اگر حضور در مدرسه اجباری نیست، چرا آموزش مجازی تعطیل می‌شود؟

کلام تازه | چند روز گذشته تعدادی از دانش‌آموزان و والدین شهرستان گلبهار، از اتمام آموزش مجازی و شروع آموزش حضوری خبر داده و ابراز نگرانی از حضور فرزندان خود در محیط آموزشی کردند. اما اگر حضور در مدرسه اجباری نیست، چرا آموزش مجازی تعطیل شود؟ با گزارش اختصاصی کلام تازه همراه باشید.

شبکه شاد دارای محدودیت‌ها و مشکلاتی بود اما رفته رفته مشکلات آن مرتفع شد و توانست رضایت نسبی معلمان و دانش‌آموزان را جلب کند هرچند با ایده‌آل‌های آموزش مجازی هنوز فاصله زیادی دارد.

از اوایل سال تحصیلی با شیوع کرونا و به صدا در آمدن آژیر قرمز شهرها، مدارس تعطیل شده و آموزش‌های لازم را در بستر مجازی به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند.

استقبال از آموزش مجازی

آموزش مجازی اگرچه با نواقصی همراه بوده اما جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا لازم بوده و خانواده‌ها از این امر استقبال کردند.

چند روز گذشته تعدادی از دانش‌آموزان و والدین شهرستان گلبهار، از اتمام آموزش مجازی و شروع آموزش حضوری خبر داده و ابراز نگرانی از حضور فرزندان خود در محیط آموزشی کردند.

گلایه والدین و دانش‌ آموزان از تعطیلی آموزش مجازی

یکی از دانش‌آموزان پایه دوازدهم این شهرستان مطرح کرد: آموزش‌های مجازی تعطیل شده و دانش‌آموزان در صورت لزوم به فراگیری آموزش باید حضوری به مدارس مراجعه کرده و آموزش را فرابگیرند.

هیچ اجباری در حضور دانش‌آموزان نیست

طبق ابلاغیه آموزش و پرورش هیچ اجباری به حضور دانش‌آموزان در مدارس نبوده و آن‌ها امکان انتخاب دارند اما تعدادی از دانش‌آموزان و والدین شهرستان گلبهار اعلام کردند که مدارس از این ابلاغیه سر باز زده و آموزش مجازی را تعطیل کردند.


بیشتر بخوانید: تحول در آموزش در گرو همراهی مدیران


جهت پیگیری موضوع فوق به سراغ حیرانی، معاونت آموزشی آموزش و پرورش شهرستان گلبهار رفته تا در خصوص این خبر راستی‌آزمایی کرده و علت آن را جویا شویم.

معاون آموزشی آموزش و پرورش شهرستان گلبهار گفت: هیچ اجباری در آموزش حضوری برای دانش‌آموزان نیست.

کلاس حضوری برای رشته‌های فنی

به گزارش کلام تازه، حیرانی در مصاحبه با خبرنگار این رسانه افزود: بعضی از پایه‌ها دروس مهارتی و کارگاهی دارند و این دانش‌آموزان حدود ۴ ماه آموزش‌های تئوری خود را فراگرفته‌اند.

وی بیان کرد: دانش‌آموز رشته‌های فنی بدون مهارت عملی نمی‌تواند در این مهارت موفق باشد.

حیرانی اذعان داشت: اگرچه هیچ اجباری برای حضور در کلاس‌های عملی نبوده اما چون کار عملی و درس مهارتی بوده و معلم در کلاس برای آموزش مهارت در کارگاه حضور پیدا کرده، دانش‌آموزان می‌توانند با حضور در کلاس از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.

تعطیلی موقت آموزش مجازی تنها برای رشته‌های فنی

وی در خصوص تعطیلی دو هفته‌ای آموزش در بستر مجازی توضیح داد: آموزش مجازی به مدت دو هفته برای رشته‌های فنی، تعطیل شده و دانش‌آموزان به اختیار می‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند.

حیرانی اظهار کرد: معلم موظف است برای ارائه مهارت‌های دروس فنی در کارگاه‌ها حضور پیدا کند و حتی برای یک دانش‌آموز این آموزش را ارائه دهد و دانش‌آموز مختار به شرکت در این کارگاه‌ها است.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کلاس‌های کارگاهی

وی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کارگاه‌های دروس فنی تبیین کرد: بنا بر فضای کارگاهی موجود در مدارس، مدیر مدرسه دانش‌آموزان را گروه‌بندی کرده و طبق ظرفیت در زمان معین، تعداد محدودی دانش‌آموز در کارگاه‌های فنی حضور پیدا می‌کنند.

حیرانی اذعان کرد: زمان‌بندی کلاس‌ها نیز در حیطه اختیارات مدیران مدارس مشخص شده و مدیران می‌توانند بنا به شرایط زمان هر کلاسی را به شیوه متغیر تعیین کنند.

ضرورت فراگیری مهارت دانش‌آموز در رشته‌های فنی

معاون آموزشی آموزش و پرورش گلبهار توضیح داد: هنرستان با کار و مهارت و تمرین است که معنا پیدا می‌کند و بر مبنای دستورالعمل وزارت‌خانه هنرستان‌ها و مدارس با تعداد دانش‌آموز زیر ۵۰ نفر کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود.

وی تشریح کرد: این موضوع از حیطه شرح وظایف و تصمیم‌گیری آموزش‌و پرورش گلبهار خارج بوده و  با توجه به ابلاغیه وزارت‌خانه، ما نیز موظف به رعایت قوانین و ضوابط ابلاغی هستیم.

سلامت دانش‌آموزان؛ اولویت آموزش و پرورش

حیرانی افزود: سلامت دانش‌آموزان اولویت ما بوده پس با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی، دانش‌اموزان می‌توانند از این پس در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند.

وی متذکر شد: چه اجباری برای معلمی که ۸ ساعت از زمان خود را برای آموزش حضوری در کارگاه‌ها به مدرسه آمده وجود دارد که عصرها نیز در فضای مجازی به آموزش بپردازد.

اتمام دروس تئوری در رشته‌های فنی

حیرانی تشریح می‌کند: به گفته معلمان تمام دروس تئوری هنرستان‌ها در این ۴ ماه آموزش داده شده و اکنون دیگری بحثی برای ارائه در فضای مجازی ندارند و تنها فعالیت‌های کارگاهی نیاز است.

وی تاکید کرد: هیچ اجباری برای حضور دانش‌آموزان در کارگاه‌ها و مدارس نبوده و هیچ نمره‌ای از ان‌ها نیز کسر نمی‌شود.


اینستاگرام کلام تازه را دنبال کنید


معاون آموزشی آموزش و پرورش گلبهار در پایان خاطر نشان کرد: به مرور دانش‌آموزان وقتی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در مدارس را مشاهده کنند کم‌کم این اعتماد به حضور در مدارس افزایش پیدا کرده و می‌کند.

فراگیری دانش فنی با حضور در کارگاه‌ها میسر است

وی تشریح کرد: دانش‌آموز هنرستانی که با حضور در کارگاه‌های فنی باید آموزش و مهارت ببیند در صورتی که این آموزش‌ها را دریافت نکند چه آینده کاری و مهارتی پیش رو دارد؟

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند