اردوگاه حرفه‌آموزی چناران، رتبه اول اشتغال در بین زندان‌های خراسان رضوی

اردوگاه حرفه‌آموزی چناران، رتبه اول اشتغال در بین زندان‌های خراسان رضوی

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – نگار طاهونچی | یکی از رسالت‌های اصلی زندان‌ها اصلاح و تربیت مجرمین و بازگرداندن سعادتمندانه آنها به جامعه است که اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی چناران نیز که جزو یکی از چندین اردوگاه بزرگ در شرق کشور است. با در نظر گرفتن همین اولویت سازمانی با استفاده از مقوله کار جهت توانمندسازی؛ مهارت‌آموزی و کاهش نرخ بازگشت مددجویان به چرخه جرم با حمایت‌های مسئولین ذیربط گام‌های موثری برداشته است .

هادی اسماعیل‌زادگان مدیر اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی خراسان رضوی بیان کرد: اردوگاه حرفه‌آموزی شهرستان چناران درحال حاضر با ۲۹حوزه قضایی در سطح استان تعامل و همکاری دارد.

تاسیس اردوگاه‌های خاص

وی ادامه داد: در دهه ۷۰ زندان‌ها با تراکم زندانی مواجه بودند و با توجه به ضرورت جداسازی زندانیان مواد مخدر و مشکلات مربوط به ساخت زندان‌های جدید به لحاظ هزینه و مدت باعث شد که در اصلاحیه ماده ۴۲ قانون مبارزه با مواد مخدر تاسیس اردوگاه‌های خاص لحاظ شود.

اسماعیل‌زادگان در خصوص افتتاح اردوگاه حرفه‌آموزی چناران گفت: این اردوگاه یکی از چندین اردوگاه بزرگ در سطح کشور است که در ۲۵ کیلومتری شمال غربی چناران قرار گرفته است.

وی افزود: مقدمات ساخت این اردوگاه از سال ۷۸ با تملک زمینی با مساحت ۲۳۶۱ هکتار در محدوده ۵۰ هکتار کلنگ زنی  شد و سال ۸۱ فاز اول اسکان با اعزام حدود هزار نفر از زندانی‌های بند باز از سطح زندان‌های استان به بهره‌برداری رسید.

مدیر اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سال ۸۳ احداث سایت جدید و اصلی اردوگاه آغاز شد و پس از تخصیص اعتبار در سال ۹۱ فاز دوم اسکان دردیماه ۹۲ به بهره‌برداری رسید.

اسماعیل‌زادگان همچنین عنوان کرد: در سایت اصلی ۶۴  باب سوله چیدمان شده که تا کنون ۳۱ باب از این سوله‌ها راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده  است.

وی با اشاره به طراحی ساخت اردوگاه بیان کرد: شاکله ساخت این اردوگاه بر این است که مددجویان همه روزه برای کار به سوله‌ها اعزام و پس از پایان کار به همان سایت اصلی عودت داده شوند.

درآمد پایدار برای مددجویان اهداف اصلی اردوگاه

مدیر اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: ازجمله هداف اصلی اردوگاه چناران توسعه زیرساخت‌های اشتغال و فراهم آوردن درآمد پایدار برای مددجویان است.

وی ادامه داد: به صورت کلی فعالیت‌های مربوط به حوزه اشتغال اردوگاه حرفه‌آموزی چناران به ۳ حوزه کشاورزی؛ صنعت و دامپروری خلاصه می‌شود که حوزه کشاورزی به صورت خودگردان زیر نظر بنیاد تعاون مجموعه اداره می‌گردد و درحال حاضر کشت محصولات گلزا؛ گندم؛ جو؛ ذرت؛ گیاهان دارویی و زعفران توسط مددجویان انجام می‌شود.

عرضه به بازار

اسماعیل‌زادگان در خصوص فعالیت‌های این اردوگاه در حوزه صنعت و دامپروری گفت: در سال ۹۱ و۹۲ دو باب مرغداری تخم گذار با ظرفیت ۵۰ هزار قطعه در این اردوگاه افتتاح شد که علاوه بر نیاز زندانیان استان مازاد آن به بازار عرضه می‌شود و تا پایان سال ‌جاری راه‌اندازی دام سبک نیز در دستور کار این اردوگاه قراردارد .

وی مطرح کرد: در حوزه صنعت نیز ۱۵ باب سوله در مشاغلی همچون قالی‌بافی، سنگ‌تراشی؛ رنگرزی نخ، صنایع مفتولی، چرم‌دوزی، منبت‌کاری، تسبیح سازی کارگاه لوازم صوتی و.. راه‌اندازی شده است .

اسماعیل‌زادگان در ادامه با اشاره به تعداد مددجویان در واحد اشتغال اردوگاه کاردرمانی چناران در پوسته‌های داخلی و خارجی  تصریح کرد: تعداد ۴۰۰ مددجو نیز به اشتغال نشسته در داخل خوابگاه‌های خود؛ مشغول به کار هستند. همچنین علاوه بر اشتغال در پوسته داخلی و میانی در سال جاری حدود ۲۰۰ نفر از مددجویان بندباز با رویکرد اسکان شبانه‌روزی؛ در شهرک‌های صنعتی مشهد و چناران با کمک بخش خصوصی مشغول به کار شدند.

دستمزد مددجو به تناسب مهارت و نوع کار پرداخت می‌شود

اسماعیل‌زادگان با اشاره به پرداخت دستمزد مددجویان افزود: دستمزد روزانه محکومان به تناسب درجه مهارت و نوع کار از سوی سازمان زندان‌ها تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق آیین‌نامه ۵۰ درصد از دستمزد به حساب بانکی سرپرست موقت عائله تحت تکلف محکوم واریز می‌شود و۲۵ درصد از سهم دستمزد به حساب محکوم واریز می‌گردد که در موقع آزادی پرداخت می‌شود.۲۰ درصد نیز برای خود مددجو جهت مخارج ضروری و۵ درصد دیگر برای جبران خسارت و حوادت ناشی از کار بر اساس قرارداد فی ما بین سازمان و مددجو درنظر گرفته شده است. اگر محکوم فاقد عائله باشد مبلغ ۵۰ درصد به حساب خود فرد از طریق بنیاد تعاون واریز می‌شود.

فروش محصولات توسط پیمانکار طرف قرارداد و واحد بازرگانی بنیاد تعاون صورت می‌گیرد

اسماعیل‌زادگان در خصوص بازار فروش محصولات اردوگاه حرفه‌آموزی چناران گفت: اخذ سفارشات بازارهای داخلی توسط بنیاد تعاون صورت می‌گیرد و بخشی از محصولات تولید شده توسط این بنیاد و بخش دیگر نیز توسط پیمانکار در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی همچون محصولات قالیبافی به فروش می‌رسد.

مدیر اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی خراسان رضوی گفت: حدود۵۰ درصد محکومین جرایم مختلف در اردوگاه حرفه‌آموزی چناران مشغول به کار هستند که زندان چناران رتبه اول اشتغال مددجویان را در بین زندان‌های خراسان رضوی دارد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند