استقرار پایگاه انتقال خون نیازمند زیرساخت‌های متعددی است

استقرار پایگاه انتقال خون نیازمند زیرساخت‌های متعددی است

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – مریم اصغری | خون سالم، نجات دهنده زندگی است. همه روزه، در سراسر جهان، بسیاری از افراد به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند؛ به طوری که از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.

در حال حاضر نیز با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه علم پزشکی، هنوز هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسان‌های نیکوکار اهدا می‌شود، می تواند جان انسان‌های دیگر را از مرگ نجات بخشد. عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگهداری خون و فرآورده‌های خونی و همیشگی بودن نیاز به خون و فرآورده‌های آن سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار شود.

در این میان بر آن شدیم تا به جهت پیگیری یک مطالبه مردمی که به سامانه پیام‌های شهروندان «کلام تازه» ارسال شده است، در جهت عدم وجود پایگاه انتقال خون در چنارن و گلبهار تحقیقاتی را به انجام رسانیم.

اهداکنندگان به پایگاه‌های مشهد مراجعه کنند

در این خصوص مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی بیان کرد: در شهرستان‌ها بر اساس جمعیت و موقعیت‌های مکانی که وجود دارد، پایگاه اهدا خون احداث می‌شود.

دکتر مجید عبدالهی ادامه می‌دهد: جمعیت چناران و گلبهار هنوز به حدی نرسیده است که پایگاه مستقل اهدا خون داشته باشد. همچنین از آنجایی که فاصله چناران و گلبهار از مشهد زیاد نیست، لذا اهدا کنندگان به راحتی می‌توانند برای اهدا خون، به پایگاه‌های مشهد مراجعه کنند.

وی می‌گوید: استقرار پایگاه انتقال خون، نیازمند زیرساخت‌های متعددی است. پایگاه انتقال خون، یک درمانگاه عادی نیست و جدای از نیاز به نیروی انسانی، به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز دارد؛ چراکه خون قابل نگهداری نیست و بلافاصله باید یا فرآوری شود و یا برای مصرف برود.

بنا به درخواست به سازمان انتقال خون استان، تیم سیار اعزام می‌شود

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی می‌افزاید: در شهرهای کوچک که اهدا کننده دارند، در فواصل زمانی مختلف بنا به درخواست بیمارستان، هلال احمر، فرمانداری، آموزش و پرورش و همچنین کانون‌های فرهنگی به سازمان انتقال خون استان، تیم سیار به آنجا اعزام می‌شود. البته پیش از اعزام تیم سیار به آن شهر یا شهرستان به شهروندان نیز اطلاع داده می‌شود.

وی در پایان‌بندی صحبت‌های خود تاکید می‌کند: ما نمی‌توانیم در هر جایی، پایگاه اهدای خون بزنیم. تجهیزات، نیروی انسانی و تامین هزینه‌های جاری عواملی هستند که باید برای احداث یک پایگاه در نظر گرفته شود. این موارد با توجه به بار مالی سنگین دایر نمودن پایگاه نسبت به سرانه جمعیتی شهرستان و میزان بازدهی تعریف می‌شود. به طور نمونه در مشهد، با توجه به کلان شهر بودن، جمعیت زیاد و همچنین مرکز استان بودن، تنها ۵ پایگاه ثابت اهدای خون داریم.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند