۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۹
شاه‌بیت غزل گلبهار، ارتقا آن به شهرستان است

شاه‌بیت غزل گلبهار، ارتقا آن به شهرستان است

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – ریحانه موسوی | حسین امامی‌راد در جلسه‌ای که با حضور شهردار، اعضای شورای اسلامی و مدیران شهرداری گلبهار، پیرامون مسئله ارتقاء آن به شهرستان، در محل سالن جلسات شهرداری این شهر برگزار شد، بیان کرد: در زمان تبلیغات پیش از انتخابات، به مردم ‌گفتیم که چهار محور اولویت برنامه‌های ما است که به ترتیب شامل ارتقاء گلبهار به شهرستان، حمل و نقل، بیمارستان وآرامستان است؛ اما اکنون با توجه به شرایط ناشی از کرونا بیمارستان اولویت بیشتری دارد و جای حمل و نقل را می‌گیرد.

وی بیان کرد: پنج شهر در حوزه کاری من قرار دارد که ارائه خدمت، مستلزم داشتن نگاه عادلانه به تمام حوزه‌ها است، اما در خصوص گلبهار با آقای رحمانی فضلی، آقای جهانگیری، آقای امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور و آقای سیمایی به صورت ویژه صحبت کردم، زیرا به مردم داده بودیم این دغدغه قبل از پایان سال صورت پذیرد.

قطار بین شهری؛ بزرگترین دغدغه استانی ما

امامی‌راد با اشاره به پیگیری موضوع قطار بین شهری اظهار کرد: بزرگترین پروژه فعال درون استانی ما، قطار بین شهری است و می‌توانیم روی آن مانور دهیم، اما باید دست به دست یکدیگر دهیم تا به سامان برسد. بنا‌بر‌این اکنون که گلبهار به شهرستان ارتقاء یافته، باید تمام تلاش خود را معطوف کنیم تا مردم، طعم خدمات دولت را بچشند. اکنون تمام ادارات و نهاد‌های خدمت‌گذار باید در اینجا مستقر شوند تا تفاوت‌ها با زمانی که شهرستان نبود به طور کامل احساس گردد.

وی در بیان اهمیت نهاد شهرداری تصریح کرد: اگر بخواهیم  یک مثلث برای خدمت در هر استان تعریف کنیم، سه ضلع آن را مجموعه استانداری، مجمع نمایندگان و شهرداری‌ها تشکیل می‌دهند. در خصوص خراسان رضوی این مثلث تبدیل به مربع می‌شود که یکی دیگر از اضلاع آن آستان قدس است، بنا‌بر‌این باید از این ظرفیت، به عنوان مکمل سه ضلع دیگر استفاده کرد.

تخصیص اعتبار برای ایجاد مراکز آموزش عالی اکنون بسیار سخت است

نماینده مردم شریف شهرستان‌های چناران و بینالود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهرداری‌ها باید سه شاخصه کاری داشته باشند؛ اول تلاش مضاعف صرف زیبا سازی شهر شود. دوم، ارائه خدمات عمومی شاخص  به مردم و سوم ایجاد درآمد‌های پایدار؛ که موارد دیگر در ذیل این‌ها متصور می‌شود. من از آمدن دانشگاه غیر انتفاعی به گلبهار ناراحت نیستم اما ای کاش این ظرفیت در چناران نیز باقی می‌ماند و مشابه آن هم در گلبهار نیز ایجاد می‌شد، نه اینکه از چناران حذف گردد، زیرا تخصیص اعتبار برای ایجاد مراکز آموزش عالی اکنون بسیار سخت است. اکنون دانشگاه آزاد از ما درخواست کرده تا در حوزه چناران به آن فضایی آموزشی بدون دریافت هزینه اختصاص دهیم، دانشگاهی که خود، شهریه هم دریافت می‌کند. باید مجموعه شهرداری و شرکت عمران را در کنار یکدیگر ببینیم.

وی با تاکید برلزوم بروز بودن حق و حقوقات کارگران و تشکر از اقدام خوب شهرداری گلبهار در پرداخت به موقع آن، خاطر نشان کرد: اگر نگاه، نگاه خدمت باشد باید مجموعه شهرداری و شرکت عمران را در کنار یکدیگر ببینیم، زمانی مردم می‌توانند از بهترین خدمات استفاده کنند که این دو شرکت و نهاد، در کنار یکدیگر باشند و ما نیز هرکجا لازم باشد ورود پیدا کرده و کمک خواهیم کرد.

تلاش برای افزایش ضریب رضایتمندی مردم

حسین امامی‌راد در پایان سخنان خود عنوان کرد: بحث آرامستان در برنامه‌های ما قراردارد و با استاندار جدید، جلسه‌ای در خصوص آن برگزار خواهیم کرد تا ایشان را پای کار بیاوریم. به روز بودن حق و حقوقات کارگری نیز یکی از نیاز‌های ویژه و به‌جا است که شهرداری گلبهار در این خصوص خوب عمل نموده است، هرچند شهروندان نیز باید به تکالیف خود در پرداخت حق و حقوق شهر و شهرداری عمل کنند تا مدیریت شهری بتواند خدمات بهتری به آنان ارائه نماید و اگر ضریب رضایت‌مندی مردم افزایش پیدا کند، حضور گسترده‌تری در همراهی نظام و نیز انتخابات پیش‌رو همچون گذشته خواهند داشت.

انتظار داریم کلیه ادارات در گلبهار مستقر شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر گلبهار نیز حضور دکتر امامی نماینده مردم شریف شهرستان‌های گلبهار، چناران و بینالود را خیر مقدم عرض نموده و افزود: این حضور را در شهرداری گلبهار به فال نیک می‌گیریم. انشاءالله با کمک شما و سایر دوستان، مشکلات شهر را که گریبان‌گیر مردم می‌باشد، بتوانیم با همدلی و همکاری حل و برطرف نمائیم و باری از مشکلات مردم برداریم.

محمد حسین بابایی افزود: از شهردار گلبهار  که حق والانصاف از ابتدا کارشان را با جدیت در شهر شروع کرده و برنامه‌های خاصی داشته و شرایط گذشته را بهبود بخشیده‌اند، به صورت ویژه تشکر می کنیم و کار و نتیجه عملکرد ایشان، برای مردم نیز واضح و روشن می‌باشد و این محقق نشد جز با پشتیبانی و حمایت‌های اعضای شورای اسلامی و همچنین مدیران و کارشناسان شهرداری گلبهار که یار و همدل شهردار می باشند.

وی در ادامه گفت: می‌بایست شهرستان شدن گلبهار را به مردم عزیز تبریک عرض نموده و این ارتقاء نتیجه تلاش همه عزیزان بود که با پیگیری دکتر امامی انجام پذیرفت و خبر مسرت بخش داده شد. انتظار داریم با توجه به شهرستان شدن گلبهار، کلیه ادارات در شهر مستقر شوند تا خدمات مناسب ارائه شود. همچنین فردی را در مسئولیت فرمانداری منصوب کنید که صاحب تجربه باشد تا مسائل و مشکلات را با کمک سایر مسئولین برطرف نماید.

شفاف‌سازی مالی و اداری در شهرداری گلبهار انجام شد

شهردار گلبهار نیز در این جلسه گفت: جمعیت شهر گلبهار در سال۹۵ حدود ۳۶ هزار و۷۰۰ نفر بوده اما اکنون با شاخص‌هایی که وجود دارد جمعیت شهر چندین برابر شده که بدون حمایت و پیگیری‌های  شورای اسلامی از شهرداری، اقدامات و خدماتی که در این مدت  انجام شده، امکان‌پذیر نبود. در حال حاضر نیز با اتحاد و همدلی بی‌مانندی که بین اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری وجود دارد قدم‌های بزرگی جهت ارتقای خدمات عمومی و مدیریت شهری برداشته شده است.

سیدابوالفضل فاضلی حق‌پناه در جلسه‌ای که با حضور حسین امامی نماینده مردم شریف شهرستان‌های گلبهار ، چناران و بینالود در مجلس شورای اسلامی برگزار شد بیان کرد: شاید اولین بحثی که در حوزه شهرداری نیاز به باز‌نگری، تجدیدنظر و برنامه‌ریزی مجدد داشت، شفاف‌سازی در مباحث اداری و مالی، پایش نیروهای انسانی و مدیریتی، ایجاد درآمد، قانون‌مند شدن سیستمی و پرهیز از هر‌گونه حاشیه در مباحث درون سازمانی  شهرداری بود.

“ایزو” به گلبهار می‌آید

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مباحثی که ما به جد پیگیرآن هستیم و به زودی به ثمر خواهد نشست، ایجاد مباحث سیستمی به خصوص «ایزو» در مجموعه شهرداری گلبهار است، که تمام فر‌آیند‌سازی آن انجام شده و به زودی برنامه استانداردسازی را در شهرداری گلبهار به طور کامل خواهیم داشت. از مهم‌ترین مباحثی که در حوزه مالی- اداری انجام شده راه‌انداختن سیستم حسابداری تعهدی است که این شهرداری در این زمینه جزو اول یا دومین‌ها است.

فاضلی حق پناه خاطرنشان کرد: در حقیقت شرایط ما به گونه‌ای شده است که می‌توانیم تفریق بودجه شهرداری را روزانه  به مراجع ذی ربط ارائه دهیم که این امر با  برنامه‌ریزی درست در حوزه اداری و مالی و به خصوص شفاف‌سازی‌های لازم محقق شد. از نکات دیگری که در این خصوص وجود داشت استاندارد سازی، قانون‌مند کردن و نیز ارتقای حوزه‌های خدمات‌رسانی عمومی و نیز نحوه پاسخ‌گویی به مردم است.

تبدیل تهدید‌ به فرصت

وی با بیان اینکه شهرداری گلبهار، تازه تاسیس و کوچک است اما قدم‌هایی که برداشته بسیار بزرگ است؛ گفت: فقط تعدادی از کلان‌شهر‌ها توانسته‌اند بحث شهر الکترونیک را پیاده‌سازی کنند و ما می‌توانیم اعلام بکنیم که شهرداری گلبهار نیز وارد این بخش شده، هزینه کرده و در حال برنامه‌ریزی است تا بتواند اکثر مباحث سازمانی را به صورت سیستمی جلو ببرد. شیوع ویروس کرونا که در انتهای سال گذشته اتفاق افتاد و تاثیرات منفی که در حوزه‌های مختلف در آمدی و مدیریت شهری گذاشت، یک تهدید بود، اما شعار ما این است که تمام تهدید‌ها را تبدیل به فرصت کنیم و یک نمونه از این فرصت‌سازی، ایجاد سیستم  شهرداری الکترونیک و شهروند الکترونیک در شهرداری گلبهار است.

شهردار گلبهار تصریح کرد: شهرداری ما در حوزه پایش نیرو‌های اداری اقدامات خوبی انجام داده است،  شهرما شهری زنده و پویا است و خدماتی پویا و به روز می‌خواهد. چند اتفاق مهم نیز برای اولین بار در تاریخ شهرداری گلبهار رقم خورد که از مهمترین آن، پرداخت به روز حقوق کارگران زحمتکش شهرداری می‌باشد.

قول وزیر راه و شهرسازی چه شد؟

وی با درخواست مساعدت از حسین امامی‌راد، نماینده مردم چناران و بینلود در مجلس شورای اسلامی جهت پیگیری مباحث، درحوزه منابع و در آمدی گفت: درخصوص نحوه برنامه ریزی شهری همیشه سه سوال وجود دارد؛ کجا هستیم؟ ( یعنی شرایط و وضعیت موجود ما چیست ؟) به کجا می‌خواهیم برسیم؟ و برنامه‌ای که در این خصوص داریم چیست؟ یکی از مهم‌ترین مسائل در حوزه فنی و عمران، بحث آسفالت و قیر است که ما نیازمند این هستیم که بتوانیم از منابع در دسترس استفاده کنیم. وزیر راه و شهرسازی در گذشته در خصوص ۵ هزار تن  قیر قولی  دادند که اگر بتوانیم آن را با کمک دوستان در شرکت عمران، دریافت کنیم، تحول خوبی را  در سطح شهرخواهیم داشت.

فاضلی حق‌پناه تبیین کرد: ما در سال گذشته به دلیل آسفالت شکافی‌ها و سایر مسائل، بیش از ۱۷ تا ۱۸ هزار متر مربع لکه‌گیری داشته‌ایم که این حجم بالای تخریب در بحث آسفالت‌ها باید مدیریت و کنترل شود و در این رابطه از اداره آبفا، برق و گاز تقاضا کردیم که اقدامات خود را با هماهنگی بیشتر انجام دهند. متاسفانه تخریب‌هایی که در حوزه آسفالت در شهر گلبهار داریم، بسیار زیاد است و با منابع درآمدی که داریم نیازمند کمک دولت هستیم‌.

وی افزود: دریافت اندک شهرداری گلبهار از سرفصل ارزش افزوده نیز از نکاتی است که می بایست به طور ویژه پیگیری و حق و حقوق مردم گلبهار پرداخت گردد.

گلبهار، دارنده یکی از بهترین شاخص‌های  فضای سبز

شهردار گلبهار  با اشاره به اینکه بحث احداث و نگهداری مبلمان شهری در  پارک‌ها و سطح شهر هزینه‌های بالایی را می‌طلبد؛ ابراز کرد: ما در حوزه فضای سبز، یکی از بهترین شاخص‌ها را در سطح استان و کشور داریم و نیازمند آن هستیم تا از این دست‌ آورد به  خوبی حمایت کنیم. همچنین بحث احداث خط لوله برگشت پس‌آب فاضلاب نیز بسیار مهم و حیاتی است. زیرا باید بتوانیم درون شهر از آن استفاده کنیم، در غیر این صورت در فاز‌های آینده شهر به شدت مشکل بر‌می‌خوریم و امکان تامین آب فضای سبز را نخواهیم داشت در این خصوص حداقل یک تا دو چاه آب نیز برای فضای سبز نیاز داریم، شایان ذکر است هزینه احداث خط لوله  برگشت پس آب فاضلاب نیز ده‌ها میلیارد تومان برآورد شده که از توان ما خارج می باشد.

احداث کانال رفع آب‌های سطحی در ۱۱ساعت

شهردار گلبهار اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در حوزه دفع آب‌های سطحی انجام شد احداث کانالی بود که با توجه به سیلاب‌های سال گذشته و در مدت ۱۱ ساعت، برنامه ریزی، حفاری و در یک بازه زمانی مشخص، تکمیل شد که از آن روز به بعد، هیچ‌گونه سیلاب و آب گرفتگی در بخش‌های میانی شهر به وجود نیامد.

فاضلی حق‌پناه افزود: یکی از دیگر اقدامات، تجهیز و تکمیل  ساختمان فرهنگ‌سرای شهر بود؛ که توانستیم آن را به اتمام برسانیم. در بحث ایمن‌‌سازی و مناسب‌سازی معابر در حال حاضر یکی از شهرهای پیشرو‌ در سطح استان هستیم. رنگ‌آمیزی جداول سطح شهر را در حدود ۷۰ درصد انجام داده‌ایم و بخش‌های باقی‌مانده را بزودی انجام خواهیم داد.

وی تشریح کرد: در امر حمل و نقل با توجه به اجرای ابلاغیه‌ شورای ترافیک استان، در ابتدای سال گذشته، حوزه برون شهری از درون شهری جدا شد که معضلات بسیار بزرگی را برای مردم گلبهار به وجود آورد، با توجه به خروج شرکت‌های طرف قرارداد، تعداد اتوبوس‌های فعال سطح شهر نیز در آن زمان دو عدد بود، اما در حال حاضر ۲۰ عدد اتوبوس باز‌سازی شده داریم؛ که در حوزه کمی و در سر فاصله اتوبوس‌های درون شهری  به حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رسیده‌ایم  و اکنون نیز بحث کیفی‌سازی اتوبوس‌ها را آغاز کرده‌ایم، اگر بتوانیم از وام تبصره ۱۸ که در حال حاضر فقط به کلان شهر‌ها داده شده است، استفاده کنیم، می‌توانیم تا پایان سال بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل درون‌شهری را  به بهترین وجه انجام دهیم.

رسیدگی به کمبودهای موجود

شهردار گلبهار با تشکر از آقای دکتر محمد دهقان و آقای دکترحسین امامی‌راد به جهت تلاش‌های ارزنده  برای تبدیل گلبهار به شهرستان گفت: چند نکته در شهر گلبهار باعث نگرانی است که مهم‌ترین آن بحث مساکن مهر است ، حدود  ۴۲ هزار واحد در این شهر وجود دارد که یکی از مباحثی که نیاز به پیگیری ویژه دارد موضوع  پایان‌کار آنان است. ضمنا  ما ده‌ها هزار نفر را در مجتمع‌هایی که مرتفع‌سازی شده‌اند ساکن کرده‌ایم اما شهرداری گلبهار حتی یک عدد نردبان آتش‌نشانی ندارد.

سرقت‌ها امان ما را بریده است.

وی عنوان کرد: ما در حوزه شهر، مسائل و مشکلات زیادی داریم. حجم تخریب‌ها بسیار گسترده است که باید فرهنگ‌سازی گردد. اما حجم سرقت‌ها امان مارا بریده است که از دوستان نیروی انتظامی تقاضای کمک کردیم ؛ما نمی‌توانیم برای تمام پارک‌ها ‌و خیابان‌ها، نگهبان ۲۴ ساعته بگذاریم، بسیاری از تاسیسات شهری ما به سرقت رفته است.

فاضلی حق‌پناه شهردار گلبهار در پایان سخنان خود گفت: از دیگر بزرگترین مشکلات شهرداری گلبهار، بحث نیروی انسانی است و چارت سازمانی جدید ما هنوز توسط استانداری محترم ابلاغ نشده، که اگر این مهم انجام پذیرد  بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد ، همچنین در حوزه تجهیزات در بحث ماشین آلات تقریبا صفر هستیم. ارتقای درجه شهرداری گلبهار از یک به هفت نیز از دیگر اقدامات خوب شهرداری در این مدت بوده است که انتظار می رود با افزایش شاخص های شهری، این ارتقاء به درجه ۸ یا ۹ نیز به زودی انجام پذیرد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند