پایان عملیات مرمت و استحکام‌بخشی حسینیه اسمی خان گلمکان

پایان عملیات مرمت و استحکام‌بخشی حسینیه اسمی خان گلمکان

 پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه | محمد طاهریان مقدم امروز، شنبه یکم آذرماه ۱۳۹۹ درباره ضرورت این عملیات مرمتی اظهار کرد: حذف الحاقات توسط ساکنان مجاور بنا و بارندگی‌های شدید سال گذشته باعث رانش شدید دیوار ضلع جنوبی بناشده بود و احتمال خطر جانی وجود داشت.

او افزود: عملیات بهسازی و رفع خطر با مشارکت متولی حسینیه و میراث فرهنگی استان انجام شد.

طاهریان مقدم ادامه داد: در پی بارندگی‌های سال گذشته این بنا به‌شدت دچار آسیب‌دیدگی شده بود و هرلحظه امکان رانش دیوار جنوبی بنا وجود داشت و علاوه بر تخریب دیوار ضلع غربی شهر خطرات جانی هم وجود داشت.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چناران گفت: این عملیات مرمتی آبان ماه سال جاری آغاز و در مدت حدود یک ماه اجرای عملیات با هزینه کرد حدود ۲۰۰ میلیون ریال به پایان رسید و رفع خطر شد.

طاهریان مقدم افزود: مهم‌ترین آسیب‌دیدگی این بنا شامل  فرسایش اندودها و لایه‌لایه شدن آن‌ها، فرسایش و ساییدگی، ترک‌های سازه‌ای و ریزترک‌ها در دوطبقه، نشست و انحراف از محور مهم‌ترین علل تخریب اثر بود.

او یادآور شد: برای مرمت کامل حسینیه اسمی خان مبلغ ۳ میلیارد ریال موردنیاز است.»حسینیه قدیمی گلمکان مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند