• امروز : سه شنبه - ۸ مهر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 12 - صفر - 1442
  • برابر با : Tuesday - 29 September - 2020
3
نایب رئیس شورای اسلامی شهر گلبهار در گفتگو با کلام تازه خواستار شد:

شرکت عمران گلبهار با تمکین به مصوبات شورای شهر، جلوی اختلافات بیشتر را بگیرد

  • کد خبر : 7489
  • 17 اردیبهشت 1399 - 15:04
شرکت عمران گلبهار با تمکین به مصوبات شورای شهر، جلوی اختلافات بیشتر را بگیرد
کلام تازه | نایب رئیس شورای اسلامی شهر گلبهار گفت: شرکت عمران شهر جدید گلبهار با تمکین به مصوبات شورا در پرداخت عوارض به شهرداری، جلوی دامن زدن به اختلاف بیشتر فی‌مابین را خواهد گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه | مهدی فردوسی در گفتگو با کلام تازه ضمن تبریک روز شوراها، با اشاره به رسالت شوراهای اسلامی شهر بیان داشت: در فصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به وضوح در خصوص لزوم تشکیل شوراها و تبیین حوزه فعالیت آن‌ها توضیح داده شده است. مطابق اصل یکصدم قانون اساسی نیز، شوراهای اسلامی شهر برای پیش‌بینی و تسریع در برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و… بوجود آمده است و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند: حل مسائل جاری و روزمره مردم به دست خود مردم، از اثرات تشکیل شوراها می‌باشد. طبق فرموده معظم له، هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نبوده و مکررا در این مورد بیانات مبسوطی را ایراد فرموده‌اند.

نایب رئیس شورای اسلامی گلبهار ضمن ابراز نارضایتی از درآمد اندک و هزینه‌های گسترده‌ی شهرداری گلبهار گفت: با توجه به این‌که شهر گلبهار یک شهر جدید می‌باشد، شاید از نظر عموم مردم روندِ کار شورا با مشکلات کمتری مواجه باشد. در حالی‌که عملاً این‌گونه نیست. شهرداری‌های شهرهای جدید بدلیل توسعه غیرهمگن و نا‌‌متوازنِ محلات، با هزینه‌های جاریِ بالاتر و در عین‌حال با درآمدهای کمتری مواجه هستند و چون شهرهای جدید دارای طرح جامع و تفضیلی مصوب بوده و تغییر در این طرح‌ها بسیار سخت و نادر اتفاق می‌افتد عملاً تغییرات و در پی آن درآمدهای حاصل از فروش تراکم و غیره توسط شهرداری دریافت نمی‌گردد.

پرداخت عوارض؛ معضلی که به سوژه اختلاف تبدیل شده

مهدی فردوسی با تاکید بر این‌که یکی از محل‌های درآمدی هر شهری پرداخت عوارض تفکیک و صدور پروانه ساختمانی توسط مردم و شرکت‌های دولتی و … می‌باشد خاطر نشان کرد: متاسفانه شرکت عمران شهرجدید گلبهار نسبت به پرداخت این‌گونه عوارض قانونی کوتاهی می‌کند که این موضوع به محل اختلافی بین شورا، شهرداری‌های شهرهای جدید و شرکت‌های عمران مستقر در این شهرها تبدیل شده است. به گونه‌ای که عملا و با زیرِ بارِ نرفتن شرکت عمران در این‌گونه پرداخت‌ها، تبعات بسیاری برای آن‌ها داشته و سبب تضعیف آن‌ها شده است.

فردوسی با بیان این نکته که شرکت عمران شهر جدید گلبهار با تمکین به مصوبات شورا در پرداخت عوارض به شهرداری، جلوی دامن زدن به اختلاف بیشتر فی‌مابین را خواهد گرفت تصریح کرد: آن‌چه مسلم است این است که شرکت عمران گلبهار مجبور خواهد بود در آینده طبق ضوابط کار کند که این امر برای کسانی که تاکنون همه کاره شهر بودند یک مقدار سخت است و مقاومت می‌کنند. ولی باید به این نکته واقف باشند که شهرداری گلبهار، حتی اجازه‌ی صدور یک پروانه برای ساختمان احداثی شرکت عمران را به آن‌ها نداده و صدور چنین پروانه‌هایی را، حتی اگر ساختمان مربوط به شرکت عمران هم باشد منوط به پرداخت عوارض و … می‌داند و مسلما از حق طبیعی مردم در این‌خصوص کوتاه نخواهد آمد.

وی ادامه داد: پلمپ ساختمانِ در حال احداثِ شرکت عمران در حاشیه بلوار استقلال به دلیل عدم صدور مجوز قانونی دولت در خصوص دستور عمل ساخت مجموعه‌های اقامتی در شهر گلبهار را یکی از تخلفات این شرکت در گلبهار دانسته و ادعای شرکت عمران در خصوص عدم اطلاع از لزوم اخذ مجوزهای قانونی را نادرست خواند.

مهمترین مشکل شهرداری شهرهای جدید، عدم وجود درآمد پایدار است

نایب رئیس شورای اسلامی گلبهار مهم‌ترین مشکل شوراهای شهرهای جدید و شهرداری‌های این‌گونه شهرها مثل شهر گلبهار را نبودن درآمد پایدار برای شهر دانست و گفت: مورد دیگر بحث قانون نوسازی است که اغلب مجتمع‌های مسکن‌مهر متأسفانه فاقد پایان‌کار بوده و از پرداخت این عوارض خودداری می‌نمایند. به عنوان مثال اگر از مجموع ۴۲ هزار مسکن مهر احداثی حدود ۳۰ هزار واحد پایان‌کار داشته و تمایل به پرداخت عوارض مربوطه داشته باشند درآمد سالانه شهرداری از این بابت، تقریبا حدود ۵ میلیارد تومان خواهد بود.

مهدی فردوسی با بیان این‌که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شورای شهر، چگونگی ایجاد درآمدِ پایدار برای شهرداری و پی‌گیری امور مربوط به ارتقای شهر گلبهار به شهرستان و ایجاد و استقرار ادارات دولتی در شهر گلبهار بوده است گفت: در سالی‌که گذشت قدم‌های مطلوبی در این خصوص برداشته شده و ان‌شاء ا.. مردم شریف گلبهار در آینده‌ای نزدیک از نعمات این اقدامات بهره مند خواهند شد.

اتوبوس‌رانی یکی از چالش‌های کمیسیون حمل و نقل شورای شهر گلبهار است

فردوسی نارضایتی مردم از خدمات اتوبوس‌رانی بین شهری را یکی از چالش‌های کمیسیون حمل و نقل شورای شهر در سال گذشته دانست و اظهار کرد: تحمل این نارضایتی در مقاطعی واقعا برای نمایندگان مردم در شورای شهر دشوار بود و در بعضی از جلسات منجر به گقتگوهای طولانی و بحث برانگیز بین اعضای جلسه و سازمان‌های مرتبط می‌شد. و با توجه به قانون کشور، عملاً ادامه‌ی کار و فعالیت اتوبوس‌رانی بین شهری می بایست به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای واگذار می‌شد. ناچاراً ضمن پیگیری در بهبودِ خدمات‌رسانی به شهروندان توسط ناوگان برون شهری، تمرکز شهرداری روی ناوگان درون‌شهری قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: با توجه به این‌که ناوگان اتوبوس‌های درون‌شهری مربوط به شهرداری گلبهار بسیار مستهلک و شاید بجرات بتوان گفت تا حدودی از کار افتاده بودند پس از بررسی و استفاده از تجارب کارشناسان، مقرر شد در اولین اقدام، حدود ۲۰ دستگاه از این ناوگان با هزینه‌ای بالغ بر بیش از یک میلیارد تومان به‌نحوی بازسازی شود که برای شهروندان قابل استفاده بوده و در مراحل بعدی بازسازی ظاهری نیز انجام گردد که آن‌هم تابع پرداخت هزینه‌های بیشتری می‌بود. که خوش‌بختانه با تلاش و همت مضاعف این امر تحقق و اتوبوس‌های درون‌شهری در مسیر ارائه خدمات به مردم قرار گرفت.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر گلبهار به بهبود فاصله‌های خطوط اتوبوس درون شهری اشاره و تصریح کرد: سر فاصله‌ی خطوط، با گذشت زمان و با انتخاب مسیرهای جدید بهبود بخشیده شد. اما در پایان سال ۹۸ متأسفانه با مشکل بروز و شیوع ویروس کرونا در سطح کشور مواجه شدیم و بالطبع می‌بایست اتوبوس‌رانی شهر گلبهار نیز در جهت کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری تمهیدات ویژه‌ای را برای آن در نظر می‌گرفت.

فردوسی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره کادر درمانی و پرستارانی که در این ایام به درجه رفیع شهادت نائل گردیده‌اند شهروندان را به خود مراقبتی، عدم تردد غیر ضروری در شهر و در خانه ماندن برای حفظ سلامت و عدم اشاعه ویروس کرونا دعوت نمود و گفت: پس از اعلام شیوع ویروس کرونا در کشور، در اولین اقدام، ضدعفونی کردن اتوبوس‌ها بصورت روزانه و کنترل بهداشت رانندگان در دستور کار قرار گرفت و با درایت نیروهای خدوم شهرداری، ضمن آموزش به رانندگان جهت حفظ بهداشت فردی و استفاده از ماسک و دست‌کش، روزانه اتوبوس‌ها را در چندین مرحله ضدعفونی کردند. تا این‌که جلوی پیشرفت و هم‌ گیری این ویروس منحوس گرفته شود و نهایتا در اقدام بعدی، در اواخر اسفند، مانند سایر شهرها در ابتدا ناوگان اتوبوس‌رانی در ساعات مشخص به ارائه خدمات به مردم پرداخته و بعد از آن به طور کامل تعطیل شد تا آسیب کمتری به شهروندان عزیزمان برسد.

تحقق بودجه ۲۴۰ میلیاری مصوب شورای شهر توسط شهرداری گلبهار

وی تحقق بودجه ۲۴۰ میلیاردی مصوب شورا توسط شهرداری گلبهار در سال ۹۸ را نتیجه همکاری و تلاش مردم، اعضای شورای شهر و شهرداری گلبهار دانست و تاکید کرد: با توجه به آغاز فعالیتِ شهردار گلبهار در ابتدای سال ۹۸ و هم‌چنین مشکلاتِ مالی عدیده‌ای که در آن‌زمان گریبان‌گیر شهرداری گلبهار بود تحقق بودجه مصوب شورا کار بسیار بزرگی بود و این امر در حالی رخ داد که اکثر شهرداری‌های کشور نتوانسته‌ به بودجه مصوب دست یابند و این امر به‌خوبی توسط شهرداری گلبهار صورت گرفته بود.

فردوسی افزود: در بحث عمرانی نیز شهرداری با توجه به بضاعت مالی و مشکلات عدیده‌ای که با آن دست و پنجه نرم می‌کرد توانست در حوزه‌های مهمی از جمله رفع آب‌گرفتگی معابر، که هر ساله با کوچک‌ترین بارندگی باعث نارضایتی مردم می‌گردید اقدامات در خور تقدیری را انجام دهد بنحوی که نتیجه این اقداماتِ کارشناسی و اتخاذ تدابیرِ عملیاتی فنی این بود که امسال شاهد آب‌گرفتگی معابر که باعث نارضایتی مردم شود نبودیم.

وی در خاتمه لکه‌گیری و روکش آسفالت، پیاده‌روسازی، گل‌آرایی معابر و … را از دیگر اقداماتِ مطلوبِ صورت گرفته شده توسط شهرداری گلبهار دانست و تاکید کرد: تمامی اقدامات صورت گرفته و اقدامات دیگری که در آینده توسط شورای اسلامی شهر و پرسنل شهرداری گلبهار انجام خواهد شد در جهت تامین و جلب رضایت مردم می‌باشد زیرا بر این اصل اعتقادِ راسخ داریم که مردم گلبهار شایسته بهترین‌ها هستند و در حد توان‌‌مان در جهت تحقق این باور قلبی از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهیم کرد.

لینک کوتاه : http://kalametazenews.ir/?p=7489

نوشته های مشابه

07مهر
بازداشت کارکنان متخلف مرتبط با شرکت گاز
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان چناران خبر داد؛

بازداشت کارکنان متخلف مرتبط با شرکت گاز

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.