۰۸ / ۰۹ / ۱۳۹۹
Asia/Tehran 21:05
روز جهانی ناشنوایان

زبان‌های اشاره برای همه !

02:00۰

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – فاطمه آزاد | ناشنوایان در دنیای ساکت خود و با زبان اشاره خود، کلامی مملو از احساس دارند. سکوت پر معنایی که با هنرمندی انگشتان دست و لب‌خوانی به فرصتی برای ارتباط بدل شده است.

زبان اشاره که باشد، ناشنوا با دیگران برابر است و آسیب شنوایی محدودیتی است که با فراگیر‌سازی فرصت‌ها و امکانات جامعه و ظرفیت‌سازی لازم جهت بهبود خدمات، شرایط حضور فعال ناشنوایان و کم شنوایان را کم رنگ نخواهد کرد.

با دسترسی مطلوب آنان به رسانه، منابع آموزشی، فضاهای مجازی وآگاهی مردم از مشکلاتی که ناشنوایان دارند می توان ثابت نمود ناشنوایی صرفاً یک محدودیت است و ناشنوایان با بهره گیری از ذهن خلاق و پویا، دستان توانمند و چشمان تیز بین شان در عرصه‌های شغلی و اجتماعی موفق خواهند بود.

سازمان بهزیستی با توسعه خدمات توانبخشی و ارائه خدمات توانپزشکی کاشت حلزون و سمعک، باطری سمعک و غربالگری نوزادان در راستای پیشگیری و شناسایی بهنگام آسیب‌های شنوایی و اجرای برنامه‌های حرفه آموزی و اشتغال و توانمند‌سازی و پرداخت شهریه دانشجویان کم‌شنوا و نا‌شنوا در راستای حمایت از حقوق معلولین با ایجاد همراهی و همدلی آحاد جامعه به دنبال حضور فعال و موفق این عزیزان می باشد.

از همه خیرین و نیک اندیشان که در راستای تامین نیازهای توانپزشکی ناشنوایان عزیز ما را همراهی نموده‌اند، کمال سپاس و تشکر دارم.

هم اکنون تعداد ۳۲۰ پرونده معلولیت شنوایی در شهر های چناران وگلبهار فعال است. در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۹ تعداد ۵۳۰ نوزاد تحت غربالگری شنوایی قرار گرفته‌اند.تعداد ۲ نفر کاندید کاشت حلزون می باشند.

در حال حاضر تعداد ۲۳ دانش‌آموز و ۲ دانشجو ناشنوا در شهرستان مشغول به تحصیل هستند.

از جمله خدمات اداره بهزیستی به این عزیزان تحویل سمعک و باطری سمعک، کمک هزینه کاشت حلزون، پرداخت هزینه  تعمیر و تعویض دستگاه کاشت حلزون، پرداخت تسهیلات اشتغال، کمک هزینه تحصیل در دانشگاه، کمک هزینه ازدواج و غیره می باشد.

لینک کوتاه
http://kalametazenews.ir /?p=9917

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند