حمایت مجلس از افزایش حقوق کارگران

مجلس حامی حق و حقوق کارگران؟

کلام تازه | نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از حمایت تمام قد مجلس یازدهم از حقوق کارگران خبر داد.

به نقل از خبرگزاری خانه ملت، ولی اسماعیلی در خصوص افزایش حقوق کارگران گفت: هر ساله پایان سال مبنای زمانی تعیین افزایش حقوق کارگران است و با برگزاری جلسه‌ای متشکل از نمایندگان صنوف کارگری و مسئولان وزارت کار و رفاه اجتماعی مبنای رشد حقوق کارگران مشخص می‌شود.


بیشتر بخوانید: چرا دولت با بی‌عدالتی در حق کارگران ساختمانی اجحاف می‌کند


نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش حقوق کارگران در هر سال ۵۰ درصد کمتر از واقعیت‌های اقتصادی جامعه رشد داشته است، امسال تلاش بسیاری صورت می‌گیرد تا این افزایش حقوق با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی داشته باشد در جلسه‌ای که با مسئولان وزارت کار داشتیم قرار بر این شده تا افزایش حقوق کارگران بر مبنای تورم حاکم بر جامعه باشد.

تورم مبنای افزایش حقوق است

وی ادامه داد:  سعی بر این است تا تعدادی از نمایندگان مجلس هم در مراسم تعیین حقوق کارگران حضور داشته باشند، امیدواریم با توافقی که صورت می‌گیرد این رشد حقوق بر مبنای تورم در جامعه باشد و شاهد افزایش قابل توجهی از حقوق کارگران باشیم تا شرمنده این قشر زحمتکش در شرایط ناخوشایند کرونا نباشیم.

منطقه‌ای خط فقر را مشخص کنیم

اسماعیلی در خصوص اقدامات مجلس در تعیین خط فقر گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس اقداماتی در جهت تعیین خط فقر انجام داده است اما هنوز تکمیل نشده برای تعیین خط فقر نمی‌توانیم یک نسخه واحدی بپیچیم؛ اگر منطقه‌ای اقدام به تعیین خط فقر کنیم بدون شک سریع‌تر به نتیجه خواهیم رسید، به فرض مثال قیمت کالاهای اساسی در شهرستان‌ها با کلانشهرها متفاوت است یا اجاره بهای منزل استیجاری و… بر همین اساس باید منطقه‌ای خط فقر مد نظر قرار دهیم تا بهتر و عادلانه‌تر بتوانیم مشکلات معیشتی مردم را مورد بررسی قرار دهیم.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: اگر اطلاعات درآمدی هر فردی براساس کد ملی افراد جامعه از کارمندان و کارگران بر مبنای منطقه زندگی افراد ثبت شود؛ هزینه‌ها و تورم در جامعه منطقه‌ای مشخص می‌شود.

پرداخت حق مسکن، حق سنوات و بن خواربار از حقوق ابتدایی کارگران است

اسماعیلی تاکید کرد: پرداخت حق مسکن، حق سنوات، بن خواربار و… همه یک قانون و از حقوق کارگران محسوب می‌شود؛  بسیاری از کارگران از دریافت آنها محروم هستند؛ نمایندگان کمیسیون اجتماعی تلاش می‌کند تمام مواردی که حق کارگران است در بحث حقوق و دستمزد آنها دیده شود امیدواریم دولت هم همکاری لازم را در این خصوص داشته باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در خصوص کارگران بدون قرارداد کتبی بارها مشکلاتی ایجاد شده و تامین اجتماعی به کارفرمایانی که کارگران بدون بیمه را تهدید به بیکاری می کنند و با کمترین خدمات آنها را به کار می‌گیرند، هشدار داده است.

منبع
خبرگزاری خانه ملت

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند