی دیگر هم صادر شده که در حال بررسی می‌باشد. 

حضور ۳ هزار نفر در جشنواره کتابخوانی

نوروزی با اشاره‌ای کوتاه به فعالیت‌های صورت گرفته در بخش فرهنگی گفت: یکی از افتخارات این اداره برگزاری با شکوه جشنواره کتابخوانی رضوی در سال‌های ۹۶ الی ۹۹ می‌باشد.وی افزود عشق و ارادت مردم ولایتمدار شهرستان چناران به امام الرئوف زمینه حضور بیش از سه هزار نفر را در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال ۹۶  فراهم آورد که این تعداد شرکت کننده نسبت به سال ۹۵ که ۲۴۳ مشارکت کننده داشت و تعداد شرکت کنندگان در سال ۹۷ به پنج هزار نفر افزایش پیدا کرد، که افزایش این تعداد یک جهش فرهنگی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: این روند رو به رشد با همت همکاران در اداره و نیز همکاری شوراها و دهیاران و رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان در سال‌های بعد در جشنواره کتابخوانی رضوی نیز ادامه داشته است.

برگزاری نشست‌های کتابخوانی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه

نوروزی با اشاره به سایر فعالیت‌های اداره کتابخوانی افزود: یکی از ایده‌های زیبا و خلاقانه این اداره برگزاری نشست‌های قصه گویی، شعرخوانی و معرفی کتاب در آلاچیق قصه‌گویی مستقر در پارک محله ۱۱ گلبهار می‌باشد که مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفته است و جا دارد از شهردار فرهنگ دوست گلبهار جناب آقای دکتر فاضلی بابت اختصاص این آلاچیق‌ها در پارک‌ها تشکر و قدردانی کنیم.

نوروزی همچنین عنوان کرد: از دیگر فعالیت‌های فرهنگی این اداره در بخش کودک معرفی مشاغل مراقبت از محیط زیست، کارگاه‌های کاردستی، تورهای کتابخانه گردی مدارس، مسابقات نقاشی، مسابقات مجازی و پویش‌ها ،کارگاه مادر و کودک قصه گو و … می‌باشد.

وی در خصوص برگزاری سلسله نشست‌های کتابخوانی بیان کرد: این نشست‌ها با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی برای بزرگسالان در کتابخانه‌ها و برای نوجوانان و کودکان در مدارس مختلف که در افزایش علاقه به مطالعه کتاب‌های مناسب تاثیر زیادی دارد، برگزار گردیده می شود.

خانواده اولین مشوق به کتابخوانی

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی چناران با اشاره به راهکاری در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی گفت: به اعتقاد بسیاری از بزرگان تعلیم و تربیت و روانشناسان اولین عاملی که در ایجاد عادت به مطالعه تاثیرگذار است، خانواده است.

وی ادامه داد: ایجاد عادت‌های خوب در خانواده، نیاز به آموزش دارد. کتابخوانی یکی از عادت‌‌های خوبی است که علاوه بر لذت بردن از خواندن، می‌تواند اعضای خانواده‌ را به هم نزدیک کند. لازم است به فرزندان‌مان نشان دهیم کتاب و کتابخوانی می‌تواند حتی از بازی‌های ویدیویی سرگرم کننده‌تر باشد.

نوروزی از عموم مردم فرهیخته چناران خواست: دعوت می‌نمایم که در راستای دستیابی به آینده روشن برای فرزندان با خانواده کتابخوان همراه شوید و همراه با خانواده به کتابخانه برویم و با خانواده کتاب بخوانیم.

وی در پایان و با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی و همچنین شیوع بیماری کرونا بیان کرد: از تمامی مسئولین و مردم شریف شهرستان تقاضا دارم به مانند سال‌های گذشته ما را در برگزاری باشکوه برنامه‌های این هفته در فضای مجازی همراهی نمایند و از حمایت همه جانبه فرماندار محترم در بحث راه‌اندازی کتابخانه سیار، شهرداری‌ها، شرکت عمران شهر گلبهار، ائمه جمعه و  روسای محترم آموزش و پرورش چناران و گلبهار در برگزاری فعالیت‌های فرهنگی تشکر و قدردانی می‌نمایم.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند