امیدوارم اعضای شورا، به سوگندی که یاد کرده‌اند پای‌بند باشند

کلام تازه | نایب رئیس شورای شهر گلبهار گفت: اعضای شورا به پیشگاه خداوند سوگند یاد کرده‌اند تا مدافع حقوق مردم باشند. امیدوارم همه‌ی اعضای شورای اسلامی شهر گلبهار، به سوگندی که یاد کرده‌اند پایبند بوده تا بتوانند در پیشگاه خداوند متعال و مردم سربلند باشند.

مهدی فردوسی در گفتگوی اختصاصی با کلام‌تازه با بیان این‌که قانون اختیاراتی را به شوراهای اسلامی از جنبه نظارتی تفویض نموده است گفت: بر اساس ماده ۲ قانون وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر، بررسی و شناسایی کمبودها، نیازها، نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این زمینه جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط از وظایف شوراها می‌باشد.

فردوسی ادامه داد: آن‌چه در این ماده در هاله‌ای از ابهام مانده است چگونگی پیگیری تا زمان اجرای آن توسط دستگاه ذی‌ربط است که متاسفانه غیر از نهاد شهرداری هیچ‌گونه دستگاهی خود را موظف به اجرای برنامه‌های شورا نمی‌داند.

شورای شهر یا شورای شهرداری؟

وی با بیان این‌که شهردار، منتخب نمایندگان مردم در شورای شهر است تاکید کرد: با توجه به این‌که انتخاب شهردار، در اختیار شورا می‌باشد بنابراین شهردار کاملا در حیطه برنامه‌ها و قانون عمل می‌کند. اما بنظر می‌رسد متاسفانه حدود اختیارات شورا از بُعد نظارتی، فقط به شهرداری معطوف گشته در حالی‌که شورا، شورای شهر است نه شورای شهرداری! و این امر، کار را برای روند بهتر نظارت و خدمات‌رسانی به مردم را، که اعضای شورا وام‌دار آنان می‌باشند، را با مشکل مواجه کرده است.

نایب رئیس شورای شهر گلبهار ادامه داد: علی‌الرغم این‌که در ماده ۳ همان قانون، اختیار نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح‌های مصوب در امور شهرداری و سایر سازمان‌های خدماتی به عهده شورا گذاشته است سئوالی که پیش می‌آید این است که غیر از شهرداری، کدام ‌یک از دستگاه‌های مرتبط، قائل به پاسخگویی به شورا به‌عنوان نمایندگان مردم هستند؟

امور خواسته شده از شهرداری، فراتر از قانون است

فردوسی با تاکید بر این‌که این امر سبب شده شورا، برنامه‌های خود را فقط در چارچوب شهرداری در نظر بگیرد تصریح کرد: علی‌الرغم این‌که در ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، در بند ۲۸ و تبصره ۹ وظایف شهرداری بصراحت تعریف شده است اغلب مشاهده می‌گردد در بسیاری از موارد، امورخواسته شده از شهرداری، فراتر از قانون است و عملا شهرداری وظایف دیگر ارگان‌ها را بدوش می‌کشد.

وی با اشاره به این‌که قصد دفاع از عمل‌کرد شهرداری را ندارم تاکید کرد: به‌عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی شهر گلبهار، بر خود لازم می‌دانم طبق قانون، وظایفی را که به هر ارگان محول شده را گوشزد نمایم که با توجیه عدم بودجه‌ی کافی، در ارائه خدمات به مردم کوتاهی می‌نمایند.

مدیر ناتوان، شایسته نشستن بر صندلی مدیریت نیست

فردوسی ادامه داد: ارگان‌هایی که می‌بایست پای کار باشند ولی با توجیه نداشتن بودجه، از وظایف خود سر باز می‌زنند مواخذه شوند. مدیری که انواع عنوان‌ها و القاب را یدک می‌کشد ولی توان فراهم کردن امکانات در مجموعه تحت امر خویش را ندارد آیا شایسته نشستن بر صندلی مسئولیت حل و فصل امورات و مشکلات مردم است؟


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


وی در خاتمه گفت: اعضای شورا، به پیشگاه خداوند سوگند یاد کرده‌اند تا مدافع حقوق مردم باشند. امیدوارم همه‌ی اعضای شورای اسلامی شهر گلبهار، به سوگندی که یاد کرده‌اند پایبند بوده تا بتوانند در پیشگاه خداوند متعال و مردم سربلند باشند.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند