برای افزایش سرانه مطالعه هیچ گونه سیاستی در کشور وجود ندارد

برای افزایش سرانه مطالعه هیچ گونه سیاستی در کشور وجود ندارد

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – معصومه سلیمی | حجت‌الاسلام جواد غلامی امام جمعه گلبهار در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با توجه به آغاز هفته کتاب و کتابخوانی و با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور بیان کرد: متاسفانه در جامعه ما سرانه مطالعه بسیار پایین است و در بیانات مقام معظم رهبری این نگرانی مکررا منعکس شده و در جایی ایشان می‌فرمایند، به قلبم فشار می‌آید وقتی می‌بینم که جامعه ما اهل مطالعه نیست.

وی ادامه داد: اگر جوانان ما اهل مطالعه باشند و تاریخ انقلاب، تاریخ صد ساله و تاریخ ۲۵۰۰ ساله کشور و تاریخ بشریت را بدانند و مطالعه کنند، در سیاست نیز متوجه بسیاری از مسائل خواهند شد.

انتخاب حوزه مطالعه متناسب

امام جمعه گلبهار با بیان اینکه برای گسترش کتاب‌خوانی هیچ گونه سیاستی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: متاسفانه ما منتظر مانده‌ایم یک نفر بیاید و برای حل این مشکل که چه عواملی وجود دارد که مردم مطالعه نمی‌کنند فکری بردارد و در حقیقت یکی از عوامل این است که ما کتاب را متناسب با شخص تعیین نمی‌کنیم.

حجت‌الاسلام غلامی با ذکر چند مثال افزود: ما گاهی تصمیم می‌گیریم یک کتاب سنگین و سخت که هرگز از پس خواندن آن برنمی‌آییم را بخوانیم و دو صفحه از آن خوانده و پس از مدتی خسته می‌شویم. در صورتیکه اگر فرد به سراغ مطالعه کتاب‌های مورد علاقه‌اش برود آن را رها نمی‌کند.

وی با اشاره به جمعیت گلبهار گفت: در این شهر با افزایش جمعیت رو به رو هستیم، در حالیکه با توجه به رشد جمعیت این شهر یک کتابخانه عمومی وجود ندارد.

امام جمعه گلبهار خاطرنشان کرد: عده‌ای می‌گویند در قسمتی از زیر زمین مسجد کتابخانه عمومی لحاظ شده که آن را به کتابخانه‌های عمومی استان واگذار کرده‌اند که این یک اشتباه است. چراکه کتابخانه عمومی باید به صورت مجزا باشد.

عدم وجود کتابخانه عمومی با فضای مناسب سازی شده در گلبهار

غلامی همچنین با اشاره به وجود کتابخانه‌های عمومی در شهرهای قوچان و نیشابور بیان کرد: در شهر نیشابور با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت ۵ کتابخانه تاسیس شده است و یا شهرهایی همانند شیروان و قوچان که در نزدیکی ما هستند، کتابخانه‌های عمومی بسیار خوب و گاها با فضای مناسب سازی شده‌ای دارند.

وی در ادامه مطرح کرد: اگر قرار است راجع به فرهنگ کتاب و کتابخوانی گلبهار اقدامی انجام گیرد، باید این کتابخانه‌ها فضای سبز خوبی هم داشته باشد.

رضایت از نتیجه انتخابات آمریکا

امام جمعه گلبهار در بخش دیگر بیانات خود با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: انتخابات آمریکا از جهات مختلف قابل بررسی است. به طوریکه هنوز نتیجه قطعی مشخص نشده، اما تا همین جا نیز ما از شکست فردی که ترور شخصیت بزرگ ایران را برعهده داشته است راضی هستیم.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور فعلی امریکا ترور بزرگترین شخصیت سیاسی کشور ما را برگ برنده‌ای برای خود خواند و از این برگ برنده برای پیروزی در انتخابات استفاده کرد.

غلامی انتخابات کشور آمریکا را دو روی سکه دانست و خاطرنشان کرد: برای ما مهم نیست که چه کسی قرار است در آمریکا رئیس جمهور شود، چرا که تغییر شخصیت هیچ تاثیری در سیاست‌های وحشی‌گری و خونخواری ایالات متحده نمی‌کند.

مردم از مشکلات سرسام‌آور زندگی خسته شده‌اند

امام جمعه گلبهار همچنین ادامه داد: آمریکا به دنبال تولید جنگ روانی در ایران است. اکنون که قیمت کالاها کاهش پیدا کرده، از کاهش قیمت‌ها استقبال می‌کنیم زیرا مردم از این مشکلات سرسام‌آور زندگی خسته شده‌اند و باید چاره‌ای اندیشید.

غلامی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ارتقا گلبهار به شهرستان گفت: در بخشنامه هیئت دولت به استاندار خراسان رضوی برای شهرستان شدن گلبهار، حسین امامی، نماینده مجلس شورای اسلامی زحمت بسیاری کشیدند که جا دارد از ایشان تشکر کنم.

وی ادامه داد: عده‌ای می‌پرسند که شهرستان شدن چه فایده‌ای دارد که باید در این خصوص گفت تا وقتی شهرستان نشده باشیم، فرماندهی نظامی در شهرستان برای تامین امنیت مردم یا شبکه بهداشت مستقر نخواهد شد و به محض اینکه به شهرستان ارتقا پیدا کنیم، این فرصت‌ها ایجاد خواهد شد.

ایجاد فرصت برای مردم گلبهار با ارتقا یافتن شهر به شهرستان

غلامی با بیان اینکه ظرف سه سال آینده دولت موظف است بودجه لازم برای مستقر شدن ادارات در گلبهار را تامین کند خاطرنشان کرد: اگر به طور مثال برای این اقدام مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد لازم باشد، ظرف مدت ۳ سال این مبلغ جهت استقرار ادارات در اینجا تزریق می‌شود و این برای مردم گلبهار یک فرصت ایجاد می‌کند.

همچنین امام جمعه گلبهار در خصوص مشکلات کشاورزی بخش گلبهار گفت: وقتی شهرستان شویم؛ مبحث کشاورزی به صورت متمرکز مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و کشاورزان بهتر به حق خود می‌رسند و قطعا بسیاری از مشکلات مثل مشکل نان و نانوایی و آرد که اکنون در این شهر با آن مواجه هستیم رفع خواهد شد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند