حسینعلی حاجی دلیگانی

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در گرو دولت

 کلام تازه | عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی گفت: پرداخت این بدهی در سال ۱۴۰۰ می‌تواند صرف تکمیل متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی شود.

به نقل از ایرنا، حسینعلی حاجی دلیگانی  در خصوص جزییات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: دولت در لایحه بودجه برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود که با پیشنهاد نمایندگان به ۹۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: بر این اساس پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی می‌تواند صرف ترمیم، اصلاح و تکمیل متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و کارگران تامین اجتماعی شده و بخشی از فاصله پرداختی بازنشستگان این سازمان با کارکنان لشکری وکشوری را جبران کند.

تاکید قانون بر پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

حاجی دلیگانی افزود: در این راستا، ماده “۱۲” قانون برنامه ششم توسعه نیز به عنوان حکم قانونی بر پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در طول این برنامه توسعه تاکید می‌کند.


بیشتر بخوانید: تازه‌ترین تغییرات پایه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی


عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون تا سال ۹۹ (سال چهارم برنامه ششم توسعه) فقط ۴۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی طی سال‌های گذشته پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: ۳۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ سهام دولتی بوده و بقیه آن اوراق اسلامی (قرضه) و امکانات دیگری که دولت در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده مجموعا به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

حاجی دلیگانی ادامه داد: این مساله در حالیست که بنابر مناسبات صورت گرفته، کف بدهی دولت به این سازمان ۱۸۰ هزار میلیارد تومان و سقف آن نیز ۳۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی تصریح کرد: اما با بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ که مصوب شد، در صورت اعطای ۹۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی (که ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز پیش از این داده شده بود) اعتبار در مجموع به ۱۳۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

قدرت خرید مستمری‌بگیران وکارگران بازنشسته متناسب با تورم سالانه افزایش نمی‌یابد

حاجی دلیگانی یادآور شد: در حال حاضر بازنشستگان به عنوان بزرگان خانواده با داشتن عروس وداماد با افزایش آمدورفت‌ها و نیز تشدید هزینه‌ روبه‌رو هستند و این هزینه‌ها باید تامین شود.

وی افزود: با توجه به تورم سال‌های گذشته نیز زندگی و معیشت این جمعیت به سختی گذشته و افزایش حقوق مستمری‌بگیران و کارگران بازنشسته متناسب با تورم رشد نیافته و بنابراین قدرت خرید این جمعیت را در هر سال کاهش داده است.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


این نماینده مجلس همچنین در خصوص افزایش سهم بازنشسته‌ها در سال ۹۹ یادآور شد: با پرداخت این اعتبارات، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند مبلغی را هم به منظور پرداخت سال ۱۳۹۹ در نظر بگیرد و این امر وابسته به تصمیمات سازمان در این رابطه خواهد بود.

منبع
ایرنا

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند