پرنده کمیاب در ابقد

مشاهده پرنده «صعوه گلو سیاه» در روستای آبقد

کلام تازه | در اول بهمن ماه سال ۹۹ یک عکاس پرنده نگر برای اولین بار نوعی از پرنده کمیابی در محدوده سد آبقد مشاهده کرد.

این عکاس پرنده نگر بومی چناران به خبرنگار کلام تازه گفت: به دلیل عکاسی از پرندگان مهاجر این منطقه روز چهارشنبه اول بهمن ماه به منطقه سد آبقد رفته و در حال عکاسی به طور اتفاقی از این نوع پرنده نیز عکاسی کردم.

نظامی پیرامون اولین مشاهده این نوع از پرنده کمیاب در استان افزود: عکس‌های گرفته شده از این منطقه را در گروه تلگرامی انتشار داده که افراد حاضر در این گروه که عکاسان و پرنده‌نگاران بودند از کمیاب بودن این پرنده من را مطلع کردند.

وی ابراز کرد: پرنده‌نگاران گروه از کمیاب بودن این پرنده و عدم ثبت حضور این نوع کمیاب در این منطقه خبر دادند و اسم این پرنده را صعوه گلو سیاه خواند.


با کلام تازه در یوتیوب همراه شوید


در ادامه با ناظر بر امور حیات وحش به گفت‌و گو نشستیم. بتول عابدی با مشاهده عکس این نوع پرنده اظهار کرد: اسم این پرنده صعوه گلوسیاه بوده و تا کنون در خراسان رضوی مشاهد نشده است.

وی در خصوص اقدامات حفاظتی این پرنده کمیاب تبیین کرد: ابتدا کارکنان محیط زیست باید در این منطقه مستقر شده و صحت و سقم این موضوع تایید شده و پس از آن برای ثبت آن اقدام کرد.

زیبایی صعوه گلو سیاه

لازم به ذکر است: صعوه گلو سیاه ۱۵ سانتی‏متر طول دارد و به واسطه لکه سیاه گلو از سایر صعوه‌ها متمایز می‌شود. خط ابرویی سفید نخودی و خط چشمی سیاه است، که با لکه سیاه زیر چشم تداخل پیدا کرده است. پس سر و گردن خاکستری مایل به قهوه‌ای، سینه زرد نخودی، زیرتنه، زیر دم سفید نخودی، دُم و روتنه قهوه‌ای بلوطی با خط بالی نخودی و پهلوها رگه‌رگه قهوه‌ای است. منقار سیاه، پاها قرمز گوشتی و دُم تقریباً مستطیل شکل و نسبتاً بلند است.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند