• امروز : یکشنبه - ۶ مهر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 10 - صفر - 1442
  • برابر با : Sunday - 27 September - 2020
1
پیگیری کلام تازه از اقدامات صورت گرفته در خصوص ارتقاءگلبهار؛

شهرستان شدن گلبهار؛ چشم انتظار تصویب هیئت دولت

  • کد خبر : 9737
  • 24 شهریور 1399 - 12:09
شهرستان شدن گلبهار؛ چشم انتظار تصویب هیئت دولت
کلام تازه | بی‌شک شهروندان نیازمند حمایت همه جانبه و علی‌الخصوص عملی از جانب استاندار محترم برای پیگیری هرچه سریعتر شهرستان شدن گلبهار هستند. تسریع روند تصمیم‌گیری در این حوزه یکی از نیازهای کنونی و البته اساسی گلبهار است و در این میان باید هیات دولت و وزارت کشور کمی توجه ویژه به این موضوع مبذول فرمایند.

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – مهناز اصغری | موضوع تقسیمات کشوری حدود ۱۱۳ سال قبل به ادبیات قانون‌گذاری ایران راه یافت و از آن روز تاکنون این قانون تحولاتی را پشت سر گذاشته است. نخستین قانون تقسیمات کشوری سال ۱۲۸۵ تحت عنوان قانون ایالات و ولایات تدوین شد و پس از آن در ۱۳۱۶ وظایف فرمانداران و بخشداران مشخص و ایران به استان‌های شمالی، شرقی و غربی و .. تقسیم ‌شد. سومین قانون نیز به سال ۱۳۶۲ بازمی‌گردد که قانون فعلی تقسیمات کشوری را شامل می‌شود. در این قانون شهرستان‌ها، بخش‌ها و دهستان‌ها و شهرها تعریف می‌شوند و شرایط ایجاد هر کدام مشخص شده است.

از منظر کارشناسان، تشکیل بخش‌ها و شهرستان‌های جدید، اداره این مناطق و نیز مناطقی که بخش یا شهرستان جدید از آن‌ها منفک می‌شود را در سیستم اداری تسهیل می‌کند و از این رو، گامی در راستای تمرکز بیشتر برای خدمت مسئولان در همه مناطق محسوب می‌شود.

هم‌چنین در چنین چارچوبی، فرماندار و بخشداری که پیش از این قرار بود پاسخگوی نیازهای توسعه و تلاشگر در مسیر حل مشکلات محدوده وسیع‌تر با جمعیت بیشتر باشد،‌ پس از شکل گرفتن شهرستان و یا بخش جدید، اشراف بیشتری به منطقه محل ماموریت خود دارد و می‌تواند زمان بیشتری را به این موضوع اختصاص دهد.

حسین عباس زاده امامی

ارتقا گلبهار از شهر به شهرستان

حسین امامی نماینده مجلس چناران و گلبهار بیان کرده بود که در دیدار دو جانبه با استاندار موضوع تبدیل گلبهار به شهرستان مطرح و علیرضا رزم‌حسینی قول مساعد داده که این اقدام طی مدت کوتاهی به انجام رسد.

در انتظار نتیجه طرح

محمدرضا قوامی، رئیس گروه تقسیمات کشوری استانداری خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار «کلام تازه» بیان می‌کند: اوایل سال ۹۹ طرح ارتقا گلبهار به شهرستان را برای پیشنهاد به وزارت کشور فرستادیم تا بررسی کنند و در صورتی که حائز شرایط قانونی باشد در هیات دولت مطرح شود.

تائید یا رد این موضوع در مصوبات و اختیارات هیات دولت است و از زمانی که پیشنهاد از استان به وزارت کشور داده می‌شود از دسترسی ما خارج بوده و باید منتظر نتیجه باشیم.

نقش تخصیص بودجه در رشد و پیشرفت شهر

مدیر کل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری خراسان رضوی نیز در ارتباط با تاثیر ارتقا واحدهای تقسیمات کشوری به کلام تازه گفت: ارتقا واحدهای تقسیمات کشوری از جمله قوانینی است که در کشور ما وجود دارد و بی‌شک باعث پیشرفت می‌شود.

وقتی واحدهای تقسیمات کشوری ارتقا  پیدا می‌کنند، بودجه بهتری به آن‌ها تعلق می‌گیرد که می‌تواند در رشد و پیشرفت آن شهر تاثیر به سزایی داشته باشد و قطعا اثر مثبتی در پیشرفت زیرساخت‌ها و توسعه یک منطقه دارد.

نگاه مثبت مسئولین

محمدعلی نبی‌پور بیان می‌کند: از ابتدای امر نیز نگاه ما به مسئله شهرستان شدن گلبهار مثبت بوده است و در همین زمینه طرح توجیهی این موضوع را تهیه و به وزارت کشور ارسال کردیم. در پروسه ارتقا واحدهای تقسیمات کشوری طرح را تهیه کرده و به امضای استاندار محترم می‌رسانیم و سپس کارشناسان وزارت کشور آن را بررسی می‌کنند و سپس آن را به کمیسیون سیاسی دفاعی دولت می‌فرستند و اگر آنجا هم تایید شود، نهایتا به صحن علنی می‌رود و در مصوبات می‌آید.

وی تصریح می‌کند: نکته مورد توجه این است که پس ارسال طرح به وزارت کشور، موضوع دیگر قابل پیگیری از جانب ما نخواهد بود و باید منتظر حصول نتیجه و اعلام رای هیات دولت باشیم که پس از تصویب به ما اعلام شود و یا اگر طرح مورد قبول نباشد، برگشت داده شود.

البته در ارتباط با موضع شهرستان شدن گلبهار، در حال حاضر طرح برگشت داده نشده است، اما این‌که تصویب شده و یا در چه مرحله‌ای است را مطلع نیستیم. در طول این فرایند اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد چرا که مباحث و ملاحظات امنیتی سیاسی وجود دارد و به همین دلیل محرمانه پیگیری می‌شود.

مدیر کل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری خراسان‌رضوی در پایان‌بندی صحبت‌های خود می‌افزاید: بی‌شک ارتقا گلبهار به شهرستان به نفع استان و مردم این شهر است، اما صرفا با ارائه یک طرح نمی‌توانیم بگوئیم حتما باید این موضوع اتفاق بیفتد، چراکه این موضوع باید فرایند کارشناسی خود را پیش ببرد.

صدای ما را بشنوید

موضوع ارتقا گلبهار به شهرستان یکی از مطالبات مهم شهروندان این شهر است. چرا که با این اقدام بخش عمده‌ای از مشکلات آنها برطرف خواهد شد و به طور نمونه پس از شهرستان شدن این شهر، ادارات ملزم به ایجاد شعبه در آن خواهند بود و دیگر نیازی نیست شهروندان برای رسیدن به ادارات چند کیلومتر را طی کنند، بنابراین دسترسی‌ها راحت‌تر، ترددها کمتر و تصادفات جاده‌ای و مصرف سوخت کاهش می‌یابد و در زمان مردم نیز صرفه‌جویی می‌شود.

هم‌چنین با تخصیص بودجه‌های لازم روند توسعه شهری سیر صعودی خواهد یافت و این موضوع در سطح پیشرفت استانی ارجحیت پیدا می‌کند.

دیدگاه بیشتر مسئولان ارشد استان‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که مناطق‌شان آباد شوند و یکی از راه‌هایی که می‌تواند مناطق آنان را زودتر آباد کند بودجه است و یکی از راه‌هایی که سریعتر می‌توانند به این بودجه برسند، ارتقای مناطق به شهرستان است و بدون تردید پیگیری آئین موضوع، حمایت و مطالبه این مسئولین از وزارت کشور و هیات دولت را می‌طلبد.

پیرو صحبت‌های مدیر کل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری خراسان‌رضوی اقدامات مورد نیاز در این زمینه از جانب استان به انجام رسیده است و بی‌شک شهروندان نیازمند حمایت همه جانبه و علی‌الخصوص عملی از جانب استاندار محترم برای پیگیری هرچه سریع‌تر این موضوع هستند.

تسریع روند تصمیم‌گیری در این حوزه یکی از نیازهای کنونی و البته اساسی گلبهار است و در این میان باید هیات دولت و وزارت کشور کمی توجه ویژه به این موضوع مبذول فرمایند.

رسانه «کلام تازه» به عنوان زبان گویای ساکنین این شهر عاجزانه از مسئولین کشوری و حتی استانی درخواست می‌کند که هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف موضوع کنند تا بلکه گامی در راستای بهبود شرایط فعلی گلبهار برداشته شود.

لینک کوتاه : http://kalametazenews.ir/?p=9737

نوشته های مشابه

06مهر
شهردار چناران بازداشت شد
بر اساس خبرهای رسیده؛

شهردار چناران بازداشت شد

05مهر
ساخت قطار برقی مشهدگلبهار شتاب می‌گیرد
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار خبر داد؛

ساخت قطار برقی مشهدگلبهار شتاب می‌گیرد

05مهر
نخبگان ایرانی فریب نمی‌خورند
خطیب جمعه گلبهار بیان کرد؛

نخبگان ایرانی فریب نمی‌خورند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.