۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۹
برای افزایش سرانه مطالعه هیچ گونه سیاستی در کشور وجود ندارد

اجرای طرح مهارت‌آموزی به خانواده‌ها در اولویت

پایگاه خبری تحلیلی کلام تازه – نگار طاهونچی |  ۱۴ آبانماه در تقویم کشور به عنوان روز ملی ” فرهنگ عمومی” نام‌گذاری شده است‌. در واقع فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد و حوزه‌ای از عقاید؛ ارزش‌ها؛ جلوه‌های احساسی و هنجارها مربوط به یک ملت را در بر می‌گیرد.۱۴ آبانماه؛ فرصتی شد تا با رئیس شورای فرهنگی گلبهار به گفت وگو بنشینیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد غلامی رئیس شورای فرهنگی گلبهار در ابتدا گفت: فرهنگ عمومی؛ عرف یک جامعه است که مردم از آن پیروی می‌کنند.

وی با ذکر یک مثال در خصوص” فرهنگ عمومی “بیان کرد: مثلا در صد سال پیش؛ انسان باسواد در کشور ما اندک بود زیرا تحصیلات جزو عرف جامعه ما نبود ولی اکنون تحصیلات در فرهنگ عمومی کشور ما مطرح است.

امام جمعه گلبهار همچنین ادامه داد: اکنون در جامعه ما؛ جدا شدن در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ عمومی است و جدایی  برای اغلب مردم کشور ما، یک امر عادی تلقی شده و یا درگذشته عرف جامعه به دختران در خصوص ازدواج؛ حق انتخاب نمی‌داد اما اکنون عرف جامعه به دختران حق انتخاب می‎دهد و این مساله به فرهنگ عمومی کشور تبدیل شده است.

در سطح جهان رکورددار هستیم

رئیس شورای فرهنگی گلبهار با بیان چند مورد دیگر افزود: در کشور ما؛ فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی بسیار رایج است و ما در این مساله در سطح جهان رکورددار هستیم. به طور مثال اغلب مردم جامعه ما حاضر هستند برای اهداف مذهبی و اجتماعی از خودشان بگذرند.

وی در خصوص ایثار مردم در دوران کرونا بیان کرد: در مبارزه با کرونا؛ پرستاران؛ پزشکان وخدمه بیمارستان تا آن فرد بسیجی و روحانی برای ضدعفونی کردن مکان‌های عمومی و امید دادن به مردم ورود پیدا کردند و از خود گذشتگی نشان دادند که این امر قابل ستایش است.

آمار سرانه مطالعه در کشور ما وضعیت مناسبی را نشان نمی‌دهد

غلامی با اشاره به اینکه هر جریان مثبت و منفی که در جامعه پایه‌گذاری شود، در فرهنگ عمومی مردم تاثیرگذار است خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ عمومی کتاب و کتاب‌خوانی، آمار سرانه مطالعه در کشور ما وضعیت مناسبی را نشان نمی‌دهد و باید در این خصوص اقداماتی صورت پذیرد.

وی درادامه تصریح کرد: احترام به همسایه؛ خوش اخلاقی؛ توجه به معنویت ؛ نخبه پروری و پذیرفتن ظرفیت و توانایی انسان‌ها به همان صورت که هستند و امثال این موارد جزو فرهنگ عمومی قرار می‌گیرد.

تعریف واحدی از فرهنگ عمومی وجود ندارد

رئیس شورای فرهنگی گلبهار با اشاره به تعریف فرهنگ عمومی در اسلام گفت: در قرآن از راه و روش درست زندگی تا آینده‌نگری و سبک زندگی سالم تعریف شده و مجموعه‌ای است که روح فرهنگی درآن پیداست. اما تعریف مشخصی از فرهنگ در قرآن وجود ندارد.

غلامی همچنین بیان کرد: معادل انگلیسی واژه فرهنگ؛” کالچر”است و در حوزه فرهنگ عمومی در دایرالمعارف ها نیز هیچگونه تعریف واحد و مشخصی نیست و اختلاف نظرات روی این موضوع بسیار زیاد است.

امام جمعه گلبهار درخصوص آغاز به کار شورای فرهنگ عمومی تصریح کرد: این طرح، از سال۶۴ در کشور اجرا شده که در طول گذشت ۸ دوره از اجرای این طرح اتفاقات خوبی رقم خورده است. همچنین در سال ۸۵ دستور داده شد که در هر شهرستانی؛ شورای فرهنگ عمومی با حضور امام جمعه آن شهرستان؛ فرماندار و دبیر اداره ارشاد تشکیل شود.

وی با ذکر وظایف شورای فرهنگی شهرستان‌ها گفت: شورای فرهنگی در هر شهر و شهرستانی وظیفه دارد به بررسی مشکلات جامعه شهری و روستایی بپردازد و در خصوص رفع سنت‌های غلط رایج در فرهنگ هر شهرستان راهکار مناسب ارائه دهند. ازدیگر وظایف این شوراها نیز تقویت روحیه مردم در زمینه دینی و فرهنگی است.

راه حلی برای سن ازدواج

رئیس شورای فرهنگی گلبهار در خصوص یکی ازسنت‌های غلط در جامعه ذکر کرد: درگذشته؛ دختران در دوران کودکی ازدواج می‌کردند که اقدامات شورای فرهنگی در شهرستان‌ها باعث شد آگاهی خانواده‌ها بالا برود و این فرهنگ در‌ جامعه کمتر شود. اما اکنون؛ سن ازدواج در جامعه افزایش پیدا کرده که باید در این خصوص راه حلی پیدا کنیم و در دستور کار قرار گیرد.

مهارت آموزی به خانواده‌ها در اولویت قرار دارد

وی در ادامه با اشاره به چشم‌انداز برنامه‌های فرهنگی در گلبهار مطرح کرد: ما برای سال جاری ۴ طرح را مد نظر داشتیم که به دلیل شیوع کرونا اجرای آن به تعویق افتاد.

غلامی با ذکر آیه‌ای از قرآن مبنی بر اینکه؛ خانواده باید محلی برای آرامش افراد باشد تصریح کرد: باید درون هر خانواده‌ای شرایط برای ظهور رشد و پرورش استعداد فرزندان فراهم شود.

امام جمعه گلبهار خاطر نشان کرد: داشتن مهارت ارتباط در زندگی زناشویی موثر است به طوریکه امروزه بسیاری از افراد به دلیل عدم مهارت زندگیشان دچار مشکل می‌شود و ما قصد داریم طی جلسات آتی و در برنامه‌های۶ ساله طرح مهارت‌آموزی به خانواده‌ها را اجرا کنیم و برگزاری این طرح در دستور کار شورای فرهنگی گلبهار قرار دارد.

سایر برنامه‌های شورای فرهنگی

رئیس شورای فرهنگی گلبهار با اشاره به سایر اقدامات در نظر گرفته شده بیان کرد؛ تقویت مساجد؛ ترویج فرهنگ مطالعه و ازدواج؛ مساله امر به معروف و نهی از منکر نیز از سایر برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف انرژی در ایران ۴ برابر ظرفیت‌های جهانی است گفت: باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت پذیرد؛ به طوریکه اگر در مصرف بی‌رویه انرژی در جامعه صرفه‌جویی شود، به صادرات نفت نیازی نیست و بودجه کشور ما از این طریق تامین خواهد شد و خود به خود موضوع تحریم‌ها نیز حل می‌شود. اما متاسفانه این موضوع در جامعه ما مورد غفلت قرار گرفته و می‌توان از ناحیه امر به معروف و نهی از منکر اطلاع رسانی کرد.

امام جمعه گلبهار در خصوص اینکه مساجد باید مامن حل مشکلات مردم باشند، افزود: مساجد باید مکانی؛ ساماندهی شده از نیروهای داوطلب و کاربلد درخصوص رسیدگی به امور اجتماعی باشد.‌


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند