نماینده مجلس در گفت‌وگو با کلام تازه

نماینده مجلس در گفت‌وگو با کلام تازه: نادیده انگاشتن ظرفیت‌های نظام، تحریفی است که به اقتصاد کشور لطمه می زند

کلام تازه | در فضای سیاست زده در کشور که نشنیدن ها بیش از شنیدن هاست و بسیاری از گفتگوها به توجیه و تصدیق یک گروه و انکار عملکرد جناح رقیب خلاصه می شود، گفتگویی که در آن دفاع از عملکرد با پذیرش انتقادات توام بوده و بیان مشکلات با راهکارهای کارشناسانه همراه باشد، دلگرم کننده و امیدافزاست. گفتگوی پیش رو با حسین امامی، نماینده چناران، طرقبه، شاندیز، گلبهار و گلمکان در مجلس شورای اسلامی، از جنس گفتگوهایی است که در آن بدون انکار مشکلات و برخی نارضایتی ها، به دفاع از عملکرد مجلس پرداخته می شود و تلاش شده که بیان منصفانه و صریح انتقادات همراه با ارائه راهکار کارشناسانه باشد که همین امر این گفتگو را خواندنی‌تر کرده است.

این گفتگو در ویژه‌نامه نوروزی کلام تازه به انتشار رسیده است

برای تهیه‌ی این ویژه‌نامه به اینجا مراجعه فرمایید


به نظر شما مهمترین چالش کشور و دولت آینده چیست؟

اقتصاد مهمترین موضوع و چالش کشور در سال های اخیر بوده و همچنان بااهمیت ترین مبحث در اداره کشور است و این موضوع از نامگذاری های سال های اخیر توسط مقام معظم رهبری نیز مشخص است، حتی در سال گذشته نیز علیرغم شیوع بیماری کرونا که برخی تصور می کردند شاید شعار سال به حوزه سلامت معطوف شود، رهبر انقلاب باز هم به موضوع تولید و اقتصاد توجه ویژه نشان دادند.

اقتصاد کشور در چه بخش هایی با مشکل مواجه است و راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی را چه می دانید؟

مشکلات پیش روی اقتصاد کشور موارد متعددی است. خلق انبوه نقدینگی و عدم کنترل آن یکی از چالش های جدی است، آنهم خلق نقدینگی در حوزه سواگری نه حوزه تولید. طبیعتا این اشکال ساختاری باعث بی‌توجهی به تولید و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم می شود. یکی از راهکارهای حل این مشکل نیز سوق دادن سرمایه ها به بخش تولید به جای افزایش سپرده های جدید بانکی است.
ساختار بانکی یکی دیگر از چالش های پیش روی اقتصاد کشور است. متاسفانه شاهد هستیم که نظام بانکی ما در بخش هایی نه تنها اسلامی نیست بلکه به شدت بیمار است که رقابت برای افزایش سود بانکی نمونه ای از مشکلاتی است که سیستم بانکی به اقتصاد کشور تحمیل می کند.
سوءمدیریت‌ها در حوزه اقتصاد، رفتارهای خیانت گونه برخی افراد با خوی اشرافی‌گری، خام فروشی و وابستگی به نفت از معضلات دیگری هستند که نتیجه آن نه اشتغال است و نه جهش و رونق تولید.
مشکل بعدی چشم امید داشتن به آمریکا و اروپاست. عدم توجه به ظرفیت های داخلی و بی توجهی به مراوده با همسایه های ایران نیز بر مشکلات کشور افزوده است. ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون جمعیت در همسایگی ایران یک ظرفیت مهم برای کشورمان تلقی می شود که اگر تنها با ۵ یا ۶ کشور، تعامل، تبادل و ارتباط راهبردی داشته باشیم بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور قابل حل خواهد بود و نیازی به اروپا و آمریکا و چشم داشتن به کدخدا نخواهیم داشت. البته سوءمدیریت ها در برقراری ارتباط مناسب با شرکای سنتی ایران یعنی چین، روسیه و هند نیز تاثیر منفی گذاشته و این روابط را مخدوش کرده است.
موضوع دیگر احیای اصل ۴۹ قانون اساسی است که راهکاری است که می تواند اقتصاد کشور را سر و سامان دهد. بحث برگشت اموال نامشروع مسئولین نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است که باید اهتمام جدی در این زمینه داشته باشیم.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


تاثیر تحریم ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

اقتصاد ما گرفتار تحریم و البته تحریف نیز می باشد. تحریم ها قطعا در ایجاد مشکلات اقتصادی نقش داشته و نادیده انگاشتن تاثیر سیاست ظالمانه فشار حداکثری و تحریم ها غیر واقع بینانه است اما اینکه همه مشکلات کشور را به تحریم مربوط کنیم سخن اشتباه و آدرس غلط دادن به مردم است. تفکری که تحریم‌ها را نشات گرفته از مقاومت در برابر دشمن می‌داند و تنها راه برون رفت از مشکلات را نیز مذاکره و پذیرش زیاده خواهی‌ها و تن دادن به قلدرمآبی آمریکا و کشورهای غربی معرفی می‌کند مطمئنا حرفی غیرکارشناسانه می زند چرا که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی تکیه بر توان داخلی است.
البته ما با موضوع تحریف هم مواجه هستیم. عدم توجه به ظرفیت های داخلی و نادیده انگاشتن ظرفیت های نظام و انقلاب و تزریق ناامیدی در کشور که نتیجه اش القای ما نمی‌توانیم به جای ما می توانیم است، بدون تردید تحریفی است که به اقتصاد کشور لطمات بسیاری وارد کرده است.

رهبر معظم انقلاب در کنار اقتصاد، توجه به مسائل فرهنگی را نیز بسیار مهم دانستند. تحلیل شما در این زمینه چیست؟

در کنار اقتصاد، فرهنگ هم از مقولاتی است که کُمِیت ما لنگ می زند. در واقع سرمایه گذاری در هر دو حوزه اقتصاد و فرهنگ ضروری است. حتی می‌توان فرهنگ را به کمک اقتصاد آورد و این امر می تواند یک راه برون رفت باشد که هم باعث احیاء و نشر فرهنگ و هم موجب کمک به اقتصاد می شود.

فرهنگ غنی و پربار کشورمان یک فرهنگ ناب ایرانی اسلامی و فرهنگی تلفیقی است که می توان از آن استفاده فراوانی کرد. برخی از کشورهای همسایه با ما قرابت فرهنگی دارند و خواستار کالاهای ایرانی هستند که باید با این کشورها در کنار تبادلات اقتصادی، ارتباطات فرهنگی نیز داشته باشیم. تولید و ارائه محتوای فرهنگی مثل کتاب، نمایش، صنایع دستی و بسته های فرهنگی مثل تابلوهای نفیس با تلفیقی از دو هنر ارزشمند و ناب خوشنویسی و نقوش اسلیمی می تواند به اقتصاد ما نیز کمک کند که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت های فرهنگی استفاده بهینه کنیم.


بیشتر بخوانید:

ارتباط تصویری نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب: مردم بدانند اثر انتخابات تا چند سال باقی خواهد ماند


بسیاری معتقدند که مشکلات و نارضایتی‌ها، ریشه در اختلافات سیاسی و مدیریت کشور دارد. آیا با این مسئله موافق هستید؟

در حوزه سیاسی این نکته مهم قابل ذکر است که ایران مقتدرانه پا در دهه پنجم انقلاب گذاشته است. البته کمبودها و کاستی هایی در کشور وجود دارد که نمی خواهیم انکار کنیم و واقعیت گریز باشیم هرچند این مشکلات قابل حل است. نکته مهم این است که روز به روز بر ظرفیت‌های نظام افزوده می شود.
متاسفانه برخی سوءمدیریت‌های دولت های مختلف به ویژه در سال های اخیر و عملکرد غیرقابل دفاع برخی مسئولین و دولتمردان، فاصله با مردم و شعارهای ناب و اصیل انقلاب، عدم نظارت بر بازار، بورس، مسکن و اجاره بها، نوسانات و عدم ثبات قیمت ها و فشار اقتصادی، امید مردم را تا حدودی خدشه دار کرده و این‌ها واقعیت هایی است که وجود دارد که در این رابطه مسئولین خاطی باید از مردم عذرخواهی کنند و با کسانی که موجبات ایجاد این مشکلات را فراهم کرده اند باید به شدت برخورد شود و مشت مفسدان به ویژه در حوزه اقتصاد برای مردم باز شود و ناکارآمدی های برخی مسئولین نالایق و مفاسدشان باید برای جامعه تشریح شود.

آیا این نگرانی وجود ندارد که نارضایتی ها باعث فاصله مردم با نظام شود؟

مردم نشان داده‌اند که در بزنگاه ها وفاداری شان را به نظام ثابت می کنند. حضور مردم در تشییع باشکوه و چند میلیونی پیکر مطهر شهید سلیمانی و همرزم شهیدش ابومهدی المهندس آن هم در اوج تحریم ها و فشارهای اقتصادی و معیشتی، یک نمونه از مصادیق وفاداری مردم به نظام بود. در واقع مردم صاحبان اصلی انقلاب هستند و در این نظام تاثیرگذارند و همیشه پای کار خواهند بود، مشروط بر اینکه ظرفیت های نظام و برکات انقلاب به درستی برای مردم تشریح شود و شفاف سازی اتفاق بیفتد و با مفاسد به خصوص مفاسد اقتصادی برخورد شود و فاصله بین مردم و مسئولین نامتعارف نباشد و مسئولین همراه و در کنار مردم باشند. اگر همه این مسائلی که مطرح شد در کنار هم اتفاق بیفتد شاهد حمایت های بیش از پیش مردم هم خواهیم بود. البته کارهای خوبی هم در این زمینه ها صورت گرفته که در برخی موارد دشمن بهره برداری سیاسی و خلاف واقع از آن می کند. در بحث شفاف سازی و مبارزه با مفاسد نمونه های خوبی وجود دارد. رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان مجلس دهم که به گفته شورای نگهبان عمدتا مشکل اقتصادی داشته اند و برخوردهایی که با برخی شهرداران و اعضای شوراهای شهر و روستا در اقصی نقاط کشور صورت گرفته است، هرچند که ناراحت کننده است ولی از جهتی از نقاط قوت نظام است و بیانگر این نکته است که نظام با کسی شوخی ندارد و با هیچکس عقد اخوت نبسته است. این جنس کارها و برخوردها می تواند روحیه امیدواری را در میان مردم افزایش دهد.

عملکرد مجلس یازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

در مورد مجلس یازدهم بیان چند نکته ضروری است. این مجلس که اولین مجلس گام دوم انقلاب است در یک شرایط ویژه تشکیل شد. از یک طرف شاهد شیوع گسترده ویروس منحوس کرونا و جانباختن هموطنان مان بودیم و از طرف دیگر در اوج تحریم ها و فشارهای اقتصادی با سال پایانی دولت های آقای روحانی و ترامپ مواجه بودیم. البته هیچ یک از این موارد دلیل نمی شود که مجلس عملکرد ضعیفی داشته باشد. نکته دیگر اینکه از این مجلس هم رهبر معظم انقلاب و هم مردم انتظار ویژه ای دارند.

مجلسی که حضرت آقا آن را یکی از انقلابی ترین و قویترین مجالس کشور دانستند. البته در این مورد یک نکته ظریف وجود دارد که رهبر معظم انقلاب این مجلس را انقلابی ترین مجلس نخواندند بلکه با توجه به گزارشاتی که به محضر ایشان رسیده بود، یکی از انقلابی ترین مجالس کشور لقب دادند و البته به این موضوع مهم نیز تاکید فرمودند که مهم تر از انقلابی بودن مجلس، انقلابی ماندن مجلس است که امیدواریم این مجلس بتواند روحیه انقلابی و جهادی خود را حفظ کند.

به مجلس یازدهم نیز مانند مجالس گذشته ایراداتی مانند تشکیل دیرهنگام کمیسیون ها و درگیر شدن در برخی حواشی وارد است اما عملکرد این مجلس قابل دفاع است و البته اگر درگیر این مشکلات نمی شد می توانست عملکرد بهتری نیز داشته باشد.
در تشریح عملکرد مجلس باید به این نکته اشاره کرد که در بیش از ۹ ماه گذشته مصوبات خوبی در پارلمان به تصویب رسیده‌است. مالیات بر مساکن خالی، مالیات بر خودروهای لوکس، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تصویب قیر رایگان برای راه‌های روستایی و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت، نمونه‌هایی از مصوبات خوب در این مدت بود.


بیشتر بخوانید:

پیام حسین امامی به مردم حوزه انتخابیه، در آستانه گذشت یک‌سال از انتخابات مجلس شورای اسلامی

گام بلند مجلس برای محرومیت‌زدایی در استان‌‎هادر مجلس یازدهم به غیر از دو وظیفه ذاتی قانون گذاری و نظارت، نگاه نمایندگان به سمت دو مقوله مهم معطوف بود. محرومیت زدایی و کاهش محرومیت ها و ساماندهی اقتصاد و معیشت مردم در اولویت نمایندگان قرار گرفت. اصلاحاتی که در بودجه اتفاق افتاد در راستای همین نگاه محرومیت زدایی و توجه به معیشت مردم بود. البته اصلاحات صورت گرفته در بودجه به چالش بین دولت و مجلس تبدیل شد.
نگاه مجلس به اصلاح ساختار بودجه نیز که از تاکیدات مقام معظم رهبری هم بود حول چند محور و کلید واژه زیر شکل گرفت: محرومیت زدایی، اشتغال و تولید و جمعیت و خانواده.
در دفاع از اصلاحات بودجه می توان به کاهش ۴۰ درصدی وابستگی بودجه دولت به نفت و همچنین کاهش یک سوم از کسری بودجه سال آینده اشاره کرد که در اصلاح بودجه بسیار حائز اهمیت بود.
البته در تشریح عملکرد مجلس یازدهم اشاره به یک نکته قابل تامل است که اگر هیچ یک از موارد و مصادیقی که ذکر شد اتفاق نمی افتاد، ۲ اقدام مهم نمایندگان به تنهایی برای دفاع از عملکرد مجلس انقلابی کفایت می کرد. دو اقدام سلبی و ایجابی که در راستای تامین منافع شخصی مردم و منافع ملی کشور صورت گرفت.
اقدام سلبی مجلس، مخالفت با پیشنهاد دولت برای فروش اوراق سَلَف نفتی بود که به افزایش فشارهای معیشتی دامن می زد و مجلس در راستای تامین منافع شخصی مردم با آن مخالفت کرد و اقدام ایجابی نمایندگان نیز که یکی از مهمترین مصوبه های مجلس تلقی می شود و در راستای تامین منافع ملی صورت گرفت، تصویب قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها بود که هر چند در ابتدا شاهد برخی مخالفت ها با آن بودیم اما با گذشت زمان و به خصوص در شرایط کنونی، درستی اقدام مجلس برای همگان حتی مخالفان مجلس یازدهم نیز روشن شده است و این اقدام به سدی محکم در برابر زیاده خواهی های آمریکا و کشورهای اروپایی و البته به اهرم قدرتی در دست دولت و دستگاه دیپلماسی کشور تبدیل شده است.

اگر موافق هستید در مورد فعالیت‌های شما در منطقه و حوزه انتخابیه صحبت کنیم؟

در بحث حوزه انتخابیه، با توجه به گستردگی و پراکندگی موجود، با ظرفیت های مختلفی مواجه هستیم. قرار گرفتن در کنار شهر مقدس مشهد به عنوان بزرگترین کلانشهر مذهبی کشور، باعث شده تا با فرصت ها و تهدیدهایی رو به رو باشیم که باید علاوه بر استفاده بهتر از فرصت ها، تلاش کنیم تا تهدیدها را نیز به فرصت تبدیل کنیم.
یکی از مهمترین ظرفیت های مهم منطقه بحث گردشگری است که در صورت توجه لازم می تواند علاوه بر ارزآوری، به حل مشکل اشتغال و درآمدزایی اهالی منطقه نیز کمک کند. ییلاقات و آب و هوای مناسب طرقبه و شاندیز و همچنین طبیعت زیبا و آثار باستانی موجود در چناران و گلبهار ظرفیت های مناسبی هستند که می توانند به رونق صنعت توریسم در منطقه منجر شوند.
در تلاش هستیم تا با کمک دیگر مسئولان، موضوع بسترسازی و احداث زیرساخت های لازم برای جذب زوار و توریست هایی از داخل کشور و کشورهای همسایه را فراهم آوریم.
در حوزه آموزش نیز با توجه به اینکه در گلبهار یکی از سه پردیس بین المللی دانشگاه آزاد در کشور وجود دارد، با پیگیری های لازم و برگزاری جلساتی با دکتر طهرانچی ریاست محترم دانشگاه آزاد و معاونین ایشان، موفق به اخذ مجوز احداث دانشگاه آزاد در چناران و همچنین طرقبه و شاندیز شدیم که باید توسط مسئولان شهری، زمین مناسب برای این امر در نظر گرفته شود.
همچنین مجوزهای لازم برای مدارس سماء که به دارالفنون تغییر نام یافته و زیر مجموعه دانشگاه است اخذ شده و در چناران نیز توانستیم تنها مجوز دبیرستان پسرانه شاهد در استان را بگیریم. که می تواند به افزایش رقابت میان مدارس و نهایتا ارتقای سطح آموزشی منطقه کمک شایانی نماید.
در ضمن با دعوت از دو معاون وزیر آموزش و پرورش (رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و معاون پرورشی وزارتخانه) جهت حضور در حوزه انتخابیه، موفق به کسب اعتبار حدود ۲۰میلیارد تومان در حوزه‌های احداث، تخریب – بازسازی و تجهیزات برای بیش از ۱۰ پروژه شدیم.

در بخش صنعت نیز اقدامات و پیگیری های مناسبی در این مدت صورت گرفته است. تلاش برای توسعه شهرک صنعتی چناران که از نظر وسعت بزرگترین شهرک صنعتی شرق کشور است و احداث فاز سوم آن و همچنین اخذ موافقت های لازم برای ایجاد دفتر نمایندگی گمرک برای تسهیل در امر صادرات ۹۳ واحد تولیدی مستقر در این شهرک صنعتی که در حوزه صادرات فعالیت دارند، از دیگر مواردی است که با پیگیری های مستمر و همراهی مسئولان بخش های مختلف محقق شده است.
در ابتدای انتخاب بنده به عنوان خدمت‌گزار مردم در مجلس شورای اسلامی، طی جلساتی که با رئیس سابق و فعلی شرکت شهرک‌های صنعتی استان داشتیم، با توجه به اقماری بودن شهر گلبهار و نیاز به برون رفت این شهر از حالت خوابگاهی و همچنین سکونت حجم زیادی از کارگران شهرک صنعتی چناران در شهر گلبهار، بر نیاز ایجاد شهرک صنعتی در گلبهار تاکید شد که هم‌اینک این موضوع توسط فرمانداری گلبهار در حال پیگیری است. امیدواریم در خصوص جانمایی این شهرک صنعتی در گلبهار، بررسی‌های کارشناسانه به خوبی انجام بگیرد تا نارضایتی‌های مردم چناران در خصوص جانمایی نامناسب شهرک صنعتی، در گلبهار تکرار نشود.
نکته مهم دیگر این که از ابتدای توفیق خدمت به عنوان نماینده مردم شریف منطقه، علاوه بر پیگیری حل مشکلات راه سازی، آبرسانی و گازرسانی به مناطق مختلف به خصوص روستاهایی که هنوز گازرسانی صورت نگرفته بود، تاکید فراوانی به مسئولان مربوطه داشتم تا در بخش کشاورزی و باغداری نسبت به احداث نواحی صنعتی و کارگاه های صنایع تبدیلی به خصوص در مناطقی که محصولات باغی ویژه دارند، توجه ویژه ای داشته باشند تا علاوه بر حل مشکل اشتغال و درآمدزایی، موجبات حذف دلالان فراهم شود تا سود واقعی به دست تولیدکنندگان برسد.

وضعیت قطار برقی مشهد-گلبهار-چناران در چه شرایطی قرار دارد؟

پس از ارتقای گلبهار، پروژه قطار برقی مشهد گلبهار چناران، بزرگترین پروژه فعال درون استانی است که بدون شک باعث توسعه منطقه خواهد شد. این پروژه عظیم علیرغم اینکه دارای ردیف بودجه بود اما با مشکلات مالی فراوانی مواجه است که با پیگیری های صورت گرفته، موفق شدیم دستوراتی برای اختصاص بودجه و اعتبارات مضاعف از سازمان برنامه و بودجه و دکتر نوبخت دریافت کنیم که امیدواریم با خرید ریل، به زودی شاهد راه اندازی قطارهای دیزلی باشیم تا ان شاءالله پس از لغو تحریم ها شرایط برای برقی شدن مسیر انجام شود.
از ۴۶ کیلومتر مسیر قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران از انتهای بلوار وکیل آباد مشهد تا شهر چناران، ۴۰ کیلومتر آن که تا انتهای حوزه شهرستان گلبهار محسوب می‌شود، تملک اراضی صورت گرفته و ۶ کیلومتر باقی مانده آن تا چناران هنوز توسط شهردار و مسئولین شهری چناران تملک اراضی صورت نپذیرفته که امیدوارم شهرداری و شورای شهر چناران هر چه سریع‌تر مشکل تملک اراضی را مرتفع نمایند تا به زودی شاهد به صدا درآمدن بوق این قطار به عنوان بزرگ‌ترین تحول در شهرستان‌های چناران و گلبهار باشیم.


کلام تازه را در اینستاگرام دنبال کنید


با توجه به شرایط حساس کنونی، در حوزه سلامت، چه اقداماتی برای حوزه انتخابیه انجام شده‌است؟

در بخش سلامت نیز توجه به این نکته حائز اهمیت است که کل حوزه انتخابیه علیرغم این که در نزدیکی کلانشهر مشهد مقدس قرار دارد، فاقد بیمارستان دولتی است و تنها بیمارستان دولتی در گلبهار نیز تنها حدود ۳۵ درصد پیشرفت داشته است که البته جوابگوی جمعیت گلبهار نیست که در این راستا و به منظور حل مشکلات موجود، مکاتبه با وزیر، جلسه با معاون وزیر و سایر مسئولین استانی و کشوری و همچنین تذکر به وزیر بهداشت را در دستور کار قرار داده و توانستیم موافقت برای احداث بیمارستان دولتی در حوزه انتخابیه، تکمیل و ارتقای بیمارستان گلبهار و تجهیزات جهت شبکه بهداشت و درمان طرقبه شاندیز را اخذ نماییم.
و به همین دلیل موافقت های لازم برای ارتقای آن را نیز دریافت کردیم. همچنین با پیگیری‌های از قبل صورت گرفته و برگزاری جلسات اخیر با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور و مجوزهایی که اخذ شده است به زودی شاهد احداث درمانگاه تامین اجتماعی در چناران و ارتقای سلامت در منطقه خواهیم بود.

زمین‌های موقوفه‌ای در چناران، به یک معضل تبدیل شده‌اند. برای رفع آن چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟

یکی از مشکلات اساسی چناران، بحث اراضی آن است که به صورت موقوفه‌ای می‌باشد و امکان تحویل سند، سرمایه‌گذاری، دریافت تسهیلات و… در آن وجود ندارد. به همین منظور پیگیر هستم تا بتوانیم جلسه‌ای حضوری به اتفاق فرماندار، امام جمعه، شهردار و اعضای شورای شهر چناران با تولیت محترم آستان قدس داشته‌باشیم تا بتوانیم مشکلات ناشی از زمین‌های موقوفه‌ای را مرتفع کنیم.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند