تاریخ : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ 7 شعبان 1441 Tuesday, 31 March , 2020
0
در نشست خبری شبکه بهداشت چناران مطرح شد؛

مردم چناران باید بدانند وضعیت شیوع کرونا جدی است

  • کد خبر : 6477
  • 25 اسفند 1398 - 12:50
مردم چناران باید بدانند وضعیت شیوع کرونا جدی است
رئیس شبکه بهداشت و درمان چناران در ارتباط با وضعیت عمومی شهرستان بیان کرد: تاکنون در مجموع ۷۵ فرد مشکوک با علائم اولیه به بیمارستان مراجعه کرده و بررسی شدند. از این تعداد، ۴۹نفر در اورژانس تحت مراقبت و نظارت سرپایی قرار گرفته و ترخیص شدند و ۲۶ نفر با توجه به اینکه طبق علائم بالینی مشکوک به کرونا بودند، به دستور پزشک داخلی در بخش ویژه بیمارستان بستری و نمونه­ گیری انجام شد که تا کنون ۲۲ نفر از آنها نیز با شرایط مساعد عمومی از بیمارستان ترخیص شده­ اند.

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه- مهناز اصغری | روز شنبه، بیست وچهارم اسفند، نشست خبری شبکه بهداشت چناران پس از توزیع ماسک و اقلام حفاظت شخصی در دفتر رئیس شبکه بهداشت این شهرستان انجام شد و اطلاعات تکمیلی در ارتباط با شیوع کرونا و وضعیت شهرستان چناران، گلبهار و گلمکان به خبرنگاران فعال در عرصه رسانه این شهرستان ابلاغ شد.

شکست زنجیره انتقال

دکترعلی­ اکبر رجب ­پور، رئیس شبکه بهداشت چناران با اشاره به جایگاه سوم کشور ایران در نمودار جهانی از جهات آمار مبتلایان به ویروس کرونا و تعداد متوفیان بیان کرد: متاسفانه شیوع ویروس کوئید۱۹ در کشور به طور فزاینده­ای رو به افزایش و تبعا شرایط خطرناک است. در بحث بیماری کرونا مهمترین شاخص، آلودگی سطوح و انتقال از این طریق است که طبیعتا زنجیره باید شکسته شود. به همین جهت، از ابتدای امر در سطح شهرستان جلسه پیشگیری و مقابله با کرونا و در سطح درون شبکه بهداشت نیز اقدامات درون سازمانی با دستگاه های بیمارستانی و مراکزبهداشتی صورت گرفت و در همین راستا، در قالب تیم­های ضربت با محوریت شبکه بهداشت شروع به رفع آلودگی سطوح شد و در ادامه به ادارات دیگر تعمیم داده و مشارکت آنها نیز به پای کار آمد.

وی ادامه داد: برای این منظور، گندزدایی از ادارات حساسی چون دادگستری به علت حجم بالای تردد و همچنین مراکز سالمندان، معابر شهری، پارک­ها، مساجد و… شروع و ضدعفونی کلیه مراکز، اماکن درمانی، خانه­ های بهداشت، کلیه بانک­‌ها، شهرداری و فروشگاه­‌های بزرگ در دستور کار اجرایی قرار گرفت. همچنین با اخذ مصوبه از دادستانی قرار شد در گلبهار و چناران با نانوایی­‌هایی که توصیه‌­های بهداشتی  را رعایت نکرده، برخورد و در نهایت پلمپ شوند.

اختصاص ۳۰تخت بیمارستانی به بیماران مشکوک به کرونا

رئیس شبکه بهداشت چناران با اشاره به اینکه پس از انتخابات و اعلام رسمی بیماری در کشور اقدامات لازم فراهم و شهرستان ظرفیت­‌سنجی شد، افزود: برای کنترل شرایط در اورژانس بیمارستان ثامن­‌الائمه (ع) ۳تخت تحت نظر برای مراحل اولیه چون تب­‌سنجی در نظر گرفته و تریاژ مورد نیاز برای این موضوع، از سایر بیماران جداسازی شد تا پس از اینکه در اولین فیلتر، پرستار با توجه به علائم و شرح حال به بیمار مشکوک شود، اقداماتی همچون سطح اشباع اکسیژن و اندازه­‌گیری تعداد تنفس برای او در این بخش به انجام رسد. پس از این مرحله نیز آزمایش خون، عکس قفسه سینه و تست تجویز میگردد و به عنوان یک بیمار مشکوک به کرونا برای بستری، تجویز دارو و یا ترخیص توسط متخصص داخلی تصمیم­‌گیری می­شود.

دکتر رجب­پور ادامه داد: در کنار سه تخت اورژانس، ۲۵ تخت بستری را به عنوان بخش ویژه کرونا برای این منظور با کادر و حفاظت اختصاصی در نظر گرفته و در کنار آن دو اتاق ایزوله بیمارستان را نیز مهیا کردیم و در مجموع ۳۰تخت از بیمارستان را به این موضوع اختصاص دادیم.

وی در ارتباط با وضعیت عمومی شهرستان بیان کرد: تاکنون در مجموع ۷۵ فرد مشکوک با علائم اولیه به بیمارستان مراجعه کرده و بررسی شدند. از این تعداد، ۴۹نفر در اورژانس تحت مراقبت و نظارت سرپایی قرار گرفته و ترخیص شدند و ۲۶ نفر با توجه به اینکه طبق علائم بالینی مشکوک به کرونا بودند، به دستور پزشک داخلی در بخش ویژه بیمارستان بستری و نمونه­ گیری انجام شد که تا کنون ۲۲ نفر از آنها نیز با شرایط مساعد عمومی از بیمارستان ترخیص شده­ اند.

رجب­پور افزود: از مجموع ۲۶ فردی که مشکوک به کرونا بودند، آزمایش ۱۵نفر آنها تاکنون از مشهد به دست ما رسیده‌­است که آزمایش ۱۲ نفر منفی بود و ۳ نفر مبتلا به کرونا تشخیص داده‌­شد. خوشبختانه بیماری دو مورد از آنها نیز بهبود یافت اما بر طبق دستورالعمل کسانی که مبتلای قطعی هستند میبایست باوجود بهبودی تا ۲هفته در قرنطینه خانگی به سر ببرند. اکنون پس از ترخیص آنها، دراختیار خانواده و شخص بیمار لوازم حفاظتی چون ماسک و مواد ضدعفونی کننده قرار دادیم و تا ۱۴ روز در منزل خود نیز تحت نظر ما هستند. اما متاسفانه یک مورد فوتی در بین این آمار داریم که از روستاهای اطراف است و برای کاهش نگرانی جامعه، پیگیری‌­های لازم انجام و با مساعدت مرکز بهداشت استان، پس از طی فرایند ضدعفونی مورد نیاز به  بهشت رضا مشهد تحویل داده­‌شد. همچنین دو نفر که در شهرهای دیگر فوت کرده، اما از اهالی شهرستان چناران بودند به اینجا اعزام و با رعایت کلیه الزامات و شرایط بهداشتی تدفین آنها انجام شد.

تجهیزات حفاظتی طبق پروتکل برای کادر درمانی فراهم است

رئیس شبکه بهداشت چناران در زمینه اعزام بیماران به مشهد بیان کرد: ما بیمار را پس از رفع تمامی علائم بیماری ترخیص می‌کنیم و چون تعداد بیماران کم بوده­، خدمات­‌رسانی در فضای مناسب و با فاصله مطلوب صورت گرفته­ است، اما دستورالعمل اعزام نداریم. چراکه دارو، درمان و اقدامات لازم در همه جای کشور یکی است. با کمک بیمارستان، دو مرکز طالقانی و ابن­‌سینا گلبهار را با امکانات، آزمایشات و غربالگری کرونا فعال کردیم تا مردم راحت‌­تر و بدون اینکه وارد فضای آلوده بیمارستان شوند، مراجعه کرده، اقدامات لازم برای آنها صورت گیرد و در صورت نیاز به سطح بعدی ارجاع داده شوند. همچنین تجهیزات حفاظتی طبق پروتکل برای کادر درمانی فراهم و تا به حال نیز مشکلی نبوده است.

 وی در رابطه با کمبود امکاناتی مثل ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده در سطح شهرستان بیان کرد: در خصوص ماسک، کارخانه‌ای در چناران مستقر است که کار خود را با تولید حدود ۲۰هزار ماسک آغاز و به ظرفیت ۴۰ تا ۵۰ هزار افزایش پیدا کرده است. واقعیت این است که کمبود ماسک در کشور و فضاهای درمانی و بیمارستانی خیلی جدی است. ما جزو شهرستان‌هایی بودیم که توانستیم مجوز را برای اماکن درمانی خود بگیریم و حداقل کمبود ماسک ساده جراحی نداشته باشیم. با توجه به اینکه ماسک برای افراد عادی ضرورت ندارد، به سیاست تولید ماسک پارچه‌ای روی آوردیم که با همکاری صنعت و معدن به ظرفیت خوبی رسیده و وارد خط تولید شده‌است. در رابطه با مواد ضدعفونی کننده نیز، در کنار تنها کارخانه موجود شهرستان که با تمام ظرفیت و توان در حال کارکردن است، سه مجوز به سه شرکت و کارخانه دیگر داده شد، اما چون مشکل تهیه الکل داشته نتوانستند تولیداتی را ارائه دهند، اما در داروخانه‌ها موارد ضدعفونی کننده موجود است.

اقدامات انجام شده در راستای کنترل شرایط

دکتر رجب ­پور با اشاره به اینکه عمده تردد در گلبهار از طریق پایانه است بیان کرد: شهرداری از حدود ده روز پیش، اقدام به گندزدایی ناوگان کرده و ضدعفونی‌کننده در اختیار راهداری نیز قرار گرفته و دستورالعمل استفاده داده شده­است. همچنین شبکه بهداشت توزیع مواد ضدعفونی کننده برای معابر و سطوح را در اختیار گرفته تا نظارت لازم صورت گیرد که با چه غلظت و حجمی عرضه شود تا موثر واقع گردد.

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در راستای کنترل شرایط افزود: بانک‌ها وکارخانه‌جات استفاده از ماسک را در دستور کار خود قرار دادند. از آن­جایی که عرضه پول نقد یکی از راه­های انتقال است برای کنترل شرایط باید دستگاه‌های کارت‌خوان تهیه کرده و در نانوایی و فروشگاه‌ها از  دستمال کاغذی و دستکش استفاده کنند.

رئیس شبکه بهداشت چناران تصریح کرد: در این بین فروشگاه‌هایی مثل مواد غذایی که ارزاق عمومی و حیاتی را ارائه می‌دهند باید اقدامات لازم را انجام داده و در رابطه با فروشگاه‌های لباس و… که لزوم کمتری در این شرایط دارند، به فرمانداری نامه زده شده تا تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کنند. همچنین از دیگر اقدامات پیشگیرانه شیوع بیماری کنترل تعدد زباله گردها و مراکز خرید ضایعات است و با زباله گردها برخورد می‌شود.

لزوم مشارکت مردم در راستای پیشگیری

رئیس شبکه بهداشت چناران با اشاره به سرانه کادر درمانی در شهرستان گفت: واقعیت این است که در حال حاضر با کمبود پزشک در سطح کشور روبه رو هستیم. در چند سال اخیر تلاش شد که متخصصین چشم و ارتوپدی را در کنار سایر پزشکان قلب، رادیولوژی، داخلی، اطفال، زنان، بیهوشی و جراحی به بیمارستان اضافه کنیم. اگر ما بخواهیم با عدد استاندارد و سرانه صحبت کنیم، طبیعتا همانطور که مشهد فاصله زیادی با استانداردها دارد ما نیز فاصله داریم.

وی در ارتباط با مشکلات نزدیک شدن به سال نو افزود: متاسفانه در آستانه سال نو قرار داریم و شرایط به علت دید و بازدیدهای نوروزی، ترددها و سفرها، خاص محسوب می­شود و از آنجایی که بعضا هموطنان شرایط را جدی نگرفته و به توصیه­‌ها توجه نمی­‌کنند، تهدیدی برای شهرستان محسوب می­شود. کرونا به چناران رسیده و مورد  مثبت و فوت اتفاق افتاده‌­است. بنابراین مردم باید بدانند وضعیت جدی است و ترسی که ما با علم و اطلاعات به آنها منتقل کنیم مفید است. اما اگر مطلبی مبتنی بر داده‌های غلط و شایعات به مردم منتقل کنیم، ممکن است مشارکت مردم برعکس شود. بنابراین مردم باید ترس را لمس کنند تا وارد اقدامات پیشگیری و مشارکت شوند و اهمیت لازم را به این مسئله بدهند. از شما تقاضا می­کنم به عنوان رسانه اجازه ندهید به شایعات دامن زده شود، چراکه درک آن برای مردم سخت است و استرس و نگرانی از بیماری کرونا به مراتب خطرناک‌تر است.

دکتر رجب پور در پایان­‌بندی صحبت‌های خود اذعان داشت: در پیرو اصل «در خانه بمانیم»، مقام معظم رهبری ابلاغی به ستاد کل نیروهای مسلح داشتند که شهر را خلوت کنند و این مورد از مهمترین اقداماتی خواهد بود که امیدوارم به زودی شاهد شویم.

لینک کوتاه : http://kalametazenews.ir/?p=6477

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.