تهیه یک جهزیه ساده در شهرستان چناران حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد

تهیه یک جهیزیه ساده در شهرستان چناران حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – نگار طاهونچی | طی یک سال اخیر و در پی نواسانات قیمت دلار و بالتبع رشد سطح عمومی قیمت‌ها، موضوع هزینه‌های ازدواج و به صورت ویژه، «تهیه جهیزیه» به یک چالش اساسی برای خانواده‌ها تبدیل شده است و شاید نوسانات قیمت نرخ دلار و ارز که این روزها شاهد آن هستیم، برای هیچ کسی به اندازه زوج‌های جوان و خانواده‌هایی که فرزند دم ‌بخت دارند، نگران کننده نباشد. زوج‌های جوانی که آغاز زندگی مشترکشان، به نوسانات قیمت ارز گره خورده و این روزها امید به بهتر شدن اوضاع و کاهش هزینه‌ها دارند.

بدون شک سنت جهیزیه در شهرهای مختلف کشور، آداب و رسوم خاص خود را دارد و خانواده‌ها براساس شرایط مالی خود برای خرید جهیزیه اقدام می‌کنند که البته طبیعتا درشهرهای کوچک، این موضوع متفاوت با کلان شهرها است. چراکه هرچند براساس توافق نمایندگان و کارفرمایان و نمایندگان دولت؛ حداقل حقوق قانون کار سال جاری برای یک خانواده بدون فرزند با احتساب حق مسکن و خواروبار و سنوات یک ساله، مبلغ ۲میلیون و ۶۱۰ هزار و ۴۲۷ تومان تعیین شده است، اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم، حتی همین مبلغ نیز با توجه به اشتغال کمتر و بازار کار متفاوت‌تر به درستی پرداخت نمی‌شود. اما حتی با پرداخت همین مبلغ هم، تهیه یک جهیزیه ساده برای زوج‌های جوان به مراتب سخت است.

یک جهیزیه ساده چند؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت بازار جهیزیه به سراغ رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شهرستان چناران رفتیم. علی‌محمد عیدی درابتدا گفت: قیمت اجناس متفاوت است و نمی‌شود برای هر کالا با توجه به نوسانات ارز، قیمت دقیقی تعیین کرد.

عیدی تصریح کرد: در چند روز گذشته با توجه به نوسانات ارزی، با کاهش هزینه‌ها مواجه و افزایش قیمت کالاها را شاهد نبودیم.

انتخاب برند مطابق با سطح درآمد

رئیس اتحادیه لوازم خانگی چناران همچنین بیان کرد: قیمت لوازم خانگی بستگی به برند آن دارد و برای تهیه جهیزیه، معمولا زوج‌های جوان با توجه به میزان درآمد خود به نوع برند آن نگاه می‌کنند.

وی مطرح کرد: قطعا درشهرستان چناران با توجه به اینکه اغلب خانواده‌ها جزو قشر کارگر و یا کشاورز هستند، خرید‌ها بسیار معمولی وساده است. اما هر زوج جوان اگر بخواهد با دستمزد قانون کار، یک جهیزیه ساده تهیه کند و فقط ضروریات زندگی را درنظر بگیرد، تنها خرید لوازم خانگی ساده به طور میانگین بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برایشان آب می‌خورد.

عیدی همچنین با اشاره به پایین بودن دستمزدها در شهرستان چناران و افزایش قیمت‌ها گفت: افراد درتهیه جهیزیه متفاوت هستند؛ بعضی‌ها می‌خواهند ریز و درشت همه وسایل را تهیه کنند و برخی فقط به ضروریات توجه می‌کنند و در این بین هرکس با توجه به توان مالی و اقتصادی خود اقدام به خرید جهیزیه می‌کند.

سدهای پیش پای آغاز یک زندگی مشترک

در روال تهیه گزارش با تنی چند از افرادی که درحال تهیه جهیزیه بودند نیز به صحبت پرداختیم و در یک نتیجه گیری کلی؛ به این موضوع برخوردیم که اگر طبق سنت‌ها، جهیزیه‌ای که از سمت خانواده دختر تهیه می‌شود را مجزا از اقلامی که خانواده داماد تهیه می‌کنند در نظر بگیریم، ممکن است این مبلغ برای هزینه‌کرد هرکدام از خانواده‌ها به تنهایی، درست به نظر آید، اما مبلغ ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی برای تهیه کلیه لوازم مورد نیاز یک زندگی مشترک، نسبتا بدون توجیه و نادرست است.

بدون تردید رقمی که در این گزارش مورد تاکید رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شهرستان چناران قرار گرفت، پائین‌ترین مبلغ تعیین شده است! چراکه یک جهیزیه شامل مواردی همچون یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون، اجاق گاز، یک دست مبل، سرویس چینی، ۲ تخته فرش، جاروبرقی، سرویس خواب، سرویس پخت و پز، زودپز، مایکروفر، پلوپز، غذا ساز، قاشق و چنگال و لوازم پلاستیکی می‌شود. البته جهیزیه‌های معمول و متعارف، مواردی دیگری همچون ماشین ظرف‌شویی، بخارشو، انواع سرویس قابلمه، سرویس آرکوپال، بلور، آینه و کنسول، تزئینات دکوری، میز غذاخوری، چای‌ساز، قهوه جوش، ساندویچ ساز و سایر موارد غیرضروری‌تری را نیز شامل می‌شود.

جهیزیه‌ای بیش از ۱۰۰میلیون تومان

حال با یک محاسبه ساده از کمترین قیمت برای خرید این کالاها، به این نتیجه می‌رسیم که با توجه به قیمت میلیونی خرید لوازمی همچون یخچال و ماشین لباسشویی و گاز خوراک‌پزی و… مبلغ تهیه یک جهیزیه بی‌شک بیش از این‌ها است.

اما با استناد به صحبت‌های رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی چناران و همان طور که در گزارش به آن اشاره شد؛ اگر هر زوج جوان بخواهند تنها یک جهیزیه ساده تهیه کنند و خرید سایر اقلام نسبتا غیرضروری منزل را فاکتور بگیرند، فقط خرید لوازم اولیه برای شروع یک زندگی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و این مبلغ با توجه به حقوق تصویب شده قانون کار یا سطح درآمدی یک فرد در شهر کوچکی همچون چناران یا گلبهار نیز بسیار هنگفت است.

البته این موضوع درحالی است که برای آغاز زندگی مشترک علاوه برجهیزیه، هزینه‌های مراسم و مسکن نیز به آن اضافه می‌شود که با توجه به نوسانات ارزی و شرایط اقتصادی موجود، برای خانواده‌هایی که قصد دارند تا فرزندان خود را راهی خانه بخت کنند، سد بزرگی است.

تسهیل ازدواج؛ جلوگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی

 بالا بودن هزینه‌های ازدواج در کشور، یکی از مهم‌ترین چالش‌های جوانان در برهه کنونی برای تشکیل زندگی مشترک است. مسأله‌ای که در طی همه این سال‌ها به عنوان یک چالش جدی مطرح بوده و تشدید سال به سال آن باعث شده تا در طی سال‌های اخیر شاهد حذف خودجوش بسیاری از هزینه‌های مازاد از سوی خانواده‌ها برای تسهیل ازدواج باشیم. نکته‌ای که در بحث کمک به تسهیل شرایط ازدواج حائز اهمیت است؛ این است که هرچه موانع ازدواج صعب‌العبورتر باشند، متقابلا تمایل به ازدواج کاهش پیدا کرده و بی شک این اتفاق، تبعات گسترده‌ای در زمینه آسیب‌های اجتماعی در بر خواهد داشت.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند