۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۹
لزوم حضور مسئولین استانی در گلبهار

لزوم حضور مسئولین استانی در گلبهار

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – مریم اصغری | تمرکز کلیه خدمات و امکانات در کلان شهرها همیشه موضوع مورد بحثی بوده که ساکنین شهرهای کوچک اطراف را یا مجاب به کوچ کرده و یا دچار فروخوردگی اجتماعی می‌کند. به همین جهت نیز متاسفانه شهرهای کوچک اطراف کلان شهرها همیشه مهجور واقع می‌شوند واتفاق افتاده است که بعضی ادارات از بار تاسیس شعب در این شهرها شانه خالی می‌کنند. 

بر اساس ماده ۵ قانون ایجاد شهرهای جدید، کلیه وزارتخانه‌ها، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و سایر شرکت‌ها و مؤسساتی که شمول قانون بر‌ آنها مستلزم ذکر نام است، مکلف‌اند ضمن همکاری در ایجاد شهر جدید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام به تأمین اعتبار کنند که متناسب با پیشرفت عملیات‌ احداث و اسکان شهر جدید باشد و باید خدمات مورد نیاز براساس تعرفه‌های شهرهای مشابه به شهر جدید نیز ارائه گردد.

با همین پیش فرض می‌خواهم بگویم که با وجود اینکه بیش از بیست سال است که شهر جدید گلبهار ساخته شده، هنوز تعداد بسیار زیادی از ادارات در آن مستقر نشده‌اند و در حال حاضر تنها تعداد محدودی از ادارات مانند دادگستری، اداره ثبت احوال، اداره تبلیغات اسلامی و کمیته امداد در گلبهار حضور دارند و به خدمات‌رسانی می‌پردازند.

بی‌شک در استقرار ادارات در گلبهار مباحث مختلفی مطرح است که کمک به سزایی به رشد اقتصادی و فرهنگی شهر می‌کند. به طور نمونه اگر اکثر ادارات در گلبهار ایجاد شود، نیاز به تامین نیروی انسانی دارد و این نیروی انسانی را مردم و علی‌الخصوص جوانان همان شهر به تامین می‌رسانند و خود به خود چرخه اشتغال شهر به حرکت درآمده و بالطبع دلگرمی به زندگی و امید به آینده شکل می‌گیرد.

هم‌چنین از مهاجرت مردم بومی نیز جلوگیری کرده و به مرور باعث گسترش جمعیت و طبیعتا گسترش مساحت و شکل‌گیری شهر می‌شود و خود به خود به ارتقا منطقه کمک شایانی می‌کند.

بر اساس آن‌چه گفته‌شد، برآن شدیم ببینیم حالا که بعضی ادارت تمایلی به استقرار در گلبهار نداشتند، آیا مدیران کل آنها سری به این شهر همجوار مشهد زده‌اند و یا اصلا قصدی برای ایجاد شعبه یا نمایندگی در این شهر دارند؟

منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

در این خصوص علیرضا صحرائی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی بیان کرد: در تاریخ ۲۹/۵/۹۹ جلسه‌ای در محل شرکت عمران گلبهار  توسط معاون آبخیزداری این اداره کل و با حضور مدیرعامل شرکت عمران گلبهار در خصوص نحوه‌ی مشارکت در اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه آبخیز بالادست شهر گلبهار تشکیل و مقرر گردید عملیات آبخیزداری و آبخوانداری برای مطالعات آبخیزداری صورت گرفته با هدف کنترل سیل و رسوب و جلوگیری از خسارات احتمالی به بافت مسکونی و تاسیسات پایین دست و کمک به استحصال آب اجرا گردد.

شایان ذکر است که این اداره در منطقه گلمکان دارای دفتر حفاظت منابع طبیعی می‌باشد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

هم‌چنین امینی، قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: از سال گذشته سه بار معاونین و مدیران کل از شهر جدید گلبهار و شهرستان چناران بازدید داشته‌اند.

امینی بیان کرد: در خصوص ایجاد نمایندگی به اطلاع می‌رسد بر اساس سیاست‌های دولت، مبنی بر کاهش حجم، اندازه و ساختار دستگاه‌های اجرایی در اسناد بالادستی به ویژه بند الف از ماده ۲۸ قانون برنامه ششم، توسعه و ایجاد هر گونه واحد سازمانی جدید اعم از نمایندگی یا اداره از مصادیق افزایش و گسترش تشکیلات محسوب شده که مورد موافقت سازمان اداری و استخدامی کشور قرار نمی‌گیرد.

نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، سال گذشته در قالب ستاد سفر، حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، از کتابخانه‌های عمومی سلمان فارسی با حضور سرپرست بخشداری و شهردار گلبهار بازدید کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی در این بازدید ضمن تقدیر از همت و تلاش کتاب‌داران کتابخانه‌های عمومی در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ترویجی فرهنگ کتابخوانی و مطالعه از همراهی و همکاری مسئولان شهر با کتابخانه‌های عمومی تقدیر کرد. در ادامه این بازدید بخش‌های مختلف و وضعیت کتابخانه از نظر شاخص‌های کتابخانه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

هم‌چنین در مهرماه ۹۸ نیز حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان با حضور سرپرست بخشداری گلبهار و نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان چناران، در شهر گلبهار با خانواده شهید جواد جهانی شهید مدافع حرم دیدار کرد.

وی در این دیدار بیان کرد: از اینکه توفیق حاصل شد در خدمت خانواده شهید بزرگوار و فرهنگی مدافع حرم باشیم خوشحال و مسرور هستیم. یکی از برنامه‌های مستمر در اداره کل کتابخانه‌های عمومی دیدار با خانواده معظم شهدا است. ما قدردان خون شهدا هستیم و امنیت و آرامش و سرافرازی این روزهای ملت ایران را مدیون خون شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم، هم‌چنین جانبازان و آزادگان پر افتخار هستیم.

شرکت مخابرات خراسان رضوی

روابط عمومی شرکت مخابرات منطقه خراسان رضوی بیان کرد: در چندین سال گذشته مخابرات استان مدیران عامل بسیاری به‌خود دیده که قطعا می‌توان گفت آقای اروجی مدیر فعلی مخابرات منطقه خراسان رضوی بیشترین بازدید و سرکشی از شهر گلبهار را داشته است و ظرف مدت یک سال و نیم، ۶ بار از این شهر بازدید نموده‌اند.

در این بین گلبهار نیز یکی از شهرهایی است که بیشترین امکانات و تجهیزات مخابراتی استان در چند سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در همین راستا مجتمع‌های ۱۱۰۲ واحدی ، مهر۶۴، فارغ التحصیلان، فرهنگیان ناحیه ۲ و فرهنگیان ناحیه ۵ از مجتمع‌های مسکونی واقع در شهر گلبهار هستند که از ابتدای سال ۹۹ اقدام به توسعه و نصب تلفن ثابت گردیده و بالغ بر ۹۰ درصد عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده که بزودی راه‌اندازی و بهره برداری خواهد شد.

اداره تامین اجتماعی

حسینی،  مدیر روابط عمومی تامین اجتماعی در خصوص استقرار شعبه در گلبهار توضیح داد: بحث تاسیس شعبه در یک شهر یا شهرستان تعریف خود را از منظر تامین اجتماعی دارد و تابع قوانین و مقررات مربوط به خود است و باید تعداد بیمه‌شدگان شهر به عدد خاصی برسد تا ما بتوانیم مجوز تاسیس شعبه را بگیریم  و با دستورات بدون مجوز نمی‌توانیم خودسرانه این کار را به انحام رسانیم.

وی افزود: اما در موارد این چنینی، بدین جهت که خدمات آسان در دسترس باشد و مردم گلبهار مجبور نباشند برای دریافت خدمات به شعبه چناران مراجعه کنند، در ذیل شعبه مادر شعبه اقماری را راه‎اندازی می‌کنیم.

حسینی در ارتباط با بازدید مدیرکل تامین اجتماعی استان از گلبهار بیان کرد: در حال حاضر در شعبه اقماری ما همان خدمات شعبه چناران ارائه می‌شود و مردم گلبهار از آن استفاده می‌کنند و ما نیز طبق برنامه‌ای که به صورت سالانه مدیرکل استان از شعب سرکشی و بازدید می‌کنند، از شعب اقماری و کارگزاری‌ها نیز در کنار شعب اصلی بازدید می‌کنیم و کار آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سازمان جهاد کشاورزی

زنگنه، مدیر امور شهرستان‌ها و مجلس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مطرح کرد: آخرین بار ریاست جهاد کشاورزی در اوایل شهریورماه سال جاری در گلبهار حضور و بازدید داشتند. در خصوص استقرار شعبه نماینده معین قبلی گلبهار درخواستی زده بود و ما در حال انجام مطالعات لازم و سنجش شرایط هستیم. ما دفتر مدیریت در شهرستان چناران داریم و مدیریت هم تمام مناطق آن شهرستان را تحت پوشش دارند، اما بی‌شک می‌دانیم که استقرار دفتر در گلبهار نیز به نفع کشاورزان و مردم است.

وی ادامه داد: اما همانطور که مستحضرید برای هر جایی که قرار است مدیریت یا دفتر یا مرکز ایجاد شود، باید کد گرفته شود و کدها را هم سازمان برنامه و مدیریت بودجه می‌دهد و ما امیدواریم که بتوانیم از طریق وزارت‌خانه مکاتبات را انجام داده و کد را گرفته و دفتر مدیریت گلبهار را راه‌اندازی کنیم و این اتفاق هرچه سریعتر به انجام رسد. 

اداره حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این خصوص بیان کرد: هم اکنون موضوعات زیست محیطی در شهر گلبهار از سوی اداره حفاظت محیط زیست چناران مدیریت و پایش می شود و با وجود منطقه حفاظت شده بینالود و استقرار پاسگاه محیط‌بانی گورخر وضعیت  نظارت و کنترل را در سطح  مطلوبی در کل حوزه استحفاظی شهرستان شاهد هستیم.

تورج همتی در ارتباط با برنامه حفاظت محیط زیست استان برای ایجاد مرکز تحقیقات زیست محیطی در شهر گلبهار اظهار داشت: بر اساس سیاست سازمانی، ادارات یا نمایندگی حفاظت محیط زیست تنها درمراکز شهرستان ها مستقر می‌شوند و هم اکنون ۲۵شهرستان از ۳۳شهرستان استان بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی، واجد اداره یا نمایندگی محیط زیست هستند. 

و در آخر…

در مراحل تهیه این گزارش به سراغ مدیران روابط عمومی‌ها و مسئولین استانی زیادی رفتیم و آنچه خواندید، پاسخ‌هایی بود که از طرف تعدادی از آنها دریافت کردیم و مابقی یا پاسخی نداشتند که بدهند و یا در دسترس رسانه‌ای نبودند.

همانطور که اشاره کردیم اگر ادارات دولتی استانی بنا به هر دلیلی امکان استقرار در شهرهای جدید را ندارند، کمترین خواسته از طرف جامعه شهرهای کوچک حضور مسئولین استانی در شهر آنها است که البته این اقدام جزو بخشی از مسئولیت مسئولین استانی نیز محسوب می‌شود. چراکه باید مشکلات مردم را از نزدیک دید تا بتوان برای آنها چاره اندیشید. مردم نیاز به دیدن و شنیده شدن دارند نه از پشت میز کار، در نتیجه خواسته‌های مردم شهرهای کوچک در حد حرف متوقف می‌ماند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند