• امروز : جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 20 - ذو القعدة - 1441
  • برابر با : Friday - 10 July - 2020
2
بررسی وضعیت تعاونی‌ساز مسکن مهر گلبهار؛

به زودی شاهد بهبود شرایط مسکن مهر گلبهار خواهیم بود

  • کد خبر : 8329
  • 03 تیر 1399 - 19:00
به زودی شاهد بهبود شرایط مسکن مهر گلبهار خواهیم بود
کلام تازه | طرح مسکن مهر که برای خانه‌دار شدن اقشار محروم و متوسط جامعه کلید خورد، گرچه در ابتدا رویای خانه‌دار شدن را در کام‌ها شیرین ساخت، اما در عمل با چالش‌های بسیار مواجه شد که تبعات آن هم‌چنان ادامه دارد.

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – مهناز اصغری | شهر گلبهار اکنون دارای بیشترین شمار مجتمع و واحدهای مسکونی در خراسان رضوی می‌باشد به طوری که نیمی از واحدهای ساختمانی مسکن مهر استان در این شهر قرار دارند.

امکانات لازم و تسهیلات بانکی با سود مناسب، بسیاری از متقاضیان را برای سرمایه‌گذاری در پروژه مسکن مهر ترغیب کرد و عده‌ای به این امید، با اختصاص دادن تمام دارایی‌های خود، به دنبال تحقق بخشیدن به رویای خانه‌دارشدن بودند.

جدا از تمام مشکلات مسکن مهر که شامل قرار گرفتن در نقاط دور از مرکز شهر و گاها عدم رعایت اصول مهندسی در ساخت می‌باشد، صاحبان برخی از این مساکن با مشکلات بزرگتری دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی که مدت‌ها است گریبان آن‌ها را گرفته و توجه لازم از سوی مسئولان به این موضوع نشده است.

به گزارش کلام تازه، مجتمع‌های مسکن مهر گلبهار به دو شکل تعاونی‌ساز و انبوه‌ساز ساخته شده و با مشکلات زیادی نیز مواجه هستند. در بخشی که تعاونی‌ها مسئولیت ساخت واحدهای آپارتمانی را بر عهده داشته، مسئولین مرتبطی چون شرکت عمران گلبهار و اداره کل تعاون، کار و امور اجتماعی استان مشکلات پیش‌روی شهروندان را به یکدیگر ارجاع داده و هیچ کدام زیر بار مسئولیت آن نمی‌روند . برای رفع این مشکل، مسئولین ذی‌ربط به همراه رئیس شورای شهر، شهردار و نماینده سازمان نظام مهندسی به دعوت امام جمعه گلبهار و در دفتر وی، گرد هم آمده و به رایزنی پرداختند.

این جلسه با بحث‌های داغی بین شرکت عمران و مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی همراه بود و در نهایت پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام والمسلمین جواد غلامی امام جمعه گلبهار، مدیرکل تعاون قول‌هایی را برای مرتفع کردن مشکلات پیش رو داد که در ادامه بخشی از این گفتگوها را می‌خوانید.

باید جلوی مشکلات را قبل از اتفاق بگیریم

حجت‌الاسلام جواد غلامی، امام جمعه گلبهار در این جلسه عنوان کرد: ما باید جلوی مشکلات را قبل از اتفاق بگیریم. طبق مطالعات و برررسی‌هایی که من داشتم مشکلات در حاشیه شهر مشهد تقریبا غیر قابل حل هستند و در حال حاضر چون که این مشکلات به مسکن مهر منتقل شده است، مشکلات حاشیه شهر مشهد کاهش پیدا کرده و در حال کنترل است .

وی با بیان این‌که ما باید ممنون آن‌هایی باشیم که تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و اقدام کردند و نتیجه اقدام آن‌ها قابل رویت است، گفت: این به این معنا نیست که ما در جریان مشکلات نیستیم و یا توجهی به آن‌ها نداریم.

افزایش هزینه ساخت به واسطه تعلل در انجام کار

امام جمعه گلبهار با اشاره به وجود مشکلات در شرکت‌های تعاونی در سطح کشور، اذعان داشت: متاسفانه بررسی گزارش‌های رسیده از برخی شرکت‌های تعاونی در کل کشور پول‌های مردم را گرفتند و به جای اقدام، مشغول کار دیگری شدند و زمین برای خودشان خریدند و با تعلل، هزینه ساخت مسکن را برای خود افزایش دادند. در واقع یک سفره برای خودشان پهن کردند و باعث ایجاد اوضاع نابسامانی شدند و در اصل قسمی از گرفتاری‌های ما مربوط به این سفره بازها است و گرنه خیلی‌ها بدون هیچ مشکلی، مسکن‌های مهر را تحویل داده‌اند.

وی افزود: طی بازدیدهایی که ما داشتیم، خیلی از مشکلات فعلی مسکن مهر قابل حل است. اما متاسفانه ما نه به پیمانکاران دسترسی داریم و نه به هیات مدیره‌ها و تعاونی‌ها. ما باید فکر اساسی برداریم و مرکز کار را مشخص کنیم و ببینیم دقیقا چند تا پروژه به این شکل داریم که مشکل کجاست و آن مقدار از کار که قابل حل است، شناسایی شود. در این مورد این مسئله که شرکت تعاون و شرکت عمران، به طور جدا از هم اقدام کرده‌اند، واقعا کارساز نیست و تلاش جداگانه به نتیجه نمی‌رسد. باید همه با هم دست در دست هم دهیم و این مشکل را حل کنیم و اگر دیدیم از توانمان خارج است به نماینده مجلس ارجاع دهیم و مشکل به وزارت‌خانه‌ها برسد و از آن طریق اقدام شود. باید تعداد این مساکن را در محدوده مشخص کنیم و به مجلس و رئیس‌جمهور و وزارت خانه‌ها منعکس کنیم تا در این رابطه تصمیم‌گیری کنند. چرا که ما دستمان بسته است و نمی‌توانیم اعمال قانون کنیم اما دست آن‌ها باز است. قانون می‌نویسند و تصویب و اجرا می‌کنند و کار حل می‌شود. منتها باید وضعیت و تعداد مشخص باشد و با تخمین نمی‌شود آمار داد.

تعاونی‌ها متولی امر هستند

امام جمعه گلبهار تصریح کرد: از طرفی قسمتی از وظایف به عهده اداره تعاون و قسمتی به عهده شرکت عمران و قسمتی از کار به عهده شورای محترم شهر است و ما هم از باب مسئولیت اجتماعی به این کار ورود پیدا کردیم. این‌که می‌گوییم باید قانونی جلو برویم، درست است. نباید کاری بر خلاف قانون انجام دهیم. منتها این به این معنا نیست که کسی به کسی کمک نکند.

وی با تاکید این‌که اداره تعاون متولی این است که موارد قانون و خلاف قانون را تحت نظر بگیرد، تصریح کرد: وقتی یک تعاونی تشکیل می‌شود، متولی است. تعاونی‌ها مجری طرح نیستند و پیمانکاران آن‌ها کار ساخت و ساز را انجام می‌دهند. ولی چه کسی باید بر عملکرد تعاونی نظارت داشته باشد ؟ تعاونی‌ها متولی امر هستند و اگر در جلسه نباشند و نماینده‌ای برای دفاع نداشته باشند، تمام مشکلات به آن‌ها محول می‌شود و باز گمان می‌رود که مشکلات اساسی زیر سر وزارت تعاون است.

نیاز به تشکیل کمیته

حجت‌الاسلام غلامی یادآور شد: ما اداره تعاون را به عنوان متولی ناظر کلان می‌دانیم راه و شهرسازی به عنوان مجری یا ناظر بر اجرا عمل می‌کند. به نظر من اولین قدم باید تشکیل کمیته‌ای با دبیری اداره تعاون باشد و قسمتی از کار متصل به شهرداری شود و شرکت عمران به عنوان نماینده مسکن و شهرسازی و مجری و ناظر و نماینده شهردار محترم، شورای شهر به عنوان افکار عمومی شهر و دادستان محترم با توجه به قولی که در خصوص انجام هر کاری به فوریت در رابطه با مسکن مهر داده بودند.، وارد عمل شوند.

ارزش افزوده زمین‌های مسکن مهر

امام جمعه گلبهار با اشاره به بالا رفتن ارزش زمین‌های مسکن مهر گفت: جانمایی مسکن مهر در آن تاریخ، توسط شرکت عمران در نقاطی که در حال حاضر در آن قرار دارند، چه بر حسب معذوریت‌ها و محدودیت‌ها و یا به هر دلیلی دیگری که اتفاق افتاده است، انتخاب هوشمندانه‌ای بوده است که در حال حاضر ارزش زمین‌ها را، چه آن‌ها که در اختیار مردم و چه آن دسته که در اختیار شرکت عمران است، بالا برده و ارزش افزوده قابل توجهی داشته است.

وی ادامه داد: بنده اطلاعی از این‌که این اتفاق به عمد افتاده و یا واقعا مجبور بوده‌اند و زمینی با آن مساحت در جای دیگری نداشته و مجبور شدند در آنجا زمین بدهند، یا این‌که نمی‌توانستند زمین‌ها را به صورت منقطع بدهند، ندارم و از آن‌جایی که اطلاع ندارم، نظری هم راجع به این قضیه ندارم. اما به هرحال شرکت عمران هم برای پا گرفتن این شهر متحمل تلاش و زحمت زیادی شده است و همانطور که می‌دانید برای انواع پروژه‌ها از کار فرهنگی گرفته تا پروژه مترو با شرکت عمران تماس می‌گیریم و شرکت عمران پروژه را انجام می‌دهد و تا به حال کارهای زیادی به انجام رسیده است.

چه کسی مسئول رسیدگی به مشکلات است؟

محمد سنجری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی نیز با اشاره به این‌که از سال ۹۷ تا به حال جلسات متعدد و مستمر برای حل این مشکل برگزار شده است، گفت: متاسفانه هیچ‌کس بخش انجام شده کار یعنی آن ۳۰ هزار واحد ساخته شده که مردم در حال استفاده از آن هستند را نمی‌بیند و خدمت و زحمت کشیده شده به چشم نمی‌آید و مردم برای مشکلات تعداد واحد انجام نشده که به هر دلیلی به پایان نرسیده، به دستگاه‌های نظارتی مراجعه و ذهن مسئولین را مخدوش می‌کنند و این گمان می‌رود که کسی برای رسیدگی به این مشکلات نیست.

کاهش نارضایتی‌ها با اقدامات موثر

سنجری ادامه داد: بدون تردید باید این چهار، پنج هزار واحد، تعیین تکلیف شوند. در جایی که نوبت به تعیین تکلیف برسد، ما همه را پای کار می‌آوریم . در حال حاضر متاسفانه این‌گونه گمان می‌رود عدم تعین تکلیف مشکلات تعدادی از مساکن مهر، اختلاف نظر بین اداره تعاون و شرکت عمران است و ما گناه انجام نشدن کار را بر گردن هم می‌اندازیم. ما در رابطه با وضعیت این مساکن، نیازی به تصمیم‌گیری جدید نداریم چرا که تصمیمات قبلا گرفته شده است و مصوبات شورا در این زمینه صادر و مشخص شده است و ما باید پیگیر اجرایی شدن آن‌ها باشیم. در این زمینه باید اسامی آن سه چهار تعاونی که در این قصیه دخیل هستند را در آوریم و آن‌ها را مجاب به حضور در جلسات کنیم و جدای از این موضوع که قبلا من قرار بوده چه کاری انجام دهم یا شرکت عمران چه کاری، همه با هم صحبت و تصمیم‌گیری کنیم و در حضور حاج اقا غلامی متعهد به انجام کار باشیم و به خاطر آبروی نظام و مملکت و حفظ ارزش این همه زحمت کشیده شده، این کار را جمع کنیم و جلوی نارضایتی‌ها را بگیریم.

مسئولین پای کار بیایند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی افزود: برای انجام این‌کار ما نیاز به اعلام آمادگی و همکاری‌های همه جانبه داریم که اگر این اتفاق بیفتد کسی دنبال وظیفه قانونی نمی‌گردد و به این فکر نمی‌کند چه مسئولیتی متوجه او می‌شود.

وی تاکید کرد: من شخصا فارغ از وظایف سازمانی و مسئولیت و تقسیم کار، هر کاری که از دستم بربیاید به جمع شدن ماجرا کمک کند، انجام خواهم داد و همه تلاشم را می‌کنم تا هر کسی را که لازم است، پای کار بیاورم و در این زمینه نیازمند یاری دادستان محترم برای الزام به همکاری کسانی که اطاعت‌پذیری نمی‌کنند، هستم. چرا که قطعا اگر با یکی دو نفر از این افراد برخورد شود، بقیه پای کار خواهند آمد و کارها سریع‌تر پیش خواهد رفت.

سنجری با اشاره به این‌که من خودم جزو کسانی بودم که مسکن مهر ثبت نام کردم و آن را گرفتم، بیان کرد: مردم زمین و ماشین و طلاهایشان را فروختند تا خانه‌دار شوند و واقعا انصاف نیست، حالا ۱۰ سال سرگردان و در انتظار بمانند.

ورود مردم به اعتبار تعاونی

سنجری با ابراز این‌که مالک زمین مسکن مهر، شرکت عمران است گفت: مشکل اصلی مسکن مهر این است که تعاونی مالک زمین و عرصه نیست و هیچ‌ کاری نمی‌تواند بکند و مالک، شرکت عمران گلبهار است و حداقل کار این است که شرکت عمران هزینه فونداسیون را بدهد و اگر تعاونی توانایی انجام کار را ندارد، منحل شود چراکه تا زمانی که عنوان و پسوند تعاونی در میان باشد و مردم به اعتبار تعاون ورود پیدا کرده باشند، چه وظیفه من باشد و چه نباشد، اداره تعاون باید تمام مشکلات را پاسخ دهد.

لزوم تعیین تکلیف وضعیت پس از کارشناسی

وی در پایان‌بندی صحبت‌های خود گفت: اگر بخواهیم تقسیم وظایف کنیم می‌گوییم هیچ ارتباطی به ما ندارد. ولی ما می‌خواهیم بگوئیم که از بعد نارضایتی و مباحث اجتماعی پای کار هستیم. پس باید تقسیم کار و وظایف کنیم .در ابتدای کار باید هفته آینده لیست تعاونی‌ها را در آوریم و در جلسه‌ای وضعیت آن‌ها را تعیین تکلیف کنیم و در مرحله بعد به حل مشکلات مراجعه کنندگان بپردازیم و بررسی کنیم که مردم بیشترین مراجعه را برای چه مواردی دارند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی یادآور شد: باید شرکت عمران و نیروهای ما از پروژه‌ها بازرسی به عمل آورند و در یک کارشناسی مشترک مشخص کنیم که ایراد و مشکل مربوط به چه کسی است و پس از گزارش کارشناسی و دسته‌بندی و روشن‌شدن مشکلات از لحاظ نقص فنی، پایان کار، طرح و نقشه و … به تعیین تکلیف و وضعیت بپردازیم.

پیگیر انجام قول‌های داده شده خواهیم بود

بی‌شک اقدامات پیش رو نیاز به هم‌گرایی و هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط دارد که البته با توجه به نیازسنجی انجام شده و الزام به تعیین تکلیف توسط مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی و هم‌چنین قول‌های داده شده توسط مسئولین مرتبط، امیدواریم که در آینده نه چندان دور شاهد تغییراتی در ارتباط با معضلات و مشکلات پیش‌رو باشیم. به طور حتم «کلام تازه» در جایگاه رسانه، پیگیر حرکات و انجام قول‌های داده شده خواهد بود تا مردم نیز با خیال راحت، شاهد بهبود شرایط باشند.

لینک کوتاه : http://kalametazenews.ir/?p=8329

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.