سرپناهی برای یک خانواده

سرپناهی برای دو خانواده

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – مهناز اصغری | در سیزدهمین شماره ماهنامه «کلام تازه» گزارشی منتشر شد که از وضعیت نامناسب دو خانواده در چناران خبر می‌داد؛ این دو خانواده از حوالی اردیبهشت ماه سال جاری، در میدان انفرادیِ بلوار منتهی به مسکن مهر، در لوله‌های فاضلاب بدون استفاده زندگی و حتی نان شب آن‌ها را گاها اهالی آن منطقه تامین می‌کردند.

پس از انتشار این مطلب با پیگیری‌های دلسوزانه و مصرانه رئیس دادگستری چناران، این دو خانواده چنارانی بی‌سرپناه که در لوله‌های فاضلاب گذران عمر می‌کردند، مورد حمایت قرار گرفته و به دستور رئیس دادگستری چناران مقرر گردید ظرف  مدت بسیارکوتاهی، مکان مناسبی برای اسکان آن‌ها در نظر گرفته شود.

بازدید مسئولین از محل فوق

صبح دیروز هیاتی متشکل از مسئولین چناران همچون رئیس دادگستری، رئیس اداره بهزیستی، رئیس کمیته امداد، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین ۳نفر از اعضای شورای اسلامی شهر چناران از محل فوق بازدید به عمل آورده و به دستور رئیس دادگستری چناران مقرر گردید به سرعت شرایط اسکان این افراد توسط اعضای شورای شهر فراهم گردد.

در ابتدای امر و قبل از حضور اعضای شورای اسلامی شهر چناران در محل، رئیس دادگستری چناران در تماسی تلفنی با یکی از اعضای شورای شهر، مسئله را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و زمانی که از اطلاع یک ماهه شورای اسلامی شهر چناران از اسکان این دو خانواده در این مکان مطلع گشت با گلایه‌مندی بیان کرد: شما با انتخاب مردم به این جایگاه رسیده‌اید و اگر شما نماینده این مردم هستید، چرا تا کنون برای وضعیت اسفبار این خانواده چاره‌ای نیندیشیده‌اید ؟

شما منتخب مردم هستید و باید مشکلات مردم را رفع کنید

حشمتی افزود: حتی اگر این دو خانواده از اهالی چناران نباشند و تبعه محسوب شوند، بازهم موظف بودید که در حیطه وظایف و اختیارات خود برای حفظ آبروی شهر و جلوگیری از سایر تبعات، اقدامی در جهت اسکان آن‌ها انجام دهید.

وی در بخش دیگری از گفتگوی تلفنی خود مطرح کرد: شما منتخب مردم هستید و وظیفه شما طبق قانون آن است که تمام مشکلات شهری را بررسی کرده و آنچه در اختیارات شماست را حل کنید. همچنین باید بخش دیگری از اقدامات را که به پیگیری‌های سایر دستگاه‌ها و ادارات دیگر نیاز دارد با مکاتبه، پیشنهاد و ارائه راهکار رفع کنید.

توضیحات و توجیهات اعضای شورا

پس از مدت نسبتا کوتاهی مهدی کارگر نائب رئیس شورا، ابولقاسم دشتی رئیس کمیسیون فرهنگی شورا و همچنین علی بابایی یکی از اعضای شورای اسلامی شهرستان چناران در محل حاضر شدند. در ابتدای ورود که به گونه‌ای، اعلام کردند که از وضعیت این خانواده در این مکان مطلع نبودند. اما پس از پافشاری رئیس دادگستری مبنی بر اینکه پروژه شهرداری آنجا بوده و تقریبا غیر ممکن است بی اطلاع باشند، پیرو اسکان نامناسب این خانواده در این مکان توضیحاتی را ارائه و به واقع تلاشی برای دفاع از خود کردند. توضیحاتی همچون اینکه؛ بحث ساماندهی چند وجهی است و دیگر سازمان‌ها باید ورود پیدا کنند و تقسیم وظایف سازمانی صورت گیرد. توجیهاتی در خصوص اینکه اعتباری برای رسیدگی به این امور در شهرداری و شورا ندارند و یا شهروندان به شهرداری بدهکارند و شهرداری بودجه‌ای ندارد!

سرپناهی برای یک خانواده

به رئیس شورای شهر اطلاع داده بودم

در ادامه اما رئیس بهزیستی چناران بیان کرد: در خصوص گذران زندگی این دو خانواده در این مکان تصاویر و مستندات را حوالی دوماه پیش برای حسین سپهری، رئیس شورای شهر در واتساپ ارسال کردم و اعلام کردم که بحث آبروی شهر در میان است. چرا که این منطقه بالای شهر ما است و صحیح نیست چنین شرایطی در آن وجود داشته باشد.

اگر امشب اقدامی نشود، به عنوان ترک فعل، اعلام جرم می‌کنم

در تمام طول مدت این بازدید، بارها رئیس دادگستری به مسئله وظایف شورای شهر و شهرداری در این خصوص اشاره و از اقدامات آن‌ها گلایه کرد. وی همچنین در بخشی از صحبت‌های خود به نیاز به راهکاری برای ایجاد گرمخانه اشاره کرد.

حشمتی گفت: قانون‌گذار می‌گوید شورای شهر، اداره امور شهر را به عهده دارد و به گفته خود اعضا، آن‌ها طبق قانون، حد نظارت بر ادارات دارند. چه شده است که در زمان اجرا، به دنبال کمیته و سیستم و غیره هستند؟

وی ادامه داد: جزو وظایف شورا و شهرداری است که محرومین را شناسایی کنند و اگر خود آنها اعتباری برای کمک کردن ندارند، در جهت جذب کمک‌های مردمی و خیرین اقدام کنند و این کمک‌ها را به سمت چنین افرادی گسیل کنند.

رئیس دادگستری با اشاره به بخشنامه «ترک فعل»و دستوالعمل اخیر ریاست قوه قضائیه  بیان کرد: ما قاطعانه به دنبال ترک فعل مسئولین هستیم. چراکه تا کنون به دنبال این بودیم که چه مسئولی جرم انجام می‌دهد؟ اما حالا به دنبال این موضوع هستیم که کدام مسئول وظایف قانونی خود را به انجام نمی‌رساند تا بر اساس قانون ترک فعل برای او جرم تلقی کنیم.

وی در پایان‌بندی صحبت‌های خود تاکید کرد: من از طرف تمام مسئولین شهر از این دو خانواده عذرخواهی می‌کنم. ما برای مردم هستیم و بدون مردم، فلسفه وجودی نداریم. هرچند همه دستگاه‌ها باید در این خصوص همکاری کنند، اما وظیفه نظارت بر تمام آنها بر عهده شورا است. اگر امشب این دو خانواده هنوز در همین مکان ساکن باشند، به عنوان ترک فعل، اعلام جرم می‌کنم.

یک خبر خوب؛ وعده‌ها عملی شد!

در پایان این بازدید با دستور موکد رئیس دادگستری چناران، مقرر گردید که تا قبل از تاریک شدن هوا، شرایط اسکان موقت این افراد توسط اعضای شورای شهر در مکانی به انجام رسد.

این اتفاق نیز در مدت چندساعته کوتاهی رخ داد و این دو خانواده به همت رئیس دادگستری، شب را در سرما نگذراندند و مکانی در اختیار آنها قرار داده شد.

بدون تردید هر مسئولی در مقام اجرا است که سنجیده می‌شود و به حق، رئیس دادگستری چناران دلسوزانه موضوع را بررسی و پیگیری کرد. امیدواریم این اسکان موقت توسط اعضای شورا، تنها برای رفع مسئولیت نبوده و به دنبال شانه از زیر بار مسئولیت خالی کردن نباشند. بدون تردید اعضا و رئیس شورای شهر از این موضوع مطلع بوده‌اند….


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند