ازدواج پایدار درکنار آگاهی و مهارت زندگی

کلام تازه | مسئول اموراجرایی کانون محبت گفت: اساس تنظیم حضور زوجین در کانون محبت ازدواج پایدار در کنار آگاهی و مهارت‌های زندگی، حمایت‌های اقتصادی، اشتغال و رفاه به زوجین است.

فاطمه بذری در گفتگو با کلام تازه نحوه حضور زوجین‌ در کانون را چنین تشریح کرد: در ابتدا زوجین‌ بنابر انتخاب خود می‌توانند وارد مجموعه ما بشوند و الزامی‌ بر حضور‌ حتمی کسانی که ازدواج می‌کنند نیست.

این مطلب در بیستمین شماره ماهنامه کلام‌تازه به چاپ رسیده است.
برای دریافت این شماره از ماهنامه به لینک زیر مراجعه‌کنید:

دریافت رایگان نسخه شماره بیستم ماهنامه کلام تازه

بذری افزود: در مرحله اول سامانه‌ای طراحی می‌شود تحت عنوان سامانه «ازدواج» که اطلاعات اولیه زوجین در آن ثبت می‌شود و به دو فیلد تخصصی ورود پیدا می‌کنند که یک پرونده اساسی روانشناختی و دیگری پرونده تخصصی جسمانی است.

وی در ادامه اظهار داشت: پرونده تخصصی روانشناختی با مدیریت بهزیستی، پرسنل و نیروهایی که در بخش سلامت روان فعالیت دارند ساپورت می‎شود. در این صورت می‌توانیم اسکن روانی از وضعیت روانشناختی زوجین و روابط آن‌ها داشته‌باشیم، که چه ویژگی‌های روانشناختی و شخصیتی را دارا هستند چگونگی ارتباط زوجین بررسی می‌گردد و پارامترهای تاًیرگذار مثل تناسب یا عدم تناسب سنی، سنخیت اجتماعی و خانوادگی و …مورد انالیز واقع می‌شود که منجر به شکل‌گیری پرونده‌ای کامل خواهد شود.

ازدواج سالم و خانواده سالم در بستر روان و جسم سالم

مسئول امور اجرایی کانون محبت تبیین کرد: پرونده اسکن جسمانی تحت نظارت شبکه بهداشت اتفاق خواهد افتاد که زوجین آیا به لحاظ مسائل جسمانی دچار مشکلات خاص و یا نارسایی‌ها هستند یا خیر، یک ازدواج سالم و خانواده سالم در بستر این هست که زوجین یک روان و جسم سالم داشته باشند و آیتم‌های یک ارتباط سالم را بدانند.

فاطمه بذری افزود: ما با تشکیل این پرونده‌ها به وضعیت روانشناختی و جسمانی زوج‌ها اجهاف کامل داریم که به واسطه یک‌سری پرسش‌نامه‌ها توسط کارگروه علمی استخراج شده و یک‌سری مصاحبه و ارزیابی در قالب بررسی مسائل روانی اتفاق خواهد افتاد. پرسش‌نامه‌هایی توسط کارگروه علمی کانون استخراج و یک‌سری مصاحبه و ارزیابی در قالب بررسی مسائل روانی انجام شده است. طبق این سه روش ما اطلاعات جامع و کاملی را به‌دست می‌آوریم.

او در ادامه بیان کرد: برای زوجین طبق اطلاعات به‌دست آمده برنامه‌ریزی می‌کنیم و متناسب با شرایط، دوره‌های آموزشی در قالب ۲۰ جلسه با محوریت‌ و دیدگاه‌های مذهبی، حقوقی و مسائل جسمانی وسلامت در تمام واحد‌های درسی و دوره‌های آموزشی تعریف شده است.

بذری افزود: زوجین بر اساس دوره‌ای که طی می‌کنند، امتیازاتی به دست می‌آورند که مجموع آن ۱۰۰ امتیاز است و هر ۱۰ و یا ۲۰ امتیاز گین‌ها و پاداش‎‌های مختلف را دریافت می‌کنند که طبق این امتیازات در کارگروه‌های مختلف رفاه، اشتغال، مسکن و … خدمات دیگر دریافت می‌کنند.

خواستگاه این طرح این است که با کمک افزایش اگاهی و ارائه حمایت‌های اقتصادی و اشتغال، رفاه، خدمات پزشکی و پیرا پزشکی به زوجین کمک کنیم که روابط پایدار و رضایت‌مندی را تجربه کنند.


بیشتربخوانید: مهم‌ترین هدف کانون محبت؛ تقویت بنیاد خانواده و پیشگیری از طلاق


او تشریح کرد: برنامه‌ریزی انجام شده از لحظه ازدواج تا یک سال بعد ازدواج صورت می‌گیرد، این فرایند را باید طی بکنند، این دوره طلایی برای ما است و باید آموزش‌ها در آن بازه زمانی اتفاق بیافتد. پس از یک سال شروع به جذب مراجعین و زوجین می‌کنیم و پس از گذراندن جلسات مشاوره هرماه پشتیبان ما پیگیری و ارتباط زوجین را رصد می‌کند اگر با مشکلات حاد مواجه و پرونده‌های قانونی ایجاد بشود ما پیگیری خواهیم کرد.

فاطمه بذری تصریح کرد: طی بررسی‌‌ها و برنامه‌ریزی‌های اولیه دریک سال اول ازدواج خدمات و حمایت‌ها انجام می‌شود و بعد از آن در چهارسال پایانی ممکن است مواردی برحسب تغییرات کم یا اضافه گردد.

بذری در پاسخ به این سئوال که اگر این‌گونه ازدواج‌ها منجر به طلاق بشود چه باید کرد، گفت: مسئله اساسی این هست که زوجین به‌ازای خدماتی که دریافت می‌کنند و وضعیت مناسبی که در رابطه آن‌ها ایجاد می‌شود امتیاز دریافت می‌کنند. زوجین دچار یک سری تعارضات اساسی می‌شوند و اقدامات قانونی انجام بدهند و برای طلاق اقدام بکنند تمامی خدماتی که به آن‌ها داده شده است دچار نمره منفی می‌شود و ثبت نمره منفی ‌برای آن‌ها باعث حذف خدمات آن‌ها است و این‌ تصور غلط برای افراد ایجاد نشود که از ما خدمات دریافت کند و بعد درخواست طلاق بدهند.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


اساس کار خانه محبت شناسایی وضعیت ارتباطی زوجین است و حمایت در جهت تعارضات و مشکلات ولی اگر ازدواج نادرست بوده باشد یا همکاری از سمت زوجین جهت حل مشکلات وجود نداشته باشد امکان طلاق و جدایی هم پیش‌رو خواهد بود و در این شرایط تیم تخصصی خانه محبت در جهت تصمیم‌گیری منطقی و صورت گرفتن طلاقی با آسیب کمتر زوجین را حمایت خواهد کرد.

بذری در پایان گفت: هر اتفاقی که برای زوجین بیافتد ما تماما همراه آن‌ها هستیم و وضعیت زوجین را رصد می‌کنیم. در تلاش هستیم اگر اتفاقی رخ بدهد، کار‌گروه آموزشی ما مشورت و تصمیم‌گیری می‌کند که چه مداخله‌ای را می‌توان انجام داد.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند