پایگاه انتقال خون کاشمر

آغاز فعالیت پایگاه اهدای خون کاشمر همزمان با دهه فجر

کلام تازه | به نقل از روابط عمومی انتقال خون خراسان رضوی در روزهای سخت تامین خون در خراسان رضوی همگام با شیوع کرونا پایگاه اهدای خون امیر المومنین شهرستان کاشمر، همزمان با دهه ی مبارک فجر شروع به کار نموده و آماده خدمت‌رسانی به مردم عزیز و شهید پرور این شهرستان می‌باشد.

به گزارش کلام تازه، تامین ذخایر خونی در استان خراسان رضوی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون روزهای پرتلاطم و گاهی سخت و بحرانی را به خاطر کاهش مراجعه داوطلبان به پایگاههای اهدای خون سپری کرده است. میزان ذخایر خونی و اهدای خون توسط داوطلبان در شرایط شیوع کرونا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به سالهای گذشته کاهش داشته است.


بیشتر بخوانید: استقرار پایگاه انتقال خون نیازمند زیرساخت‌های متعددی است


ترس از ابتلای به کرونا، مراجعه اهداکنندگان به پایگاههای انتقال خون را کاهش داده و در این میان سرمای هوا نیز بر این شرایط تاثیرگذار بوده است. این در حالی است که طی این مدت ضمن استمداد از مردم برای کمک به بیماران نیازمند خون با صدور اطلاعیه های مختلف تاکید شده است که کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود و از سوی دیگر دریافت خون از داوطلبان با رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی انجام می‌شود.

کاهش ذخایر خونی

در روزهای اخیر انتقال خون خراسان رضوی با اعلام هشدار مبنی بر کاهش قابل ملاحظه ذخایر خونی در استان از تمامی گروههای خونی برای دریافت خون دعوت کرده است.

سرپرست انتقال خون استان خراسان رضوی گفت: هرسال تامین خون در زمستان یکی از دغدغه های این سازمان بوده است که امسال، شیوع کرونا بر این چالش افزوده است.

عبداله سبحانی با اشاره به کاهش ذخایر خونی به دلیل برودت هوا و شیوع کرونا افزود: در حال حاضر ذخایر خونی موجود سیر نزولی یافته است که با ادامه این روند در روزهای آتی پاسخگویی به بیماران نیازمند خون و مراکز درمانی با مشکل مواجه خواهد شد.

کاهش ۱۲ درصدی تعداد مراجعه‌کنندگان

وی با اشاره به فراگیری بیماری کووید ۱۹ ادامه داد: در حال حاضر کاهش ۱۲ درصدی تعداد مراجعه کنندگان و همچنین کاهش ۱۱ درصدی اهداکنندگان خون را نسبت به مدت مشابه سال گذشته در خراسان رضوی شاهد هستیم.

عبداله سبحانی گفت: این نهاد تامین خون ۶۱ بیمارستان و درمانگاه را بر عهده دارد و از مجاوران و زائران بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) درخواست می شود با حضور در پایگاههای اهدای خون به یاری بیماران نیازمند به خون بشتابند.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


وی با اشاره به ضرورت اهدای خون در شرایط کرونایی و کاهش مراجعه مردم به پایگاهها به دلیل سرما افزود: دستورالعمل های پیشگیری از ویروس کرونا در پایگاه های انتقال خون رعایت می شود و هیچ گونه نگرانی بابت سرایت ویروس کرونا برای اهداکنندگان وجود ندارد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند