از خاک گلبهار، بنگاه املاک می‌رویَد!

06:19۰

کلام تازه | در شهر که قدم می‌زنیم، اگر بگوییم از هر سه مغازه، یکی از آن‌ها، دفتر مشاور املاک است بیراه نگفته‌ام. با گزارش کلام تازه از وضعیت مشاورین املاک در شهر گلبهار، همراه ما باشید.

«آن‌قدر که تعداد دفاتر مشاور املاک در گلبهار زیاد است هیچ صنف و شغل دیگری به چشم نمی‌آید! حتی سوپر مارکت که تامین اقلام ضروری مردم را بر عهده دارد و معمولا بیش از هر شغل دیگری نیاز است، کمتر از دفاتر مشاور املاک به چشم می‌آید؛ یعنی گلبهار، به هیچ صنفی به اندازه مشاور املاک نیاز ندارد؟! چرا همان‌طور که برای مشاغل دیگری مانند تاکسی تلفنی، محدودیت صدور مجوز در هر محله، وجود دارد، برای دفاتر املاک این گونه نیست؟

بسیاری از افرادی که شغل‌های دیگری داشته‌اند، به دلیل راحتی ورود به این شغل و هم‌چنین درآمد بالای آن، تغییر شغل داده و به این گروه اضافه شده‌اند.

گلبهار به شهری مملو از مشاورینی تبدیل شده است که برخی از آن‌ها، هیچ تخصصی در این کار نداشته و فقط با دلالی و واسطه‌گری برای رسیدن به سود بیشتر، بازار افزایش قیمت را داغ کرده و مستاجر یا خریدار را با مشکلات عدیده مواجه می‌کنند؛ گویا از خاک شهر گلبهار، بنگاه مشاور املاک می‌روید!»

این‌ها، بخشی از صحبت‌ها و پیام‌های مردم ساکن در گلبهار به «کلام تازه» است که به شدت از وضعیت موجود ناراضی و ناراحت هستند. عده‌ای از مغازه‌داران نیز می‌گویند: بسیاری از صاحبان ملک، بیشتر تمایل دارند که مغازه خود را به مشاورین املاک، اجاره دهند؛ البته حق دارند چراکه آن‌ها توان پرداخت اجاره‌بهای بیشتری را دارند.

ناگفته نماند که تمام این معضلات مربوط به مشاورین املاک دارای مجوز رسمی از اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک شهر گلبهار نمی‌شود و بخشی از مشکلات حوزه مسکن در این شهر نیز مربوط به باندهای دلالی و بدون مجوز است که خانه‌های مردم را با قیمت پایین‌تر از قیمت واقعی آن خریداری می‌کنند که بررسی این موضوع در این گزارش نمی‌گنجد.

تاثیرگذاری بر قیمت‌ها جهت کسب سود بیشتر

مدیر عامل شرکت هوشمند گستر گلبهار در این خصوص می‌گوید: با توجه به این‌که شهر جدید گلبهار، گزینه‌ای برای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد و به ویژه جوانان است، باید قیمت و موقعیت خانه‌ها، دارای توجیه کافی در این راستا برای مصرف کننده باشد و در داخل شهر نیز زیرساخت‌های شهری برای زندگی کردن افراد فراهم باشد. البته گام‌هایی در این زمینه برداشته شده است اما کافی نیست.

امیر بیک وجود مشاورین املاک در هر شهری را ضروری می‌خواند و اضافه می‌کند: تعداد زیاد آن‌ها در شهر گلبهار، مشکلاتی را با خود به همراه دارد که یکی از آن‌ها، نمای نامناسبی است که در شهر ایجاد می‌شود، به طوری که در بسیاری از محلات مثل محله پرند، بیش از هر مغازه و کسب و کاری، دفتر مشاور املاک دیده می‌شود. یکی دیگر از معضلات تعداد بالای مشاور املاک در شهر جدید گلبهار، تاثیرگذاری آن‌ها در قیمت‌ها و افزایش آن به ویژه در واحدهای مسکن مهر که متقاضی بیشتری دارند، توسط تعدادی از مشاورین املاک است. ناگفته نماند که این روند، سبب ضربه به خود آن‌ها نیز می‌شود و بالا بردن قیمت آپارتمان‌ها بدون توجیه منطقی و صرف کسب سود بیشتر، امکان انجام معاملات بیشتر در آینده را از آن‌ها سلب می‌کند.

وی خاطرنشان می‌کند: مشکلات مسکن در شهر جدید گلبهار تنها به مشاورین املاک ختم نمی‌شود و بخشی از آن مربوط به تعاونی‌هاست که تعدادی از آن‌ها به دلیل عدم وجود تیم مجرب ساختمانی، نتوانستند به تعهدات خود در زمان مقرر عمل کنند، البته نوسانات نرخ مصالح ساختمانی نیز مزید بر علت است.

بیک در رابطه با فعالیت واحدهای صنفی تصریح می‌کند: واحدهای فعال در این حوزه، دارای مجوز هستند اما روند اعطای مجوز باید از طریق دستگاه‌های مرتبط کنترل شود، آسان نمودن شرایط اشتغال جوانان کار درستی است اما باید آموزش‌های لازم در این زمینه قبل از اعطای مجوز به متقاضیان داده شود تا در آینده در بازار، مشکلی پیش نیاید.

در بخش دیگری از این گزارش، به سراغ بازرسان اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک گلبهار رفته و با آن‌ها به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه بخشی از آن را می‌خوانید.

سیاست دولت در راستای اشتغال‌زایی

جواد جم‌نژاد، علت وجود تعداد بالای مشاورین املاک را سیاست دولت در جهت اشتغال‌زایی می‌خواند و ادامه می‌دهد: این کار با وجود هشدارهای اتاق اصناف در رابطه با اشباع شدن بازار، ادامه پیدا کرد و صدور مجوز متوقف نشد و در حال حاضر حدودا با ۷۰۰ تا ۸۰۰ مجوز صادرشده در منطقه مواجهیم.

وی می‌افزاید: کنترل این امر به وسیله اتحادیه مشاورین املاک، به تنهایی امکان‌پذیر نبوده و باید دستور کتبی از مراجع ذیصلاح همانند دادستانی یا اداره صنعت، معدن و تجارت داشته باشیم. دستور عدم صدور مجوز از طرف دادستانی به صورت شفاهی داده شده است اما این کافی نیست چراکه در صورت شکایت متقاضی نسبت به عدم صدور مجوز، اتحادیه باید پاسخگو باشد و بدون دستور و نامه کتبی، این پاسخگویی امکان ندارد و قانونی نیست.

جم‌نژاد با اشاره به درخواست‌های بالا و روزانه جهت دریافت جواز، می‌گوید: از آنجایی که شرایط دریافت مجوز دفتر مشاور املاک، آسان است و در شرایط فعلی که حوزه واگذاری مسکن در شهر جدید گلبهار رونق پیدا کرده است، بسیاری از افراد که تخصص و دانش لازم و کافی برای این شغل ندارند و بعضا دارای شغل دیگری هم هستند، به آن وارد می‌شوند.

تفاوت در نظرها، تناقض در صدور مجوزها

از طرفی اصغر قوره‌جلی، یکی دیگر از بازرسان اتحادیه صنف مشاورین املاک در گلبهار، مسئله گرانی مسکن را مرتبط به تعداد مشاورین املاک نمی‌داند و علت اصلی آن را تورم و افزایش قیمت روزانه مصالح ساختمانی و به طور کلی افزایش قیمت ملک، بیان می‌کند و معتقد است که در این صورت، مالک هم قیمت ملک خود را تغییر می‌دهد چرا که در غیر این‌صورت نمی‌تواند مجددا ملکی را بخرد.

وی یادآور می‌شود: صدور مجوزها افزایش پیدا نکرده است بلکه طبق روال، در قبال مجوزهای ابطالی، مجوز جدید صادر می‌شود تا توازن در این زمینه برقرار شود. علت این‌که تعداد دفاتر املاک در گلبهار افزایش یافته مربوط به قانون آزاد گذاشتن انتقال دفاتر املاک از چناران و گلمکان به گلبهار است و از آن‌جایی که گلبهار شهری جدید با موقعیتی بهتر نسبت به گلمکان و چناران است، این جابجایی بیش از ضرورت اتفاق افتاد.

ناگفته پیداست که صدور مجوزهای دفاتر املاک به صورت افسارگسیخته انجام شده و کنترل آن نیاز به ورود مقامات بالادست دارد.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند