گزارش کلام تازه از آغاز تحولی مهم در مدیریت صنفی شهرستان چناران

گزارش کلام تازه از آغاز تحولی مهم در مدیریت صنفی شهرستان چناران

کلام تازه | سال ۱۳۹۲ بود که با اصلاح قانون نظام صنفی، در قالب «تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور» برای تکرار عضویت افراد در هیئت مدیره اتحادیه‌ها، محدودیتی ایجاد و درخصوص مدیریت صنفی مقرر شد افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب، عضو هیئت مدیره اتحادیه‌ها بوده‌اند، نمی‌توانند مجددا انتخاب شوند.

«تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور» چه می‌گوید؟

«تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور» به صراحت تاکید کرده است که: «مدت مسوولیت اعضای هیات مدیره اتحادیه‌ها از تاریخ انتخاب چهارسال تمام است. اعضای هیات مدیره با رای مخفی و مستقیم اعضای اتحادیه انتخاب می‌شوند. اعضای مذکور نمی‌توانند بیش از دو دوره‌ متوالی و یا چهار دوره متناوب در هیات مدیره اتحادیه عضویت داشته باشند».
اجرای این قانون می‌توانست در همان زمان تحول بسیار مهمی را در مدیریت صنفی کشور بوجود آورد اما شمار زیادی از اعضای هیات مدیره‌های اتحادیه‌های صنفی در کشور و به تبع آن در شهرستان چناران، با طرح یک سئوال و ابهام مبنی بر اینکه این حکم قانونی محدود به بعد از سال ۹۲ می‌شود بر فعالیت خویش ادامه دادند.
ابهام بوجود آمده بر سر این موضوع که عده‌ای مبنای محاسبه این قانون را معطوف به بعد از سال ۹۲ دانسته و عده‌ای دیگر از مدیران اتحادیه‌ها، معتقد بودند که قانون مطلق است نه مقید به زمان، منجر به طرح شکایت یکی از شهروندان در هیات عمومی دیوان عدالت اداری گردید. با طرح این شکایت از مرکز اصناف و بازرگانان ایران، با خواسته ابطال نامه ۱۲۱۷۵۷/۶۰ مورخ ۲۵/۵/۹۶ رئیس و دبیر هیات عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران، موضوع این شکایت تحت بررسی قرار گرفت.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


این شکایت از مرکز اصناف و بازرگانان ایران، با خواسته ابطال نامه ۱۲۱۷۵۷/۶۰ مورخ ۲۵/۵/۹۶ رئیس و دبیر هیات عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران، موضوع این شکایت تحت بررسی قرار گرفت.
شاکی در شکایت خود قید کرده بود که رئیس و دبیر هیات عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران در نامه‌ای، ممنوعیت عضویت افرادی را که بیش از دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب در هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی عضو بوده‌اند، به زمان پس از تصویب تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ محدود کرده است، که مخالف نظر قانونگذار است. طرح شکایت شاکی، در جلسه هیات عمومی دیوان عدالت اداری بتاریخ ۲۹ آذر سال ۹۹ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری، رؤسا، مستشاران و دادرسان شعبِ دیوان مطرح و در نهایت رای دیوان با اکثریت آرا، پس از بحث و بررسی به این صورت بود که قانون مطلق است و عضویت مجدد افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب در هیئت مدیره اتحادیه‌ها بوده‌اند (فارغ از اینکه بعد از سال ۹۲ یا قبل از آن باشد) غیرقانونی است.
با توجه به این رأی، انتخاب افراد مشمول این حکم به عنوان اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌های صنفی غیرقانونی بوده و ابقای آنها از زمان صدور و ابلاغ رأی تخلف محسوب می‌شود.

در چناران، چه خواهد شد؟

با صدور این رای، انتظار می‌رود با استعفای افرادی که حضورشان در هیات مدیره غیرقانونی است، این هیات از حد نصاب خارج شده و اتحادیه، بار دیگر باید، برای انتخاب اعضای جدید انتخابات مجمع عمومی برگزار کند.
بر این اساس باید به‌زودی شاهد تغییراتی در مدیریت بعضی از هیئت مدیره‌های اتحادیه‌های صنفی کشور و علی‌الخصوص شهرستان چناران باشیم. چرا که بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، فعالیت اعضای تمامی هیات مدیره‌های اتحادیه‌های صنفی در چناران، بجز اتحادیه خواروبار، خشکبار و لبنیات که از شمول این قانون خارج می‌باشد، خلاف حکم صریح دیوان عدالت ادری و قانون نظام صنفی کشور بوده و این افراد باید از سمت خود کناره بگیرند. اتفاقی که در صورت وقوع آن، ترکیب اعضای اتاق اصناف چناران را نیز دستخوش تغییر کرده و به یقین منجر به برگزاری انتخابات در اتاق اصناف این شهرستان نیز خواهد شد.


بیشتر بخوانید: وزیر صمت به چناران آمد


مبنا بر برگزاری انتخابات در ۳ اتحادیه گذاشته شده است

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌های چناران و گلبهار در خصوص مدیریت صنفی شهرستان چناران به کلام تازه می‌گوید: در حال حاضر با موافقت اداره صمت استان، مبنا را بر برگزاری انتخابات در ۳ اتحادیه تولیدکنندگان خدمات فنی خودرویی، الکترونیک و تعمیرات لوازم خانگی و صنف نوشت افزار گذاشته‌ایم و با لحاظ مفاد تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور در حال برنامه‌ریزی جهت برگزاری انتخابات هستیم. تکلیف مابقی اتحادیه‌ها نیز در سطح کلان کشور در حال رایزنی و پیگیری می‌باشد.

محمدرضا مقدم ادامه می‌دهد: مقرر بود که در انتهای سال۹۹ و یا ابتدای سال ۱۴۰۰ انتخابات در شهرستان چناران برگزار شود که متاسفانه با توجه به افزایش شیوع بیماری کرونا و طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، مبنی بر ممنوعیت برگزاری هرگونه انتخابات در شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز و یا نارنجی بسر می‌برند مگر با صلاحدید و تائید ستاد کرونای همان شهرستان، بزودی و پس از اخذ تائیدیه لازم از ستاد کرونای شهرستان چناران و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انتخابات را برگزار خواهیم نمود.
از رئیس اداره صمت شهرستان‌های چناران و گلبهار در خصوص استقرار اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی در شهرستان گلبهار می‌پرسم و او در پاسخ می‌گوید: طبق هماهنگی‌هایی که با اداره صمت استان صورت گرفته و با توجه به این‌که آمار واحدهای صنفی از فرمانداری شهرستان گلبهار اخذ شده، ایجاد اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی در این شهرستان در دستور کار اداره صمت قرار گرفته که امیدواریم طی ۲ ماه آینده این امر در این شهرستان تحقق یافته و گلبهار نیز دارای اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی مستقل شوند.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


متن حکم هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح ذیل است:‌
«هیأت عمومی دیـوان عدالت اداری در تاریخ ۲۹ آذر سال ۹۹ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیئت عمومی

طبق حکم ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور مصوب ۱۳۹۲ مقرر شده، اعضای هیأت مدیره اتحادیه ها نمی توانند بیش از دو دوره متوالی و یا چهار دوره متناوب در هیأت مدیره اتحادیه عضویت داشته باشند. با توجه به اینکه مطابق ماده ۴ قانون مدنی اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ماقبل خود اثر ندارد، حکم ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی از زمان لازم الاجرا شدن قانون قابل اجراست لیکن منطوق و مفهوم حکم ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی این است که فارغ از اینکه عضو هیأت مدیره اتحادیه پیش یا پس از لازم الاجرا شدن قانون عضو هیأت مدیره اتحادیه باشد، هر زمان دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب عضویت در هیأت مدیره اتحادیه را دارا باشد امکان عضویت جدید در هیأت مدیره را ندارد، بنابراین مفاد نامه شماره ۱۲۱۷۵۷/۶۰-۲۵/۵/۱۳۹۶ رئیس مرکز و دبیر هیأت عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران که ممنوعیت ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی را به این محدود کرده است که عضو هیأت مدیره پس از لازم الاجرا شدن حکم تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب در هیئت مدیره اتحادیه عضویت داشته باشد، این حکم مغایر قانون به شرح پیش گفته است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.»

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند