دانستنی های ازدواج به زبان ساده/ این قسمت: ازدواج‌های سالم

کلام تازه| بنابر آخرین آمار ثبت احوال کشور، در نیمه نخست سال ۹۹ به ازای هر سه ازدواج، یک طلاق اتفاق افتاده! برای همین لازم دونستم راجع به این معضل مهم در کشور صحبت کنم و تمام تلاشم اینه که با زبان ساده این مفاهیم رو بگم که برای همه قابل استفاده باشه و شاید با کمک هم بتونیم یه سری مسائل و مشکلات رو کاهش بدیم.

در قسمت قبلی راجع به ازدواج های ناسالم باهاتون صحبت کردم.در این قسمت می‌خوام راجع به ازدواج‌های سالم کمی حرف بزنیم.


قسمت قبلی را در اینجا بخوانید: دانستنی‌های ازدواج‌ به زبان ساده / این قسمت: ازدواج‌های ناسالم


حتما این جمله به گوش شما خیلی آشناس که ازدواج کنید بعدش عشق به وجود میاد. اما اگه به وجود نیاد تکلیف چیه؟ چرا همین عشقی رو که قبل ازدواج میشه بدست آورد باید در هاله‌ای از ابهام و تردید، در آینده منتظرش بود که آیا به وجود میاد یا خیر؟
ازدواج پدیده‌ای هست که هیجان و احساس در اون دخیل هست و اگر در ابتدا این عامل نادیده گرفته بشه فرقی با یک قرارداد تجاری بین دو فرد نداره.
فردی به نام جان گاتمن که روان شناس و پژوهشگر هستش بیش از ۴۰ سال مطالعاتی کاملا علمی روی ۷۰۰ زوج انجام داده (شامل زوج هایی که تازه ازدواج کردن تا زوج هایی که ۴۰ تا ۷۰ سال زن و شوهر بودن) و در تحقیقاتش نتیجه گرفته شد که هوش عاطفی (هیجانی)، نقش بسزایی در بهتر بودن رابطه زناشویی داره و هر چه یک زوج از لحاظ عاطفی هوشمندتر باشن، بیشتر می‌تونن همدیگه رو درک کنن و به هم احترام بذارن و از همدیگه تقدیر کنن و در نتیجه احتمال اینکه تا آخر عمر با خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنن بیشتر میشه.
افرادی که هوش هیجانی بالایی دارن، میدونن که خودشون یا دیگران در یک لحظه خاص، در چه نوع حالت هیجانی هستن و میتونن با دقتِ تمام ، عواطف مختلف رو از هم تشخیص بدن. مثل خشم، ترس، احساس گناه، عشق و… . همچنین می‌تونن هیجان‌ها رو در خودشون و دیگران کنترل کنن.


کلام تازه را در تلگرام دنبال کنید


زوج های خوشبخت، واکنش‌هایی مثل عشق و محبت رو نسبت به هم نشون میدن و همینطور افراد با هوش هیجانی بالا میتونن مشکلات و اختلافات رو حل کنن. مثلا مردی که در یک موقعیت استرس‌زا قرار گرفته و باید به موقع سر جلسه مهم کاری حاضر بشه و دیر از خواب بیدار شده، وقتی همسرش ازش سوال میپرسه که کیف و موبایلت رو برداشتی و با صدای بلند جواب میده که برداشتم، در این لحظه زن این برخورد رو خطاب به شخص خودش نمیدونه و اون رو موقتی و گذرا تلقی میکنه و به خاطر شرایط استرس زا میدونه.
همانطور که پدر و مادر میتونن به فرزندشون هوش عاطفی رو یاد بدن، به زوج‌ها هم میشه هوش عاطفی رو آموزش داد و احتمال طلاق گرفتن یک زوج رو کاهش داد. دقت کنین که منظور از عشق در ازدواج ، این نیست که درگیر و اسیر هیجانات بشین و راه هر گونه شناخت رو نسبت به طرف مقابلتون با هیجانات افراطی و ناآگاهانه ببندین ، بلکه این عواطف و هیجانات زمانی در مسیر درست حرکت میکنه که هم گام با شناخت و آگاهی باشه.

شناخت و آگاهی هم فاکتورهای زیادی داره که یکی از فاکتورهای مهمش اینه که فرد رو در عمل و رفتارش بسنجین نه حرف‌هایی که میزنه.
همین طور ازدواج راهی برای رها شدن از خلاهای عاطفی، تنهایی، ناملایمات زندگی ، مشکلات روحی و … نیست. اول باید این مسائل رو در خودمون حل کنیم بعد بریم سراغ ازدواج. ازدواج درمانی برای زخم هامون نیست. به قول روان شناسی به نام یالوم، کسایی که احساس خالی بودن میکنن هرگز با یکی شدن با فردِ ناکامل دیگه‌ای شفا پیدا نمیکنن، دو پرنده‌ی بال شکسته که یکی شدن ، تنها پرواز دست و پا شکسته ای می‌تونن داشته‌باشن.انتظار پرواز کشیدن بی فایده خواهد بود تا زمانی که افراد، جدا از هم زخم هاشون رو درمان کنن.

منبع
کلام تازه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند